Kalbim İZLANDA’da Kaldı!
10/01/2015   By:    Avrupa, BLOG   164 Comments

Bana sorsanız, dünyadaki hemen her yer, en çok gitmek istediğim yerlerden biridir. Ama bir de isteğin ötesinde, hayalini kurduğum yerler vardır. İşte İzlanda da onlardan birisiydi. Geçtiğimiz Aralık ayı için Norveç seyahat planları yaparken haritada gözüme İzlanda çarpınca, bir anda seyahat rotamıza orayı da ekledik. İyi ki eklemişiz. Hem bir hayalim daha gerçekleşmiş oldu, hem de İzlanda kalbimin tam orta yerinde kendine yer edindi.

izlanda_yollari

İzlanda yolları… Aklımda Can Yücel’in şu dizeleri… “Gitmek gerekir bazen.. Fazla yormadan, daha çok bıktırmadan.. Eğer vaktiyse ardına bile dönüp bakmadan.”

İzlanda maalesef Türkiye’de çok tanınmıyor. Gideceğimizi kime söylesek, “Ne işiniz var orda?” şeklinde garip bir tepki aldık. Halbuki İzlanda, Forbes dahil dünyaca ünlü dergilerin 2015’te gidilmesi gereken yerler listelerinde bir numarada yer alıyor. Volkanlar, fiyordlar, şelaleler ve buzullarla bezeli doğası, dünyada başka hiçbir yere benzemiyor. İnsan kendini başka bir gezegende gibi hissediyor.

İzlanda’da hata edip sadece 3 gün kaldık ama doyamadık. Neden bilmiyorum, orada en çok hissettiğim şey, sebepsiz bir mutluluk oldu. Ve sürekli bir şükretme istediği. Siz de fark edeceksiniz, bütün İzlanda fotoğraflarında yüzüme de yansımış bu mutluluk. Sadece doğasını, düzenini, tipik İskandinav mimarisini değil, insanlarını da çok sevdim bu soğuk görünümlü sıcak ülkenin. Artık en sevdiğim ülkeleri soranlara kesinlikle ilk üç içinde sayacağım.

Bu yazımın şarkısı, İzlandalı genç bir grup olan Kaleo’dan gelsin. Şarkının ismi Vor í Vaglaskógi. Dinlemek için burayı tıklayın

 

INSTAGRAM: @orcundalarslan

 

İZLANDA’YLA İLGİLİ GENEL BİLGİLER

İzlanda, Atlas Okyanusu’nun en kuzeyinde, Kuzey Amerika ile Avrupa kıtaları arasında yer alıyor. En yakın komşusu, 350 km batısında bulunan Grönland. Amerika’ya daha yakın olsa da, Avrupa’nın bir parçası sayılıyor ama hem kültürel hem de coğrafi olarak aslında Avrupa’nın diğer ülkelerinden farklılık gösteriyor.

izlanda_harita

İzlanda, haritada da görebileceğiniz üzere, dünyanın tam tepesinde bulunuyor. Oradayken durup durup telefondan haritada bizim bulunduğumuz yeri gösteren mavi noktaya baktık, biz şimdi gerçekten burada mıyız diye… :)

İzlanda’nın nüfusu sadece 322 bin. Bu nüfusun, 200 bini başkent Reykjavik’te yaşıyor. İzlanda’ya ilk olarak 9. ve 10. yüzyıllarda Norveç’ten gelen Vikingler yerleşmiş. İzlandalılar, ilk yerleşimin olduğu dönemden bağımsızlık kazandıkları 1944 yılına kadar yönetimsel olarak Norveç ve Danimarka gibi İskandinav ülkelerine bağlı olsalar da, coğrafi açıdan izole oldukları için kültürlerini korumayı başarmışlar. İzlandaca, Avrupa’nın en eski dillerinden birisi. Norveççce, İsveççe ve Danimarkacanın eski hali diyebiliriz. İzlandalılar, yaklaşık 1000 sene önce yazılmış olan, tarihi Viking hikayeleri olan “saga”ları hala okuyabiliyorlarmış. Diğer İskandinav dillerini konuşanlar birbirleriyle kendi dillerinde çok rahat iletişim kurabilirken, İzlandacayı anlayamıyorlarmış.

