AVRUPA’NIN EN GÜZEL 10 KÖYÜ
11/07/2016   By:    KAÇMAK LAZIM   11 Comments

Earthtraveling.com sitesi, kendisine göre Avrupa’nın en güzel 10 köyünü belirlemiş. Zamanda dondurulmuş gibi duran bu köylere biz de bir göz atalım bakalım! :)

1. REINE, NORVEÇ

Reine_Norvec

Kuzey Kutup Dairesi’nin kuzeyinde bulunan, sevimli bir balıkçı köyü olan Reine, birçok kere Norveç’in en güzel köyü seçilmiş.

2. BLED, SLOVENYA

bled_slovenya

Bled, kendisiyle aynı ismi taşıyan, masmavi sularında küçük ve Barok tarzda inşa edilmiş bir kalenin bulunduğu minik bir adaya ev sahipliği yapan Bled Gölü kıyısında, Alp Dağları’nın eteklerinde yer alıyor. Gölün etrafındaki bir iki saatlik bir yürüyüşten sonra bir tepe üzerinde bulunan, Ortaçağ’dan kalma kaleye tırmanarak bölgeye mükemmel manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

3. HALSTATT, AVUSTURYA

Hallstatt_avusturya

Hallstätter Gölü kenarında kurulmuş, dik bir dağın yamacında kurulmuş olan Halstatt adeta masal kitaplarından fırlamış gibi duruyor, manzarasıyla gözleri şenlendiriyor. Duvarlarını sarmaşıklar kaplamış evler de köyün refah seviyesini gösteriyor.

4. BIBURY, İNGİLTERE

Bibury_ingiltere

Güneybatı İngilitere güneybatısında yer alan dağlık Cotswold bölgesi için “Nefes Kesici Doğal Güzellikler Bölgesi” de diyebiliriz. Bu bölgenin en şirin köylerinden birisi ise kesinlikle Bibury. Dik çatılı evleri, geniş ve yemyeşil tarlalara komşu olan Bibury’de, mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında 17. yüzyıldan kalma Arlington Sıraevleri geliyor.

5. MANAROLA, İTALYA

tellaro_italya

Kuzey İtalya’nın Liguria bölgesi başkenti La Spezia’ya bağlı olan Manarola, Cinque Terre kasabaları arasında turistler tarafından akın akın ziyaret edilen köylerin en küçüklerinden birisi.

6. PUCISCA, HIRVATİSTAN

Pucisca_hirvatistan

Hırvatistan’ın Dalmaçya kıyılarında, turist otobüsleri ve gemilerinin çok da uğramadığı Brac adasındaki Pučišća, beyaz taştan yapılmış evleri ve dar Arnavut kaldırımlı sokakları ile göz kamaştıran bir sahil köyü. Turkuaz renkli Adriyatik Denizinde yüzmek isteyenler için güneşli bir yalnızlık öneren kuytu köşeler de cabası…

7. TELC, ÇEK CUMHURİYETİ

Telc_Cek_Cumhuriyeti

Güney Moravya Böglesi’ndeki Telč’in sakinleri, bir zmaanlar evlerinin güzellikleri ile oldukça övünürlermiş. Birbirinden güzel bu Barok ve Rönesans mimarisindeki evler, bugün küçük dükkanlar ve kafelere ev sahipliği yapıyor. 17. yüzyılda inşa edilen Rönesans şatosu ile görülecek en önemli yerlerin başında geliyor.

8. COLMAR, FRANSA

colmar_fransa

Fransa’nın Almanya sınırındaki Alsace bölgesinde, hem Fransız hem de Alman etkilerinin görüldüğü, tarih içerisinde değişmeden günümüze kadar gelmeyi başarmış Colmar köyünde pastanelerde hem kruvasan hem de kugelhopf (bademli ve brendili bir çeşit Alman keki) satın almak mümkün ya da restoranlarda Fransız usulü kaz eti veya Alman yemekleri sipariş edebilirsiniz.

9. CONG, İRLANDA

cong_irlanda

Göller ve koyunların otladığı geniş yeşil çayırların bulunduğu Mayo ve Galway bölgelerinde yer alan Cong’un saymakla bitmeyecek tarihi güzellikleri arasında sayısız taş köprüleri, bir Ortaçağ manastırının kalıntıları, çatısı sazlarla örtülü kulübeleri ve şimdilerde romantik bir kaçamak için lüks bir otel olarak kullanılan Viktoria döneminde kalesi Ashford yer alıyor.

10. GRUYERES, İSVİÇRE

Gruyeres_isvicre

Gruyéres, ününü, köyle aynı adı taşıyan, fondülerde kullanılan yumuşak ve fındık aromalı peynire borçlu. Ancak ne yazık ki çok az kişi, İsviçre’nin batısında yer alan bu köyün kendisi hakkında bir fikre sahip. Mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesi, geniş bir Arnavut kaldırımlı taş sokağın sizi çıkaracağı 13. yüzyıldan kalma Gruyéres Kalesi ve onun ziyaretçilerine sunduğu Alp dağları manzarası…

 

INSTAGRAM: @nereyekacsak

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR:

DÜNYANIN EN RENKLİ 10 YERİ

AŞAĞI BAKILMAMASI GEREKEN 24 YER

DÜNYANIN EN GÜZEL 10 PLAJI

 

11 Comments to “AVRUPA’NIN EN GÜZEL 10 KÖYÜ”
 • Furkan
  17 Temmuz 2014 - Cevapla

  Hırvatistanda istria yarımadasındaki rovinj’de bu listeyi zorlar…

  • Orçun
   23 Temmuz 2014 - Cevapla

   evet, duymuştum orayı da, çok güzel bir yer…

 • Esin
  15 Ağustos 2014 - Cevapla

  Hayallerimin listesindeki Norveç..

 • Candan Düz
  15 Ağustos 2014 - Cevapla

  Planlarımda ilk sırayı aldığı için Hallstatt.

 • seden
  18 Ağustos 2014 - Cevapla

  Ben en çok Fransadaki Colmar bi de ikinci olarak İrlandadaki Cong beğendim

 • özgür
  2 Mart 2015 - Cevapla

  Kesinlikle ingiltere

 • ras
  3 Mart 2015 - Cevapla

  En güzel bizim horozköy

 • gülay
  9 Mart 2015 - Cevapla

  Colmar’a Christmas da gittim olağan üstü güzel bir köy

 • sebihan
  10 Mart 2015 - Cevapla

  BLED, SLOVENYA gittim harika bir yer gidecekler için göl kenarında bir tatlıcı var pastası harika tavsiye ederim

 • bora
  18 Nisan 2016 - Cevapla

  brugge köy sayilirsa hepsini ezer gecer

 • Günay
  20 Ağustos 2017 - Cevapla

  Bence en güzeli İtalya-Manarola

Leave a reply