ATİNA
02/06/2014   By:    Avrupa, BLOG   70 Comments

Kasım ayında blog takipçilerimle ilk seyahatimi yaptım, hem de uzun zamandır gitmek İstediğim Atina’ya. Ben dahil toplam 8 kişiydik. Gruptaki herkes birbirinden kafa dengi insanlardı. Cuma’dan pazara sadece 2 gün kaldık ama çok keyifli vakit geçirdik. Hiç dönesimiz gelmedi. Çok keyifli bir şehir. Defalarca gitsem, sıkılmam.

atina_parthenon_akropolis

Atina ekibimiz :)

Aslında 2004 yılında da gitmiştim ben Atina’ya ama günübirlik olduğu için pek bir şey anlamamıştım. Bu gidişimde Atina’yı çok sevdim. Sokakları çok hareketli, her yer gençlerle dolu, insanları güzel, güler yüzlü ve sıcakkanlı, kafeleri, barları çok güzel, hareketli. Üstüne bir de tarih var, kültür var. Havasının güzelliğini de unutmamak lazım tabii ki. Dilleri de kulağa güzel geliyor. Yunanca bence çok seksi bir dil zaten.

Yunanların dilleri kadar şarkıları da çok güzel. Bu yazıyı da benim en sevdiğim Yunanca şarkılardan biri olan Psihedelia’yı dinleyerek okuyun derim. Yunanistan’ın en popüler şarkıcılarından, Kıbrıs kökenli Anna Vissi’den Psihedelia’yı dinlemek için burayı tıklayın

 

INSTAGRAM: @orcundalarslan

 

ATİNA’YLA İLGİLİ GENEL BİLGİLER

Atina’nın nüfusu yaklaşık 4 milyon. Yunanistan’ın toplam nüfusunun 11 milyon olduğunu düşünürsek, ülke nüfusunun %25’inden fazlası Atina’da yaşıyor demektir. Atina dünyanın en eski şehirlerinden birisi, tarihi 3600 yıl öncesine dayanıyor.

Atina ismini Yunan mitolojisinde zeka, sanat, strateji, ilham ve barış tanrıçası olan, aynı zamanda şehrin de koruyucusu olan Athena’dan alıyor. Kendisi aynı zamanda Zeus’un da kızı oluyor. Doğal olarak şehrin her yerinde hediyelik eşyaları satılıyor. Ben de kendime bir tane Athena büstü aldım orta boy. 42 €’ydu fiyatı, pazarlıkla 20 €’ya düşürdüm! :)

atina

Atina ve ben :)

Atina kendinizi zaman zaman Türkiye’de, zaman zaman da Avrupa’nın göbeğinde hissedebileceğiniz bir şehir. Yunanlar bir yandan bize çok benziyorlar, bir yandan da gelişmiş demokrasi bilinçleri, mimariyi ve tarihi korumaya özen göstermeleriyle Avrupalılar. Tip olarak zaten nerdeyse aynılar. Sonuç olarak kendinizi hiç yabancı hissetmiyorsunuz Atina’da. Yunanistan’ın her yerinde olduğu gibi, Atina’da Türk olduğunuzu duyunca daha da ilgi gösteriyor Yunanlar size. 2004 senesinde gittiğimde, arkadaşımla metroda kafamız karışınca kendi aramızda konuşmaya başlamıştık acaba şu durakta mı insek bu durakta mı diye. Yaşlı bir Yunan amca gelip Türkçe olarak bize gideceğimiz yeri tarif etmişti. 6-7 Eylül 1956’da Rumlar başta olmak üzere azınlıklara yapılan saldırılardan sonra İstanbul’dan Atina’ya yerleşmiş. Oldukça üzücü bir olay. Çok güzel Türkçe konuşmasına rağmen bir süre sonra” Türkçem çok iyi değil, kusura bakmayın” deyip İngilizce devam etmişti…

ATİNA’DA GEZİLECEK, GÖRÜLECEK YERLER

Atina turistik olarak gezilecek görülecek yerler konusunda hiç sıkıntı çekmeyeceğiniz bir yer. Şehrin en merkezi yerlerinden birisi olan Monastiraki için bir nevi Atina’nın Sultanahmet’i diyebiliriz. Monastiraki Meydanı’nda dikkatinizi ilk çekecek olan yapı, bugün Yunan Halk Sanatı Müzesi olarak kullanılan Mustafa Ağa Tsisdarakis Camii olacak. 1759’da dönemin Atina valisi Tsisdarakis tarafından yaptırılmış. 1821’deki Yunan isyanında sonra minaresi yıkılmış. Maalesef şu anda Atina’da hizmet veren hiçbir camii bulunmuyor…

atina_monatiraki_meydani_akropolis

Bu fotoğrafı otelimizin terasından çektim. Monastiraki Meydanı ve arka planda Akropolis, inanılmaz bir manzara…

atina_monastiraki_meydani_manav

Yakın çekim Monastiraki Meydanı. Her daim böyle hareketli… Arkadaki bina metro girişi.

atina_monastiraki_meydani

Meydan geceleri daha da bir hareketli.

atina_monastiraki_adrianou_caddesi

Burası da Monastiraki’de restoranların bulunduğu Adrianou Caddesi.

