BÜYÜK ANTALYA TATİLİ
31/08/2017   By:    HABERLER   No Comment

Herkese merhaba! Bugün, uzun zamandır yazmayı beklediğimiz bir konu üzerine sonunda klavye başındayız. Yaz mevsimiyle birlikte herkesi saran tatil telaşı bu ara bizi de sarmış durumda. O yüzden gitmeyi çok sevdiğimiz, yakın zamanda yine gitmeyi planladığımız Antalya üzerine sizlere de yardımı dokunabilecek birkaç bilgi vermek istiyoruz. Özellikle nerelere gidilmesi gerektiğini sizlere detaylıca anlatacağız.

Bilindiği üzere Antalya havası ve konumu itibariyle özellikle yaz mevsiminin en büyük tatil şehridir. Tüm dünyadan bu şehre tatil yapmak için gelen pek çok sayıda turist var. Aslında çok haklı olduklarını düşünüyoruz çünkü burası sadece denize girilebilecek ya da insanların dinlenmesi için hazırlanmış bir şehir değil. Burada hem denize girebilir, hem eğlenebilir hem de dinlenebilirsiniz. Özetle sizlere çok çeşitli tatil amacına hizmet edebilen bir şehirden bahsediyoruz. Biz tatillerde çoğunlukla otelde kalmayı tercih ediyoruz. Çünkü biraz da olsa tatilimizin rahat geçmesini istiyoruz. En basit şekli ile yemek yapmayı ya da bulaşık yıkamayı, oda düzenlemeyi kendimize dert etmek istemiyoruz. Bunu dert etmemenin en kolay yolu da bizce otelde kalmak. Sizler nasıl düşünürsünüz bilemiyoruz ama Antalya otellerini araştırmak ve fikir sahibi olmak isterseniz bize hak verecek ve otelde kalmak isteyeceksiniz. Çünkü bu sayede, hem bütçeye uygun otel bulmak hem de tatilin daha verimli geçecek olması mükemmel bir bütünlük oluşturuyor. Antalya’da muhakkak gitmeniz gereken yerleri ise sizler için listeledik.

1. Olympos

Eğer bir deniz tatili yapmak istiyorsanız, bu belde sizin için çok ideal! Çünkü denizinin mükemmel görüntüsü, “asla denize giremem” diyen insanı bile kendine davet ediyor. Tatil için bu beldeyi tercih edenlerin yüksek çoğunluğunun da gençler olduğunu söylemek gerekiyor. Burada denize girebilir, temiz oksijen eşliğinde spor yapabilir, yoga yaparak rahatlayabilir ya da tam bir doğa manzarası eşliğinde dinlenebilirsiniz.

2. Kemer

Neredeyse herkesin adını ve ününü duyduğu beldelerden biri olan Kemer, Antalya’nın güneybatısında yer alıyor. Ünlülerin sıklıkla tercih ettiği noktalardan biri olarak da biliniyor ama aslında her kesimden insana hitap edebilecek pansiyonları, otelleri ve apartları da içerisinde barındırıyor. Bu nedenle, deniz tatilinin yanında eğlenceli akşamlarda hayalinizdeki tatile dahilse burayı tercih edebilirsiniz.

3. Finike

Burası yeni duymuş olduğunuz bir belde olabilir. Eski adı “Likya” imiş. Finike’de sadece deniz tatili değil, doğa turları ve kültürel geziler de yapabilirsiniz. Finike plajı da diğer plajlar kadar temiz, sakin ve güzel. Zengin kesimler yerine, daha çok orta sınıfların yoğunlukta olduğu bir belde olduğu söylenebilir.

4. Kaş

Antalya’nın en güzel plajlarından birinin bulunduğu, turistlerin ve tatilcilerin genellikle dalış yapmak için seçtiği güzel beldelerden biri olan Kaş, aslında ulaşım açısından daha zor bir beldedir. Yolları ve uzaklığı itibariyle turistler dalış aktivitelerini burada gerçekleştirmeyi daha çok severler. Çünkü diğer beldelere göre daha sakin bir tatil beldesidir ve şartları dalış için oldukça uygundur.