izlandalilar_reykjavik_skolavördustigur_caddesi

Skólavörðustígur Caddesi’nde tipik İzlandalılar

İzlandalılar, tıpkı Norveçliler gibi düşünülenin aksine oldukça cana yakın, dostane, güler yüzlü ve iyi kalpli insanlar. Sohbet etmeyi seviyorlar. Bir sorunuz olunca hemen yardımcı oluyorlar. İzole bir coğrafyada oldukları için, dışarıdan kimseyle karışmamışlar. Bu yüzden hemen hepsi sarışın. Dünyada eşi bulunmayan bir coğrafyada bulunduklarından ve az sayıda olduklarından, kendilerini biraz özel görüyorlar ama bu kesinlikle kendini diğer insanlardan üstün görme veya ukalalık şeklinde değil. Mesela, o kadar ülkeye seyahat ettim, ilk defa konuştuğumuz bir kişi bile nerelisiniz diye sormadı bize. İnsanların nereden olduğuna önem vermiyorlar, herkese insan olarak bakıyorlar. İzlanda zaten dünyada ilk eşcinsel başbakana sahip ülke. 2009’dan 2013’e kadar başbakan olan ve İzlanda’yı ekonomik krizden çıkaran Jóhanna Sigurðardóttir’in lezbiyen olmasının seçimler esnasında bahsi bile geçmemiş. Türkiye’de olsaydı vay haline diyorum, her mitingde yuhalatılırdı sanırım…

izlandali_kiz_sudurgata_caddesi_reykjavik

Burası Reykjavik’te otelimize giden cadde. Fotoğrafta yürüyen İzlandalı kız, yanımdan geçerken fark etmiş olsam da, bugüne kadar gördüğüm en güzel kızlardan biriydi. Fotoğrafını çektiğim için de öyle tatlı bir şekilde gülümsedi ki anlatamam.

İzlanda’da kullanılan para birimi, İzlanda Kronu. Norveç’te Norveç Kronu kullanıp, ertesi gün İzlanda’ya gidince bizim kafamız iyice karıştığından doğru düzgün hesap yapamadık ama İzlanda da kesinlikle Norveç gibi oldukça pahalı bir ülke. Ekonomik krizden dolayı ucuzlamıştır diye düşünmüştük ama yanılmışız. Nihayetinde dünyanın kişi başına milli geliri en yüksek ülkelerinden birisi. Ama buna rağmen, tıpkı Norveç’te olduğu gibi, benzin fiyatları Türkiye’den daha ucuz. İzlanda’da para birimiyle ilgili aklımız karıştı, artık yapacak bir şey yok deyip hesaplamayı bıraktık harcarken ama siz öyle yapmayın, zira dönüşte kredi kartı ekstreleri biraz şok yaşatabiliyor! :) Kolay hesaplama yöntemi olarak, İzlanda Kronu üzerinden olan fiyatı 50’ye bölün. Misal 2500 kron, yaklaşık 50 TL ediyor.

Önemli bir konuya da değinmek istiyorum. İzlanda, konumu ve “buz ülkesi” anlamına gelen isminden dolayı çok soğuk bir ülke olarak biliniyor. Ama hiç de öyle değil. Gulf Stream sıcak su akıntısının etkisinde olduğundan dolayı, daha ılıman bir iklime sahip. Biz oradayken sıfırın altına neredeyse hiç düşmedi hava sıcaklığı.

izlanda_reykjavik

Reykjavik, tahmin edildiği kadar soğuk bir şehir değil. Kışın en soğuk günlerinin yaşandığı Ocak ayında hava sıcaklığı ortalama 2 derece. Halbuki aynı dönemde daha güneyde yer alan Berlin ve New York’ta ortalama sıcaklık sıfır, Stokholm’de -3 ve Moskova’da -8 derece.