Monastiraki’de bol sayıda butik, kafe, restoran ve dükkan var. Hem turistlerin, hem de Atinalıların bolca takıldığı bir yer. Hediyelik eşyalarınızı buradan alabilirsiniz. Pazar günleri burada bir de bitpazarı var ki alışveriş yapmasanız da gidin görün derim. Satılan ürünleri ve insan kalabalığını izlemek bile yeter. Tam fotoğraflık.

atina_bit_pazari

Bitpazarı, Pazar günleri Ifestou ve Astiggos sokaklarında kuruluyor. Ne ararsanız var!

atina_bit_pazari_kitapci

Eski kitaplar da satılıyor bitpazarında. Tabii Yunanca bilmediğimiz için bizim bir işimizi görmez ama çektiğim fotoğraf hoşuma gitti, o yüzden koydum :)

atina_salepciBitpazarına giderken karşılaştığımız salepçi.

Monastiraki’nin hemen yanındaki Plaka Osmanlı zamanında Türk mahallesi olarak biliniyormuş. İki katlı, rengarenk cumbalı evler ve taş sokaklarla dolu. Yine Monostiraki’nin yakınlarında bulunan Psiri de öyle. Psiri aynı zamanda kafe, bar ve canlı müzik tavernalarıyla da ünlü. Kendinizi Atina’dan ziyade Yunan adalarında hissediyorsunuz akşam Psiri sokaklarında gezinirken.

atina_plaka_evleri

Akropolis’ten bakınca Plaka evleri… İnsanın her birinin balkon ve terasında gidip sırayla oturası geliyor! :) Yunan mimarisinin hastasıyım!

Monastiraki’den, Atina’nın en ünlü meydanlarından biri olan Syntagma Meydanı’na giderken Ermou Caddesi’nden geçiliyor. Dünyaca ünlü markaların mağazalarının bulunduğu, alışveriş yapılabilecek, kalabalık bir cadde.

Enermou Caddesi’ne çıkan sokaklardan birinde bulunan Agia Irini Meydanı ise şehrin son dönemde en popüler bölgelerinden birisi. Monastiraki’ye 3-5 dakikalık yürüme mesafesinde. Bir nevi Asmalımescit veya daha doğrusu son dönemde çok daha popüler olan Karaköy gibi diyebiliriz. Agia Irini Meydanı’nı çevreleyen birbirinden güzel neo-klasik tarzdaki binaların altlarında kokteyl barlar, bistrolar, kafeler var. Geceleri de, gündüzleri de oldukça kalabalık.

atina_agia_irini_spollati

Atina’nın Karaköy’ü Agia İrini… Ama bizim gibi erkenden gitmeyin. Zira Atinalılar akşamları 9-10’dan önce dışarı çıkmıyor! :) Arka plandaki Akropolis manzarasına da dikkat!

Syntagma (Anayasa) Meydanı ünlü ama aslında çok sıradan bir meydan. Türkiye’deki meydanlar gibi pek bir özelliği yok. Ama televizyonda Atina ve Yunanistan ile ilgili haberleri izlerken gördüğümüz, bacaklarını 90 derece havaya kaldırarak nöbet değişimi yapan askerler, buradaki Parlamento Binası’nda, Meçhul Asker Anıtı önünde nöbet tutuyor. Parlamento Binası’nın önünde bol bol güvercin ve bu askerler var sadece. Tabii bir de turistler.

atina_syntagma_meydani_parlamento_binasi

Syntagma Meydanı’ndan Parlamento Binası… Meydanda her yerde böyle piyangocular var. Krizde oldukları için olsa gerek, popüler sanırım. Gerçi sokaklarda gezinirken kriz olduğunu hiç hissetmiyorsunuz. Zaten kriz dedikleri de eski lükslerinin azalması!

atina_mechul_asker_aniti

Bu da Yunanistan ile ilgili haberlerde mutlaka ekrana gelen nöbetçi askerlerden biri. Tam da bacağı 90 derece havadayken yakaladım! :)

atina_turist_treni

Syntagma Meydanı ile Enermou Caddesi’nin kesiştiği köşeden turist trenleri kalkıyor. Akropolis’e sadece 5 €’ya çıkarıyor. Normalde sevmem böyle turistik şeyleri ama trenin her yanı açık olduğu için hoşuma gitti. Bir de malum sadece 48 saatimiz olduğu için zaman kazanmış olduk.

Geldik Atina’nın en önemli, en meşhur yerine, yani Akropolis’e… Akropolis, Yunanca’da “yukarıda bulunan şehir” anlamına geliyor. Adı üstünde, şehrin tam ortasında bulunan kayalık bir tepenin üstünde kurulmuş. Şehrin her yerinden görmek mümkün Akropolis’i. Atina’ya gelip de Akropolis’e çıkmayan kimse, Atina’ya gitmiş sayılmaz!

atina_akropolis_parthenon

Birçok kişi bu tapınağın ismini Akropolis sanıyor. Halbuki Akropolis kayalık tepenin ve hisarın ismi. Tapınağın ismi ise Parthenon.

Akropolis’in en önemli yapıtı ise, M.Ö. 5. yüzyılda Athena’ya adanarak yapılmış bir tapına olan Parthenon. Antik Yunan’dan günümüze kalan en ünlü ve en büyük eser. Önceden bilmiyordum, yeni öğrendim, 6. yüzyılda Meryem Ana’ya adanmış bir kilise, Osmanlı döneminde camii olarak da kullanılmış burası. Tabii 2500 yıldır Atina’nın ortasında büyük hasar görmeden dikili olarak kalması da inanılmaz. Bu arada belirtmekte de fayda var, Akropolis’e girişler 12 €. Akropolis’te, Parthenon’un karşısında ufak bir tapınak daha var. O da yine M.Ö. 5. yüzyılda Athena’ya ve Poseidon’a adanmış, ismi Erekhtheion. Parthenon’a bakan karyatid figürleriyle ünlü.