5. Manavgat

Hepimiz şelalesi itibariyle bu beldeyi tanıyoruz. Yakınlarında bulundurduğu baraj nedeni ile bu belde daha çok rafting, tekne gezileri ve yürüyüş gibi sporlar için tercih ediliyor. Ayrıca Manavgat, Antalya’nın en büyük ilçelerinden biri olarak da biliniyor. Bu nedenle de burada gezilip görülebilecek ve yapılabilecek çok daha fazla aktivite bulunuyor.

6. Side

Yine burası da gidip görmeden adını muhakkak duyduğumuz yerlerden biri. Side, sadece deniz turizmi ile değil kültürel ve tarihi turizm ile de ön plana çıkıyor. Burada pek çok tapınak, müze ve antik tiyatro yer alıyor. Bu nedenle gezmek, eğlenmek, denize girmek ve daha pek çok şey için bu belde her zaman hazır bekliyor. Çevresindeki oteller, pansiyonlar ve apartlar diğer beldelere göre biraz daha yüksek fiyatlı olabilir.

7. Belek

Antalya çevresinde yaşayanlar için günübirlik tatil lokasyonu olarak Belek, akla ilk gelen yerlerdendir. Uzun süreli tatillerde de insanı sıkmayan ve gezilecek, görülecek yeri bol olan bir tatil beldesidir. Antik kentlerinin bulunması, plajının ve denizinin temiz olması gibi pek çok detay buraya insanları çekmektedir. Burada bir de milli park bulunmaktadır.

Antalya’da ki bazı tatil beldelerinden bahsettikten sonra, muhakkak gidip görülmesi gereken yerleri de sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Düden Şelalesi

Tatilin başladığı gün dinlenmek yerine gezmeyi tercih edenlerin ilk durağı kesinlikle, Düden Şelale’si olmalı. Buradaki kaynağı görmek ve gerçek bir şelale manzarası ile huzur dolmak için Antalya merkeze geldikten sonra 10 kilometrelik bir yol daha gitmek gerekiyor.

Konyaaltı Plajı

Antalya’nın her plajında denize girmek istesek de, ne yazık ki bazı lokasyonları sadece gezmek bazılarını ise denize girmek için kullanmak zorundayız. Konyaaltı Plajı da, Antalya’nın en ünlü plajları arasında yer aldığı için burada mutlaka denize girilmeli.

Antalya Atatürk Evi ve Müzesi

Atatürk ile alakalı görebileceğimiz her yer bizi heyecanlandırıyor. O yüzden burası mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Müze, Muratpaşa tarafında kalıyor ve Pazartesi günleri kapalı olmakla beraber diğer günler de akşam 5’e kadar hizmet veriyor.

Karain Mağarası

Tarihsel anlamı büyük olan bir yer olan Karain Mağarası da gezip görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Burası, Dünya Mirasları listesinde yer alması için önerilmiş bir yer aynı zamanda. Mağaranın denizden yüksekliği 430 metre civarında. Karain Mağarası, içinde insan yaşamış olan en büyük mağaralar arasında da yer alıyor.

Xanthos Antik Kenti

Neredeyse 3000 yıllık bir geçmişi olan antik kentin, mükemmel de bir deniz manzarası var. Burayı ziyaret etme isteğiniz diğer yerlerden biraz daha fazla basabilir. Çünkü çok eski olmasına rağmen hala ayakta olan ve içerisinde, dokusunda mükemmel bir tarih barındıran bir yer. Burası Fethiye’ye biraz daha yakın kalıyor.

Aspendos Antik Kenti

Son olarak gitmeniz gereken bir diğer yer de “Aspendos Antik Kenti”. Buradaki yapı gerçekten muazzam görünüyor. Hem çok büyük, hem çok eski hem de çok dayanıklı bir tiyatro olması ile de biliniyor. Serik beldesine yakın bir konuma sahip ve Aspendos’da bulunan en önemli yapı olarak kayıtlara geçmiş.

Leave a reply