İzlanda deyince, benzersiz doğasının yanı sıra insanın aklına ilk gelenlerden birisi de müzikleri. Nihayetinde Björk gibi bir sanatçıyı çıkarmış bir memleket burası. İzlanda’nın enfes coğrafyasında arabayla gezinirken radyoda inanılmaz güzel müzikler çaldı, kimisi İngilizce, kimisi İzlandaca. Bu müzikler yol manzaralarıyla birleşince tadına doyum olmadı. Ama internetimiz olmadığı için Shazam’dan şarkıların isimlerini öğrenemedik maalesef. İzlanda’nın çok güzel filmleri de var. En ünlüsü de, müziklerine de bayıldığım 101 Reykjavik. Çok değişik bir film, mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.

İZLANDA’DA GEZİLECEK, GÖRÜLECEK YERLER

Mavi Lagün

İzlanda’ya inince ilk yaptığımız şey, bence İzlanda’nın en etkileyici ve en güzel yerlerinden biri olan Mavi Lagün’e gitmek oldu. Mavi Lagün, lav alanları ve çarpıcı kaya oluşumlarıyla ünlü volkanik bir bölge olan Reykjanes Yarımadası’nda bulunan bir jeotermal kaplıca. Siyah kayalıkların ortasındaki suyun rengi açık mavi. Görüntüsü efsane. Hava dışarıda 1 dereceyken havuzda 35 derece suda, o doğa manzarasına karşı durmak tarif edilemez. Zaten sanırım 3-4 saat kaldık.

izlanda_mavi_lagun

KİMİLERİ YAĞMURU HİSSEDER, KİMİLERİYSE SADECE ISLANIR… İzlanda’da hava durumu çok hızlı değişiyor. Hava bulutluyken bir anda açıyor. Sonra aniden kar yağışı başlıyor. Akabinde bulutlar yine açıyor. Ama bir tarafta hava açıkken, diğer tarafta karabulutlar oluyor, yağmur başlıyor, sonra hava yine açıyor, sonra dolu veya kar yağıyor ve böyle sürüp gidiyor… Mavi Lagün’de böyle bir havada, mükemmel manzaraya karşı, tedavi edici özelliği de olan açık mavi renkli sıcak suda olduğunuzu düşünün. Elinizde biranız ya da şarabınız olduğunu da düşünün. Yok böyle bir keyif.

mavi_lagun_izlanda

Mavi Lagün’e giderken yanınıza mutlaka su geçirmez bir fotoğraf makinesi alın ki etkileyici fotoğraflar çekebilin. Bu arada her yıl 21 Haziran’da Mavi Lagün’de, yılın en uzun gününe özel çılgın bir parti düzenleniyormuş.

izlanda_blue_lagoon

Burası Mavi Lagün’ün oldukça teknolojik olan tesis binası. Giriş ücreti 5.000 kron. Girişle birlikte bir mavi bileklik veriliyor. Soyunma odalarında dolaplar bu bileklikle kilitleniyor. Ayrıca kaplıca içindeyken bir şeyler içmek isterseniz, bu bileklikle satın alıp ücretini çıkışta ödeyebiliyorsunuz. Bira ücreti 1.000 krondan biraz fazla.

mavi_lagun_beyonce_izlandaBizim gittiğimiz gün, bizimle aynı anda Mavi Lagün’de Beyoncé ve kocazı Jay Z de varmış. Bizim dışımızda herkes görmüş onları, soyunma odasında fotoğraf makinemiz yoktu, çekemedik diye yakınıyorlardı. Biz ise kendimizi çekeceğiz diye hiç farkına bile varmamışız onların orada olduğunun. Dönüşte arabaya biner binmez de ikisinin düet şarkısı çaldı radyoda zaten. Önceki hafta da Justin Timberlake ordaymış. Sanırım onlara da o tavsiye etti. Jetleri var, Amerika’ya da yakın, istedikleri zaman atlayıp gelirler tabii. Bu fotoğraf Beyoncé’nin Instagram hesabından.

izlanda_kaplica

Rekyjanes Yarımadası’nda Mavi Lagün dışında açık mavi jeotermal sulara sık sık rastlanıyor ama onlara girmek yasak. Tesis haline getirilmiş tek yer Mavi Lagün.