atina_Erekhtheion_tapinagi_karyatid_sutunlari

Antik Yunan mimarisinde dış cephede yer alan kadın şeklinde sütunlara karyatid deniyor. Erekhtheion’un karyatidleri, dünyanın en ünlüleri…

Akropolis’in yamaçlarında bulunan Herodes Atticus Odeonu, 2. yüzyıl Atina’sının kodamanlarından Herodes Atticus’un karısı anısına yaptırdığı, konserlerin verildiği bir müzik salonuymuş. Vakti zamanında ahşap bir tavanı da varmış. Günümüzde de hala konserler için kullanılıyor. Goerge Dalaras ve Haris Alexiou gibi ünlü Yunan sanatçıların yanı sıra Maria Callas ve Frank Sinatra gibi dünyaca ünlü isimler de burada konserler vermiş.

atina_herodes_atticus_odenonu

Burası deniz manzaralı Herodes Atticus Odeonu. Dikkatli bakarsanız, arka planda Ege Denizi’ni de görebilirsiniz. Bu arada hayır, fotoğraftaki güzel kızı tanımıyorum! :)

Akropolis’ten aşağıya Plaka tarafından inerken güzel sokaklar ve bu sokaklarda tüm şehirde olduğu gibi birbirinden güzel, gel bir kahve iç diyen şirin kafeler mevcut. Akropolis Müzesi de bu güzergahta. Biz müzeye girdik ama yeterli vaktimiz olmadığı için maalesef gezemedik. Ben aslında çok müze insanı değilim ama böyle tarihe ilgi duyduğum için, böyle müzelere gitmeyi seviyorum. Eğer vaktiniz olursa, Akropolis Müzesi dışında, hayatınız boyu görebileceğiniz antik eserleri, size tek seferde sunan Omnia’daki Ulusal Arkeoloji Müzesi’ne de uğrayın. Daha da vaktiniz varsa, Kolonaki’deki gizemli antik mermer heykelleriyle Kiklad Sanatları Müzesi veya tercihiniz modern sanattan yana ise, fotoğraf, tasarım ve mimari sergileriyle Benaki Müzesi sizi bekler.

atina_mini_cooper

Nereye gitsem kendime böyle bir araba buluyorum! :) Akropolis’ten Plaka’ya inerken denk geldim bu defa da! :D

Bu müzelerin bulunduğu Kolonaki için Atina’nın Nişantaşı’sı diyebiliriz. Şehrin en şık ve havalı semti. Her yerde tasarımcı butikleri, restoran ve açık hava kafeleri var. En popüler caddeleri Voukourestiou ile Panepistimou. Prada, Gucci, Hermés gibi markalardan lüks alışverişi seviyorsanız, Voukourestiou tam size göre demektir. Monastiraki’den Kolonaki’ye yürüyerek yarım saatte gidebilirsiniz. Taksiyle giderseniz vakitten kazanırsınız. Atina’da taksi oldukça ucuz zaten. Monastiraki’den Kolonaki’ye sadece 3 € tutuyor. Metroyla giderseniz de Evangelismos durağında inmemiz gerekiyor.

atina_kolonaki_tsakalof_caddesi

Kolonaki’deki, yayalara kapalı, kafe ve barların bulunduğu Tsakalof Caddesi

Kolonaki semtinin hemen yanında, şehrin ortasında yükselen üçgen şehrinde dik bir tepeyi mutlaka göreceksiniz. Burası Lykavittos Tepesi. Şehrin en iyi manzarasının bu tepeden görüldüğünü söylediler. Bizim yine vaktimiz olmadı ama siz çıkmak isterseniz Ploutarchou Caddesi’nden teleferikle çıkış 7 €.

atina_lykavittos_tepesi

Akropolis’ten bakınca Lykavittos Tepesi ve hemen aşağısında Kolonaki semti

Atina’nın kuzeyindeki Kifissia da görmeniz gereken semtlerden birisi. Armatörler, şarkıcılar gibi Atina’nın en zenginlerinin oturduğu semt. Alışveriş için de ideal. Sosyal hayatı hareketli. Şehir merkezina uzak bir diğer seçenek de, Atina’nın deniz kenarındaki mahallesi olan Pire. Eğer hava güzel olursa Pire’ye gidip hem deniz havası alabiliriz, hem de kalamar, ahtapot gibi deniz ürünleri yiyebilirsiniz!

ATİNA’DA YEME, İÇME, GECE HAYATI

Atina deyince insanın aklına ilk önce tavernalar geliyor. Canlı müzik eşliğinde gelsin mezeler, gitsin uzolar. Ama Atina sadece tavernalardan oluşmuyor. Her yer de irili ufaklı kafeler dolu ve hepsinin dekoru biribirinden güzel ve özgün. Her biri gel bende de bir kahve iç, bira iç diye çağırıyor. Atina çok sosyal bir şehir. Masalar dışarıda, her daim tıklım tıklım. İnsanlar kriz filan dinlemiyor. Hayattan keyif almayı seviyor Yunanlar.

