Aslı Alkan yazdı: DALYAN
08/03/2014   By:    SİZDEN GELENLER, Yazılar   No Comment

behj

Bir yer hayal edin.. Upuzun bir kumsal… Altın renginde. Bir tarafı tatlı bir tarafı tuzlu su olsun Caretta Carettaların yüzdüğü.. Dönüm dönüm nar bahçeleri dolsun etraf.. Sabah kalktığınızda yüzünüzü yıkamaktansa, benim yaptığım gibi ayılmak için cup diye atladığınız bir göl olsun pansiyonunuzun dibinde… Karşıda tarihi zenginlikteki antik kent manzarası.. E pahalı da olmasa iyi olur tabi.. Kalabalık da olmasın, oteller 2 katı geçmesin, sessiz sakin huzurlu mutlu…

behg

“Caretta” deyince tahmin etmişsinizdir neresi olduğunu. Dalyan ve İztuzu’ndan bahsediyorum. Benimse yeni öğrendiğim ve gördüğümde şaşırdığım, bizim ne güzel gezilecek yerlerimiz var dediğim, masallardan fırlama labirentlerin bulunduğu doğa harikası bir delta. Birazdan bu cennet yerle ilgili izlenimlerimi sizinle paylaşacağım ama önce bu tatil rotası nasıl netleşti onu paylaşmak istiyorum sizlerle…

33684_144752278902085_116497381727575_223576_3332776_n

Plansız, beklentisiz hareket etmeyi sevdiğimden bu tatil rotası biraz ilginç bir şekilde netleşti. Bilmiyorum siz de arada sırada googledan kendinizi aratır mısınız ya da Google Earth’de sokak sokak dolaşıp oralara gittiğinizi hayal eder misiniz ama ben bazen yapıyorum. Hatta geçenlerde Küba sokaklarında dolaştım:)) Sevgili kardeşim Orçuncuğumun da “Google görsellere gir kalamar&bira yaz, 5.resimde yazım çıkıyor” demesiyle bunu tek yapanın ben olmadığımı anladım:)) İster bana deli deyin ister siz de yapıyo olup hayır asla yapmam deyin ama ben çok keyif alıyorum. Zira Amerika seyahatim google sayfalarında dolaştıktan sonra gerçek olmuştu. Galiba buna kuantumcular secret diyorlardı. Secret, öngörü, olumlamak her neyse, ama Dalyan’ı da tesadüf Google Earth’de gezinirken keşfettim. Uydudan görüntüsü çok ilgi çekiciydi. Araştırdım ki gerçekten öyle. Sonradan öğrendim ki yıllar yıllar evvel annemler de gitmişler ve çok da beğenmişlerdi.

IMG_9580

Velhasıl gidilecek yer bu şekilde belli olmuştu. 9 günlük bayram tatilinde gidilecekti ancak programım her zamanki gibi son dk belli olduğundan tam tarihler de son dk bellı oldu. Ve 1 gün öncesinde, %100 doluluk oranına ulaşan otellerde yer aramaya başladım. Üstelik bu sefer Paşa’yı da yanımıza alacakmışız! Türkiye’de yaşıyorsanız eğer, bir sürü dananın veya kafa dinlemeye geldiğiniz yerlerde bu danaların bağıra bağıra ordan oraya koşturan şımarık veletlerinin kabul edildiği yerlerde, genellikle petinizle seyahat etmek çok güçtür. Öyle güçtür ki denizde bir sürü hayvan yüzmesine rağmen pek çok plajda “köpekler giremez” yazısını görürsünüz.

IMG_9729

İnsanlar denize işerken onlar asla işemezler, yan şezlongta uzanan kıllı adam bağıra bağıra cep telefonuyla konuşurken bizim Paşa kumların üzerinde oturup sessizce etrafı seyreder, şımarık yetiştirilen çocuklar üzerinize taşları fırlatıp sizi ıslatırken, it dediğiniz hayvan siz ona zarar vermedikçe saldırmaz. Köpek-insan ilişkisini çok güzel anlatan “Köpeğim Tulip” adlı el çizimi animasyon filmini izlemenizi şiddetle tavsiye ederim. Bu arada benim için çocuk sevmiyorum düşüncesi oluşmasın. İyi yetiştirilmeyen, şımarık çocuklara tahammül edemiyorum ben. Neyse lafı uzatmayayım. Kalacak yer bulma şansım neredeyse %0’a inmişken cuma akşamı tesadüfen google’dan bulduğum ve internetten fena görünmeyen Dalyan Camping’i aradığımda, rezervasyonlu 1 odadın, tam da bizim kalacağımız gün kadar iptal edildiğini öğrendim! -Google yokken ne yapıyormuşuz acaba! Bir kere de rota belirlemeden yola çıkıp tesadüfen bir yere gitmeyi deneyeceğim.- Dalyan Camping web sitesinde salaş ve daha çok çadır yeri gibi duruyordu. Salaş yerleri severim ama biraz da konforlu bir yer arıyordum. Camping yerinin sahibi Servet Bey’le telefonda konuşurken boşalan odanın en büyük bungalow türünde bir oda olduğunu ve oda fiyatının 2 kişi kahvaltı dahil 100TL olduğunu öğrendim. Biraz tereddütle ve üstelik saatin 17:00’yi geçmesiyle, ertesi günün de ctesi olması nedeniyle kapora yatıramamamıza rağmen çok da konfor beklemeden rezervasyonu yaptırdım. Servet Bey Paşa’yı da kabul etti çünkü kendisinin de birazcık kocamancık Efe adlı bir Kangalı vardı.