Reykjavik

Ülke nüfusunun %60’ından fazlasının yaşadığı Reykjavik çok güzel, çok şirin bir şehir. Tarihi ve turistik açıdan gezecek yerleri çok fazla olmasa da, sokaklarında dolaşması, kafelerinde oturması ve hatta sadece bulunması bile çok keyifli, mutluluk verici bir şehir. Tertemiz bir şehir aynı zamanda. Yerde yuvarlansa kirlenmez insan. Bizim Noel’de orada olmamızdan dolayı gece ışıklandırmasının etkisiyle mi bilmiyorum ama geceleri ayrı bir güzel.

izlanda_reykjavik_sudurgata_caddesi_manzara

Reykjavik kar yağdığı zaman tam bir masal kentine dönüşüyor.

Reykjavik’te evler kutu gibi, rengarenk, üçgen dik çatılı, kimisi bahçeli. Evlerin camları kocaman. Perdeleri kapatmıyorlar. Dünyanın en güvenli şehirlerinden birisi olduğu için alt kattaki hiçbir pencerede bizdeki gibi demirler de yok. Dışarıdan sıcacık, samimi bir görüntüsü var evlerin içlerinin.

izlanda_reykjavik_evleri

Reykjavik’in evleri

izlanda_evi_reykjavik

Bu eve bayıldım! İnşallah benim de böyle bir evim olur! :)

izlanda_reykjavik_sokak

Şehrin güzel sokaklarından birisi

Reykjavik’in en ünlü yapısı, şehrin büyük kısmından görülebilen, 73 metre yüksekliğe sahip bir kilise olan Hallgrímskirkja. İnşası 1945’te başlamış, 1986’da tamamlanmış. İzlanda için sıradan bir doğa olayı olan bazalt akıntılardan esinlenerek yapılmış ilginç bir tasarımı var. Küçük bir ücret ödeyerek en üst katına çıkıp Reykjavik’in göz alıcı manzarası izlenebiliyor. Kilisenin hemen önünde de Kristof Kolomb’dan yaklaşık 500 yıl önce, 999 yılında Kanada kıyılarından Amerika kıtasına ayak basan ilk Avrupalı olan İzlanda doğumlu Leif Erikson’un heykeli bulunuyor.

izlanda_reykjavik_hallgrimskirkja

Hallgrímskirkja ve çok belli olmasa da önündeki Leif Erikson heykeli…

reykjavik_izlanda

Hallgrímskirkja’nın tepesinden şehir manzarası, renkli binaları, karlı çatıları ve uzaktan görünen karlı dağlarıyla çok güzeldi.

izlanda_reykjavik_manzara

Reykjavik kuşbakışı da ayrı güzel bir şehir. Ama gördüğünüz üzere maalesef yüksek apartman binaları, bizdeki kadar çirkin görünmeseler de artık Reykjavik’e de gelmiş.

Reykjavik’in en merkezi caddesi, kilisenin hemen karşısında uzanan Skólavörðustígur Caddesi. Cadde boyunca evlerin yanı sıra kitapçılar, müzik mağazaları, marketler, hediyelik eşya dükkanları bulunuyor. Cadde üzerindeki D&R benzeri bir mağaza olan Eymundsson’a mutlaka uğrayın derim. Şehrin en işlek caddeleri ise çok sayıda mağazanın yanı Reykjavik’in en popüler mekanlarına ev sahipliği yapan Laugavegur Caddesi ve hemen devamındaki Bankastræti.

reykjavik_skolavördustigur_caddesi_gece

Burası gece vakti Skólavörðustígur Caddesi.

izlanda_reykjavik_skolavördustigur_caddesi

Caddede sizin için fotoğraflar çekerken :)

izlanda_rejkjavik_baldursgata

Arabayı her defasında Skólavörðustígur Caddesi’ne çıkan sokaklara bıraktık, en çok da buraya, Buldursgata Sokağı’na. Zira akşamları saat 6’dan sonra park etmek ücretsiz.