Gelelim mekanlara. Şehrin en hip bölgesi Agia İrini demiştim. Agia İrini’nin en popüler mekanlarından birisi de Tailor Made. Burası kahveci ve kokteyl barı. Masalarda yer bulmak çok zor. Bir diğer popüler mekan da Spollati. Dışarıdaki masalarının Akropolis manzarası var. Bira, peynir ve et tabağına kişi başı sadece 7 € verdik Spollati’de.

atina_agia_irini_tailor_made_coffe_roastery_cocktail_bar

Agia İrini’nin en popüler mekanlarından Tailor Made

Plakada, Akropolis’in hemen aşağısında yer Anafiotika bölgesindeki Mnissikleous Sokağı’nda merdiven kenarlarındaki kafelerden birine oturup kahve, bira, sohbet keyfi yapabileceğiniz en iyi yerlerden birisi. Mekanların hepsi keyifli olduğu için, tek tek isim vermeye gerek yok.

atina_anafiotika_mnissikleous

Anafiotika’daki merdivenli Mnissikleous Sokağı, sağlı sollu kafeleri ve kalabalığıyla Atina’da en sevdiğim yerlerden birisi oldu.

atina_anafiotika

Biz Atina’dayken, fotoğrafta solda göreceğiniz Sakız Adası’ndan arkadaşım Nikos da oradaydı. Anafiotika dahil birçok yer ve mekan için tavsiyeyi ondan aldık zaten! :)

Size tavsiye edeceğim bir başka mekan da, Monastiraki’deki Dipylo. Tipik bir Yunan kahvesi. Bit pazarında gezinirken, burada oturan, büyüteçle gazete okuyan yaşlı amcayı görünce keşfettik. Fotoğraflarını çekerken bari oturalım dedik, çok da keyif aldık. Adresi Astiggos 18.

Gelelim Kolonaki’ye. Biz Kolonaki Meyda’nına çıkan Tsakalof Caddesi’nin başında yer alan Da Capo’da oturduk. Atina’da görmek ve görülmek isteyenlerin mekanıymış. Bir diğeri de Zonar’s Le Cafe Athen’s. Kolonaki’nin en popüler caddelerinden Voukurestiou ile Panepistimiou caddelerinin kesişim noktasında bulunuyor. Burası da politikacılar, sanatçılar ve entelektüellerin buluşma noktasıymış. Kifissia’ya giderseniz de 1892 yılından beri faaliyet gösteren Varsos Pastanesi’ne uğrayabilirsiniz. Adresi Kassaveti 5.

atina_da_capo_kolonaki

Soldaki mekan meşhur Da Capo.

Geleneksel bir akşam yemeği için Plaka ve Psirri’deki tavernaları tavsiye ederim. Tabii Atina’da gece 10’dan önce kimsenin yemeğe gitmediğini hatırlatmakta da fayda var. Eski Rum evlerinin altında bulunan bu tavernaların hepsi birbirinden güzel görünüyor aslında. Seçmek zor oluyor o yüzden. Biz de seçebilmek için önce Psirri’de bir tur attık, sonra içimize en sinen mekan olan Βολιώτικο Τσιπουράδικο’yu seçtik. Latin harfleriyle yazılışı Voliotiko Tsipouradiko. Adresini Latin harleriyle bulamadım, o yüzden Yunan alfabesiyle yazıyorum: Λεπενιώτου 1 :) Bölgenin ünlü tavernaları ise Plaka’daki Platanos (Adres: Diogenous 4) ve Perivoli T Ouranou (Lysikratous 19).

atina_Voliotiko_Tsipouradiko_taverna

Burası Psirri’deki Voliotiko Tsipouradiko. Ahşap tavanı ve dekoruna bayıldım.

atina_taverna

Yemekler oldukça lezzetliydi. Uzo, şarap, deniz ürünleri tabağı, cacıki, Yunan salatası ve ekmek için kişi başı sadece 15 € ödedik. Ama tabii kalabalık grup olduğumuz için, baştan pazarlık yaptık! :)

atina_taverna_yunan_muzigi

Voliotiko Tsipouradiko’da canlı Yunan müziği de var ama kimi günler daha slow, kimi günler de dans edebileceğiniz müzikler çalıyorlar.

Eğer geneneksel mekanlar yerine lüks takılayım derseniz, Varoulko, Yunan mutfağı ve deniz ürünleriyle meşhur, Michelin yıldızlı bir restoran. Yunanistan’ı gurme mutfağıyla ilk tanıştıranlardan ünlü şef Lefteris Lazarou’nun size bizzat Yunan mutfağının en güzel örneklerini sunacağı bir mekan. Ne lüks ne de taverna istemiyorum, karnımı hızlıca doyurayım yeter diyorsanız, o zaman sokak aralarında sıkça görebileceğiniz bizim döner benzeri gyros ve şiş kebak benzeri souvlaki yiyebilirsiniz ekmek arası. Tabii benim gibi domuz yemiyorsanız, tavuk veya dana eti istediğinizi belirtin önceden! :)

Gelelim gece hayatına. Öğrenci ve gençler Gazi mahallesinde takılıyor. Monastiraki’den taksiyle sadece 5 €’ya gidiliyor. İsterseniz metroyla da gidebilirsiniz. Keramikos durağında inmeniz gerekiyor. Gazi, biz gittiğimizde gerçekten çok kalabalıktı. Yunan gençliği dışarı çıkmayı seviyor. Biz gece kulübünden ziyade daha soft takıldık. Cartone diye bir mekanda oturduk. Kokteyller 10 € civarı. Hemen hemen tüm mekanlarda öyle. Türkiye’ye göre daha uygun fiyatlar. Anjelique, Reina tarzı gece kulübü isterseniz, Gazi’deki Villa Mercedes’e gidebilirsiniz. Ama yazları kapalı oluyor sanırım. Onun yerine, yazın Atina merkeze biraz uzak olan, güneyde deniz kenarındaki Gylfada bölgesinde bulunan meşhur Island’a gidebilirsiniz. Yazın gidersem eğer, mutlaka gideceğim ben de! :)

atina_gazi_keramikos

Gazi mahallesinin kalabalığı

atina_gazi_cartone

Arkadaki mekan bizim oturduğumuz Cartone. Ben fotoğraf çekerken bu kız geldi, poz verdi. Kafayı kazıtmasına rağmen seksapalitesi yüksekti.

atina_gazi

Gazi’de duvarlarda bol bol enteresan grafitiler var.