iztuzu1

Ertesi gün çıktık yola neresi olursa olsun önemli değil deyip beklentileri minimuma indirip tekerlekleri döndürdük… nerden bilebilirdik ki Tom Hanks’le Steven Spielberg’in de bu yaz dinlenmek için Dalyan’ı tercih edeceklerini… Şaka şaka… Aslında şaka değil evet onlar da ordaymış ve muhtemelen yanyana geçtik ancak tanınmamak için öyle salaş giyinmişler ki kimse farketmemiş kendilerini… Sonradan gazetelerden okuduk.

IMG_9189

Kamp alanı konum olarak harika bir yerde. Karşıda kaya mezarları, göl dibi… Bize ayrılan oda ise beklentimin çok çok üzerindeydi. Odada çamaşır makinası bile vardı. Gittiğinizde klimalı büyük bungolowlarda kalmanızı tavsiye ederim.

IMG_9606

Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde yer alan Dalyan ve İztuzu çok değişik bir coğrafi yapıya sahip. Kıvrıla kıvrıla devam eden labirent şeklindeki nehri tekneyle arşınladığınızda İztuzu plajının Dalyanağzı kısmına ulaşıyorsunuz. Zaten buraya tek ulaşım yolu tekne, daha doğrusu tekne dolmuşlar. Bu tekne dolmuşlar sizi kaldığınız pansiyondan alıp Dalyanağzı’na götürüyorlar ya da özel tekne tutup Delikliada’nın etrafında da turlayıp yüzen carettaları görebilirsiniz. Biz dönüşte özel tekne tutup, zengin tarihi geçmişi olan Kaunos (Kbid) Antik kentin aşağısında inip tüm antik kenti dolaştık.

IMG_9558

Epey yorucu bir patika ama en tepedeki agoradan tüm Dalyan’ı kuşbakışı izlemek ve labirentlerden oluşan sazlıkları tepeden görmek çok keyifli. Kaunoslular, eski uygarlıklarda yaşayan diğer insanlar gibi işi biliyorlarmış. Bu muhteşem manzara karşısında küfül küfül esen rüzgara karşı oturup günbatımını izleyerek salkım salkım üzüm tanelerini höpletmek gerçekten zevk işi. Bu koca antik kentte yaşayan Kaunoslular özgürlüklerine çok düşkün ve ekonomik olarak bağımsız bir halkmış. Çünkü coğrafi konumdan harika bir yerde bulunan bu kentte denizden liman ticareti yapılıyormuş. Hatta tarihteki ilk gümrük yasasının izlerine rastlanmış. O kadar zenginlermiş ki öldükleri zaman mezarın içine altın gömerlermiş. Ne Lykia ile birleşmek istemişler ne de diğer tarafta Karialılara bağımlı kalmışlar. Rodoslulardan nefret etmişler.

IMG_9527

İnsanlarımızın tatil anlayışı genelde mangal yapmak, tüm gün yayılıp yatmak ve açık büfe yemek yemek olduğu için çoğu kimse İztuzu isminin nerden geldiğini merak etmez sanırım ama ben biraz araştırdım ve öğrendim ki, İztuzu’nda hali hazırda çalışabilir vaziyette bulunan denizden tuz çıkartma düzeneği var. Ayrıca eskiden denizden çıkartılan bu tuzun pek çok yaraya iyi geldiği ve tedavi amaçlı kullanıldığı sanılmakta. Kaunosluların stıma hastalığına yakalanıp salgından öldükleri ve yok olup gittikleri düşünülmekte.

İztuzu Plajının karadan ulaşılan kısmı ise ayrı bir güzellikte. Yollar zakkum ve nar ağaçlarıyla dolu. Carettaların dışında mavi yengeçler de görülmeye şayan. Bildiğim kadarıyla Türkiye’de nadir yerlerde görülüyorlar.

IMG_9412

Kısacası eğer gitmediyseniz mutlaka gidin ve tabi ki şehre dönüş her tatil dönüşü gibi çok zor oluyor..

IMG_9566

ASLI ALKAN

www.aslalkan.blogspot.com.tr

 

Leave a reply