reykjavik_eymundsson_kitapci

Eymundsson bir kitapçı ama çok güzel tasarıma sahip hediyelik eşyalar da var. Hediyelik eşya almak için en iyi yer burası. Turistler pek olmadığı İnsanın önü, arkası, sağı, solu, Elf’e benzeyen sarışın İzlandalılarla dolu. Bu arada bir bilgi, İzlanda’da okuma yazma oranı %100 ve aynı zamanda dünyanın kişi başına en çok sayıda kitap yayınlanan ülkesi…

izlanda_reykjavik_sokaklari_gece

Reykjavik’e kışın ilk karı, biz oradayken gece vakti yağdı. Renkli İzlanda binaları, Noel ışıkları, yollarda yürüyen sarışın güzel insanlar ve bembeyaz yağan kar. O kadar güzel bir görüntü ve histi ki anlatamam. Şükretme istedi duyduğum anlardan birisiydi.

izlanda_reykjavik_gece

Yağan kar altında, masallardaki evlere benzeyen bir ev. Kapısını çalıp tanrı misafiri olarak ziyaret edesim geldi. :)

reykjavik_laugavegur_caddesi_izlanda

Laugavegur Caddesi

reykjavik_gece_laugavegur_caddesi

Laugavegur Caddesi, Reykjavik’te gece hayatının en hareketli olduğu yerlerden birisi.

izlanda_reykjavik_bankastræti

Burası Bankastræti, yani Banka Caddesi. İzlanda markalarından alışveriş yapmak istiyorsanız, bu caddede bulunan, 1926’da kurulmuş olan outdoor giyim markası North 66’ya uğrayabilirsiniz.

izlanda_reykjavik_banka_caddesi

Bankastræti’den başka bir görüntü.

Reykjavik’te gece kar yağarken araba kullanmak çok zevkli oldu, özellikle karın üzerinden ilk defa bizim geçtiğimiz yollarda. Yollarda kartopu oynayan gençler vardı. Bu videoda görebilirsiniz ne kadar eğlendiklerini.

izlanda_reykjavik_sudurgata

Reykjavik’te kar altında her sokakta ayrı güzel bir manzara vardı.

Kuzey Işıkları

İzlanda’ya giderken bizi en çok heyecanlandıran konulardan birisi, rengarenk Kuzey Işıkları’nı görebilmekti. Ama orada olduğumuz geceler, hava maalesef bulutluydu. Biz yine de şansımızı denemeye kadar verdik ve gece saat 1’e doğru, tavsiye üzerine en iyi görüldüğü yerlerden birisi olan Reykjanes Yarımadası’na gittik. Gittiğimiz yer tam dağ başıydı. Ne bir ışık, ne bir insan… İzlanda her ne kadar çok güvenli bir ülke olsa da ürpermedik de değil oralarda. Bekledik, bekledik, tam umudumuzu kesmişken azıcık ucundan da olsa görebildik. Bulutların arasında, gökyüzünün göründüğü kısımlarda açık yeşil ışıklar dans eder gibi hareket ediyordu. 3-4 dakika izleyebildik. Bu kadarı bile çok etkileyiciydi. İzlanda’da ya da başka bir ülkede ışıkları görme isteğim arttı. Kesinlikle, imkan olursa, İzlanda, Finlandiya, İsveç, Rusya fark etmez, görmeye gideceğim.

 

Bizim Kuzey Işıkları maceramızı, bu videoya tıklayarak izleyebilirsiniz. Bu arada bilginize, Kuzey Işıkları in iyi kış aylarında görünüyor. Tabii hava durumuna da bağlı. En iyi görülecek saatler ise akşam 8 ile sabah 3 arası.