Şehrin son dönemdeki en popüler mekanlarından birisi de bizim otelin terasındaki A For Athens Cocktail Bar. Bütün gece geleni gideni eksik olmuyor. Akropolis manzarası şehrin en iyisi. Kokteylleri güzel. Daha ne olsun! :)

atina_monastiraki_akropolis_gece

Otelimizin terasındaki A For Athens Cocktail Bar’dan gece Atina manzarası… Bu manzaraya nazır sohbet edip içkinizi yudumlamak inanılmaz keyifli.

ATİNA’YA NASIL GİDİLİR, NEREDE KALINIR?

İstanbul’dan Atina’ya uçak yolculuğu yaklaşık 1 saat sürüyor, İzmir kadar. Biz Pegasus’la uçtuk. Gidiş dönüş ortalama 270 TL’ye aldık biletleri. Pegasus İzmir’den de direkt uçuyor Atina’ya. İstanbul’dan Pegasus dışında THY, Olympic Air ve Aegean Airline’s da uçuyor Atina’ya, yani seçenek çok! :)

Pasaport kontrolünden sorunsuz geçiliyor. Zaten Yunanistan, kaliteli Türk turistlerin çok olmasından dolayı, bu konuda en sorunsuz ülkelerden birisi. Havaalanından şehir merkezine metroyla mavi hatla geliyor. Kişi başı 8 € ücreti, 2 kişilik alınırsa 7 € kişi başı. 40 dakika kadar sürüyor yol. Biz Monastiraki’nin göbeğinde kaldığımız için, metrodan iner inmez otelimizi karşımızda gördük. Eğer taksiyi tercih ederseniz, 40 € civarı tutuyor.

atina_a_for_athens_hotel

Monastiraki’dan bakınca kaldığımız otel A For Athens ve mükemmel terası

atina_otel_kahvalti

Bu manzaraya nazır kahvaltı ayrı bir lezzetli oluyor :)

Atina’nın benim için en keyifli yanlarından birisi, otelimiz A For Athens oldu. Çok doğru bir seçim yapmışız. Otelin şehir merkezinde, Monastiraki’de olduğunu biliyordum ama bu kadar da meydanın göbeğinde olduğunu tahmin etmemiştim. Yeri çok iyiydi. Otel de güzel, bakımlı ve çok temiz. Atinalı arkadaşlarım, otelin Akropolis’i gören terasının, şehirdeki en iyi manzaralarından biri olduğunu söylemişlerdi. Dedikleri doğruymuş. Bence de şehrin en iyi manzarasına sahip olması muhtemel. Mükemmel terasında yaptık kahvaltılarımızı. Kahvaltıda Türk usulü zeytin, peynir, reçel vs. her şey vardı. Manzara da olunca çok lezzetli geldi. Malum Avrupa seyahatlerinde en büyük sıkıntılardan birisi kahvaltı oluyor. Otelin terasının geceleri şehrin en popüler mekanlarından birine dönüşmesinden de bahsetmiştim zaten. Çift kişilik odada kişi başı 40-50 € arası gecelik fiyatlar. Böyle bir otele göre çok çok iyi bir fiyat. Eğer ben bununla yetinmem derseniz, Syntagma Meydanı’ndaki Atina’nın en lüks oteli Grande Bretagne’yi tercih edebilirsiniz.

 

INSTAGRAM: @orcundalarslan

 

ŞU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

RODOS

SAMOS

DEDEAĞAÇ, İSKEÇE VE KAVALA GEZİSİ

70 Comments to “ATİNA”
 • karo555
  2 Haziran 2014 - Cevapla

  müthiş.atina aynı istanbul gibi.resimler çok hoş.sayfa gayet güzel.başarılı.ekip de olmak isterdim.kıskandım:))

  • orcun
   2 Haziran 2014 - Cevapla

   teşekkür ederim :)

  • Sevket
   14 Kasım 2015 - Cevapla

   Vallahi şuan atinadayım burası 30 35 yıl önce Çocukluğumun geçti adana gibi her şey tıpa tıp benziyor tek fark millet çok düşkün dükkanlar hep kapanmış osmanlının mirasını yemişler şimdiye kadar avrupada para vermiyor böyle giderse çok uzak değil biz yine Türkiye’ye katilalım derlerse Şaşmam başka kurtuluşları yok gibi

   • Orçun
    24 Aralık 2015 - Cevapla

    Selamlar. Dükkanlar öğle saatlerinde hep kapatıyorlar, ona denk geldiniz sanırım! :) Yunanistan’da ekonomik kriz olsa da halkın durumu Türkiye’ye göre hala çok çok daha iyi…

    • ali
     17 Ocak 2018 - Cevapla

     ülkesine düsmanlık gördüm ama sizın gibilerinki big garip

 • sevil
  2 Haziran 2014 - Cevapla

  İlk okuyanlardanım…:))

  • orcun
   2 Haziran 2014 - Cevapla

   umarım beğenmişsinizdir :)

 • Aysun
  2 Haziran 2014 - Cevapla

  Geçtiğimiz ay ordaydım, çok tanıdık geldi heryer, gerçekten mavisi ve yeşili bol bi şehir Atina, hayran kaldım…

  • orcun
   2 Haziran 2014 - Cevapla

   tekrar tekrar gidilebilecek bir şehir…

 • Mehmet
  2 Haziran 2014 - Cevapla

  Çok güzel bir yazı olmuş. Eline sağlık. Fotoğrafların kalitesi de ayrı güzel :)

  • orcun
   2 Haziran 2014 - Cevapla

   teşekkürler :)

 • nikos
  2 Haziran 2014 - Cevapla

  Yunanca bilseniz krizin üzerinizde yarattığı etki farklı olurdu. Kriz denen şey insanların ellerindeki lüksün kayıp gitmesi değil. 48 saatte ancak olabileceği gibi turistik yerlerde dolaşmışsınız zaten. Bunun yanında “kaliteli türk turist” gibi lafların da elitist durduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Sıradan bir turiste iyi içerik sunan bir turizm yazısı olmuş. İçgörüsü yüksek kültüre dair çıkarımlar yapabilen gezgin yazılarını tez zamanda yazabilmeniz dileğiyle.

  • orcun
   2 Haziran 2014 - Cevapla

   merhabalar. eleştirileriniz için teşekkür ederim. dediğiniz gibi ben atina’da sadece 48 saat geçirdim ve bu 48 saate dayanan gözlemlerimi mümkün olduğunca yazmaya çalıştım… elitistlik yapmak gibi bir niyetim ise kesinlikle yok, olamaz da…

  • panagiotis
   27 Şubat 2015 - Cevapla

   Nikos’a yüzde yüz katılıyorum. Çok standart, hiç de fena olmayan bir gezi yazısı olmuş. Küçümseyici, elitist ifadeler ise kesinlikle yersiz.

   • Orçun
    7 Mart 2015 - Cevapla

    O şekilde ifadelerde bulunduğumu düşünmüyorum ama sizin yorumunuza da saygı duyuyorum. Zahmet edip yorum yaptığınız için teşekkür ederim.

  • Derya Akyüz
   2 Aralık 2015 - Cevapla

   Bence “Kaliteli Türk turist” betimlemesi çok yerinde olmuş :)) . Paris’e gidip Versailles sarayını, Dorsay sarayını gezmeyip şanzelizedeki dükkanlardan 50 EUR değerinde bisiklet yaka bir fanila alıp Türkiye’de “Şanzelize’den aldım demek isteyenlere kalitesiz turist diyebiliriz. Akropol’e gidip tarihi hakkında fikri olmayanlara hatta Akropole gitmeyip gece kulüplerinde takılanlara kalitesiz turist diyebiliriz. Paramız çok olsa bile nezaket kurallarından hemen hemen tüm Türk turistler bihaber olduğumuz için, nazik ve kibar Türk turistlerinin burada daha çok bulunmalarına “Kaliteli Türk turist” tabiri güzel yakışır. Bence çok uygun bir deyim olmuş. Elitistlik bence çok farklı bir şeydir. Bence nezaket, kültür ve eğitimli olmak insanı elit yapmaz. İnsanı sadece kaliteli insan yapar. Saygılarımla. Derya Akyüz.

   • Orçun
    24 Aralık 2015 - Cevapla

    Yorumunuz için teşekkürler.

 • hatice
  23 Haziran 2014 - Cevapla

  Bu yaz mutlaka Mersin Erdemli Kızkalesi’ne de bekliyoruz sizi :))

  • Orçun
   26 Haziran 2014 - Cevapla

   teşekkür ederimm. mersin vakit bulunca gidecek yerler listemde bulunuyor :))

 • ersan
  26 Temmuz 2014 - Cevapla

  Çok kaliteli bir bloğunuz var Teşekkürler…

  • Orçun
   5 Ağustos 2014 - Cevapla

   ben teşekkür ederim…

 • Ayhan ÇAPAN
  31 Temmuz 2014 - Cevapla

  Güzel şehir, ama “Bükreş” yazınıza göre epey pahalı kalmış…

  • Orçun
   5 Ağustos 2014 - Cevapla

   evet, euro kullanıldığı için bükreş’e göre pahalı maalesef…

 • Berrin Inal
  10 Ağustos 2014 - Cevapla

  Eline kalemine sağlık. Çok beğendim anlatımını.. O gurupta olmayı çok isterdim. Keyifle kal.

  • Orçun
   12 Ağustos 2014 - Cevapla

   Teşekkürler. Bir dahakine bekleriz o halde :)

 • AYFERDÜZGÜN
  12 Eylül 2014 - Cevapla

  ANTAKYA’DAN SELAMLAR ,ORÇUN BEY SİZİ TESADÜFEN İNTERNETTE KEŞİF ETTİM .. İLK ÖNCE TŞK.LER GEZMİŞ OLDUGUNUZ YERLERİ SADE BİR DİLLE ŞİİR GİBİ YAZMIŞINIZ … BENİ BÜYÜLEDİ :9 ANTAKYA DA GELİN BUYURUN BEN 55 YAŞINDA ÇALIŞAN BİR BAYANIM BENDE TÜRKİYENİN 4/3 ÜNÜ GEZDİM. YURTDIŞI GEZİM İSPANYA VE İTALYA YA GİTTİM.

 • Aylin Şimşirler
  17 Eylül 2014 - Cevapla

  Atina ile ilgili yazınız çok başarılı şu an kalkıp Atina da olmak istedim. Kasımdaki geziye eşim ve ben dahil olmak isterim fakat izmirde yaşıyoruz buluşma nasıl olacak detay rica etsem izmire gelirseniz ben de sizi gezdirmek isterim

  • Orçun
   17 Eylül 2014 - Cevapla

   selamlar. size az önce mail attım konuyla ilgili. ben de izmirliyim bu arada :)

 • Oksan susluer
  20 Eylül 2014 - Cevapla

  Tavsiyelerizi not alıp Atina’ya geldim.Şu an Kifissia da Varsos pastanesinde bu yorumu yazıyorum.Önerdiğiniz yerlerden son derece memnun kaldık.Herkeze tavsiye ederim.Teşekkürler.

  • Orçun
   22 Eylül 2014 - Cevapla

   Memnun kalmanıza sevindim. İyi eğlenceler…

 • nerin özden
  3 Ekim 2014 - Cevapla

  bugün sayfanızı keşfettim ve gezi yazılarınızı çok beğendim bundan sonra tavsiyelerinizi dikkate alacağım.sevgiler

  • Orçun
   8 Ekim 2014 - Cevapla

   Merhabalar. Teşekkür ederim. Beğenmenize sevindim.

 • V.M
  22 Ekim 2014 - Cevapla

  Son derecede başarılı bir sınum.
  Görseller etkileyici ve sıcacık.Sizden olumlu etkilenerek bu seyahatinizi planlalıyorum.
  Belkide dahada ileri gidip Yunanistan ve İtalya planı yapıp sizden yardım rica edebilirim.
  Başarılar dilerim

  • Orçun
   30 Ekim 2014 - Cevapla

   Teşekkür ederim. Şimdiden iyi yolculuklar :)

 • Filiz Başaran
  30 Ekim 2014 - Cevapla

  Merhabalar, iki gün sonra yaklaşık bir buçuk günlüğüne Atina’ya gideceğiz. Daha önce de Atina’ya iş için böyle kısa bir seyahatim olmuştu. Biraz daha bilgilenerek gitmek istedim. Yazınızı tesadüfen okudum, anlatımınız hoşuma gitti, kısa notlar aldım kendime. Elinize sağlık:)

  • Orçun
   4 Kasım 2014 - Cevapla

   Merhalar. Gidip geldiniz sanırım. Umarım keyifli geçmiştir. :)

 • Şemsettin Çuhacı
  13 Kasım 2014 - Cevapla

  Orçun bey,
  Atina’ya ilk kez dört arkadaş gideceğiz. Yılbasında buziki eşliğinde Yunan halk danlarını oynayan müşterileri seyredeceğimiz ve yemek yiyebileceğimiz bir yer araşıyı içindeyim. Yazınızda ismi geçen yerlerden hangisi bu istemimimize karşılar acaba,
  şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Orçun
   27 Kasım 2014 - Cevapla

   Selamalar. Voliotiko Tsipouradiko, Platanos ve Perivoli T Ouranou olabilir. Ama belirli günlerde oluyor canlı müzik. Önceden arayıp öğrenmenizde fayda var. Şimdiden iyi yolculuklar.

   • Şemsettin Çuhacı
    27 Kasım 2014 - Cevapla

    İlginiz ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.
    Selamlarımla
    Şemsettin Çuhacı

 • beste
  13 Kasım 2014 - Cevapla

  yakın bir zamanda atinaya gidicem, nereye gidilir ne yapılır derken bu bloga denk gelmek mülemmel oldu… çooook keyifliyim bir çok yerin notunu aldım:) teşekkürler

  • Orçun
   27 Kasım 2014 - Cevapla

   Teşekkürler.

 • vefa
  4 Şubat 2015 - Cevapla

  Mayis ayinda balayı için atina sonrasinda da santoriniye gitmeyi planliyorduk; cok yararlı bir yazı oldu, Teşekkürler

  • Orçun
   7 Mart 2015 - Cevapla

   Şimdiden iyi yolculuklar…

 • SİBEL
  27 Şubat 2015 - Cevapla

  süpeerrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

  • Orçun
   7 Mart 2015 - Cevapla

   Teşekkürlerrrrrrrrrrr :)

 • Güliver
  8 Mart 2015 - Cevapla

  Merhabalar biz iki kişi Atina ya geldik bir aylığına ama ilk bir haftamız çok sıkıcı geçti maalesef şimdi ise biraz araştırma yapayım mutlaka bişeyler vardır derken bu bloga rastladım umut verici oldu teşekkürler :)

  • Orçun
   27 Nisan 2015 - Cevapla

   Selamlar. Umarım keyifli geçmiştir Atina’daki bir ayınız…

 • şevki gülensoy
  17 Nisan 2015 - Cevapla

  Haziran ayının son haftası için eşimle hafta sonu Atina Tatili planlıyorum. Yazınız benim için çok faydalı oldu. teşekkür ederim.

  • Orçun
   28 Nisan 2015 - Cevapla

   Şimdiden iyi yolculuklar dilerim.

 • Kemal
  29 Temmuz 2015 - Cevapla

  Atina’da görev yapmış bir diplomat olarak yazınızı beğenerek okudum. Başarılar dilerim.

  • Orçun
   11 Ağustos 2015 - Cevapla

   Teşekkürler.

 • Fundo
  4 Ağustos 2015 - Cevapla

  Internete Atinada gorulecek yerler yazdim, sizin yazinizla karsilastim. Londradan direk Turkiyeye ucmak pahali oldugu icin, biletimi London -Athens -Izmir aktarmali aldim,.
  Hafta sonu oradayim.
  Yaziniz hem akici hemde aciklayici, buyuk bir zevkle okudum.
  Kisa surede nerede, ne yapabilecegimi ogrendim Yaziniz cok basarili, sizlere cok tesekkur ederim.

  • Orçun
   11 Ağustos 2015 - Cevapla

   Selamlar. Umarım keyifli vakit geçirmişsinizdir Atina’da…

 • OKAN
  21 Ağustos 2015 - Cevapla

  Selamlar , yazınızın tamamını henüz okumadım çünkü bir sorum var:) önümüzdeki kasımda gitmeyi planlıyorum 3 gün için. 6-7-8 veya 20-21-22 . Sıkıntım havadan yana. Siz hangi tarihlerde ordaydınız? Gördüğüm kadarıyla çok sıcak değil ama güneşli iki gün geçirmişsiniz benim de aradığım bu:)
  Teşekkürler
  Okan

  • Orçun
   14 Eylül 2015 - Cevapla

   Selamlar. Kasım’da gitmiştik biz de. Genelde hava güneşli oluyor ama tabii biraz da şansa bağlı :)

 • Nazlı
  16 Eylül 2015 - Cevapla

  Merhaba

  Beğenerek okudum yazınızı. Biz de iki kız arkadaş haftaya gidiyoruz. Benim bir endişem var ama. Kaldığımız otelin yeri metroya çok yakınmış ama akşamları bazen çevrenin tekinsiz olabildiğini duydum. Sizin bu konuda bir gözleminiz oldu mu? Ya da İstanbul’a göre her yer fazlasıyla güvenli mi :)

  Teşekkürler

  • Orçun
   29 Eylül 2015 - Cevapla

   Selamlar. Nerede kaldığınızı bilmiyorum tabii ama biz Monastiraki’de kalmıştık, gayet güvenliydi. Bana gezdiğimiz yerlerin hiçbirisi tekinsiz görünmedi! :)

 • Fatma Ünal
  24 Eylül 2015 - Cevapla

  Merhabalar Orçun Bey,
  Biz yani ben ve proje ekibimiz aslında Güney kıbrıs’a gideceğiz inşallah Bayram sonrası ve ilk önce vize işlemleri için Atina’da olacağız.Google’da yazınca direk sizin yazdıklarınız çıktı ve gayet açık ve net başka bir siteye bakmaya gerek duymadım nereye gidilir,ne yapılır ne yenir,nerede eğlenilir hepsine açıklık getirdiğiniz için teşekkürler bizde 2 gün kalacağız umarım bunların çoğunu yapma fırsatı buluruz,teşekkür ederim,Adana’ya yolunuz düşerse,acılı bi Adana’ya hayır demezsiniz herhalde:)

  Tekrar teşekkürler

  • Orçun
   29 Eylül 2015 - Cevapla

   Selamlar. Ben teşekkür ederim. Size şimdiden iyi yolculuklar :)

 • Bige Kurtcebe
  21 Ekim 2015 - Cevapla

  Merhaba,
  Çok keyifli bir yazı elinize sağlık.
  3-4 yıl önce gittim Atina2ya ama insan unutuyor malum birde tur’la gitmiştim.
  Şimdi annemle gideceğim önemli olan merkezi bir otel annem yorulursa otele bırakmak..
  Otel tavsiyenize göre gideceğim güzel olacak umarım :)
  Kasım başında gideceğiz hava güzel olur inşallah..

  Sevgiler
  Bige Kurtcebe

  • Orçun
   9 Kasım 2015 - Cevapla

   Selamlar. Teşekkür ederim. Size de şimdiden iyi eğlenceler :)

 • Bernanter
  23 Ocak 2016 - Cevapla

  Selamlar. Blogunuzu keyifle okudum ve benim için çok önemli sayılacak notlar aldım. Bir kaç soru sormak isterim. Eğer vizemiz çıkarsa 31 Ocak günü orada olacağız. 4 günlük bir tatil planlıyoruz. Bu yazdıklarınız haricinde başka bir yer görülebilir mi? ( Gerçi siz 2 güne baya şey sığdırmışsınız?) Bir de metronun bir kapanış saati var mı yoksa 24 saat mi?

  Not: Daha bir çok soru sorabilirim. ?
  Sevgiler.

  • Orçun
   5 Şubat 2016 - Cevapla

   Selamlar. Teşekkür ederim ama cevap vermekte geç kaldım gibi, kusura bakmayın. Gidip geldiniz bile sanırım.. Umarım keyifli geçmiştir Atina seyahatiniz…

 • Murat izmir(smyrna)
  22 Mart 2016 - Cevapla

  Kalimera harikasınız. :))

  • Orçun
   28 Mart 2016 - Cevapla

   Efharisto :)

 • Bülent
  2 Haziran 2016 - Cevapla

  Merhaba,
  Bir şey sorabilirmiyim.
  Ben yurt dışına geziye turla katıldım, yunanistan shengen vizem mevcut, fakat hiç yurt dışına tek başıma gitmedim tek başıma yurtdışına çıkma niyetim var ve Atina yı hafta sonu bir gece 2 gün gezmek istiyorum Ne söylersin ne tavsiye edersiniz. İngilizcem çok az ama az çok derdimi anlatabilirim .
  Teşekkürler.

  • Orçun
   3 Temmuz 2016 - Cevapla

   Selamlar. Tüm tavsiyelerim bu yazıda mevcut. İşinize yarayabilecek Yunanca kelimeleri de Rodos yazımda yazmıştım. Bakmak isterseniz: http://www.nereyekacsak.com/rodos/

 • eniyiyerler
  25 Temmuz 2017 - Cevapla

  Atinada 4 yıl yaşadım, gerçekten mükemmel özetlemişsiniz şehri, elinize sağlık

  • Orçun
   26 Eylül 2017 - Cevapla

   Teşekkürler.

Leave a reply