Reykjavik – Vik Yolu

Vaktimiz kısıtlı olduğu için, şelaleleri, volkanik dağları ve plajları görmek için İzlanda’nın güneyine gitmeye karar verdik. Ülkeyi kıyı şeridine paralel şekilde boydan boya dolanan çift şeritli yolun ismi 1 numaralı otoyol. Biz de bu yolu kullandık. Yaklaşık 200 km’lik yol boyunca kendine özgü bir cins olan sevimli ve sakin İzlanda atlarıyla karşılaştık, Seljalandsfoss ve Skogafoss şelalelerinin önünden geçtik, Mýrdalsjökull ve meşhur Eyjafjallajökull yanardağlarını gördük. Göz alıcı manzaralar gördükçe fotoğraf çekmek için sık sık molalar verdik. Nasıl gittiğimizi anlamadık. Kar da vardı yolun bir kısmında. Karda ilk defa araba kullanmış oldum. İnsan başta zorlar diye düşünüyor ama kış lastikleri takılı olunca çok da farklı değilmiş normal yolda kullanmaktan.

izlanda_atı_mazara

Yolda giderken, yol kenarında şans eseri bir grup İzlanda atı gördük. Kendi başlarına takılıyorlardı. Tüylü, değişik bir at türü. Vikinglerin atlarıymış. Cinsi bozulmasın diye İzlanda’ya başka ülkelerden at getirilmesi yasakmış.

İzlanda atlarıyla ilk karşılaşma anımı bu videodan izleyebilirsiniz! :D

izlanda_ati_icelandic_horse

İzlanda atları, soğuktan olsa gerek hiç hareket etmeden dimdik duruyorlardı. Ama tipleri hem çok sevimli hem de karizmatik. Bakışları da insan gibi.

izlanda_ati

Yola yakın duran bir tanesini sevebildik. Mutlu mutlu bize baktı sonra. İzlanda atlarını görmek, dokunmak, sevmek beni de mutlu etti.

izlanda_yollari_eyjafjallajokull

Bu yola bayıldım… Arka planda görünen dağ, 2010’da paylayıp Avrupa’daki hava trafiğini günlerce aksatan meşhur Eyjafjallajökull Yanardağı. Yolun manzarası çok güzeldi ama ondan da ziyade, o kadar sessiz ve huzurluydu ki anlatamam. Oradayken, o sessizlik içinde Türkiye’nin ne kadar gerilmiş olduğu geldi bir anda aklıma. Sırf birileri politik kazanç sağlayacak diye yaratılan bu gerginliğinin ne kadar gereksiz, ne kadar kötü olduğunu bir kez daha fark etim. Bu arada İzlandalılar çok iyi insanlar demiştim ya, örnek vereyim. Biz arabayı yolun kenarına park edip fotoğraf çekerken toplasak 10 tane araba ya geçmiş ya geçmemiştir. Ama bu arabaların en az yarısı bizi görünce durdular, bir ihtiyacımız var mı diye sordular. Çok şaşırdık ama mutlu da olduk.

izlanda_markarfljot_irmagi

İzlanda’nın her şeyi gibi, nehirleri de garip. Burası okuyabileceğiniz üzere Markarfljot nehri.

seljalandsfoss_selalesi_guney_izlanda

Fotoğraftaki, İzlanda’nın güneyindeki şelalelerin en ünlülerinden biri olan Seljalandsfoss. Eyjafyalljökull buzulunun eteklerinde, tam 60 metre yükseklikten akıyor. Şelaleye giderken yanınıza şemsiyenizi almayı unutmayın. Zira şelalelerin suyu zaten yeterince ıslatıyor. Bir de bir anda kar yağışı başlarsa, bizim gibi sırılsıklam oldunuz demektir.

izlanda_seljalandsfoss_selalesi

Seljalandsfoss’un en önemli özelliği, şelalenin arkasına geçilebilmesi. Benim gibi tepelere çıkarsanız da böyle efsane manzaralarla karşılaşabilirsiniz.

vik_yolu

Güzel bir yol manzarası daha. Soldaki karlı dağ, Eyjafjallajökull, sağdaki bina da Eyjafjallajökull ziyaretçi merkezi. Ben artık çok güzel telaffuz edebiliyorum, size de öğreteyim: EYYAFYALLAYÖKÜK :)

Vik Plajı

Vik, Atlas Okyanusu’na kuzeyden bakan, 300 nüfuslu küçücük bir kasaba. Bir nevi dünyanın en tepesi. Simsiyah kumlu, volkanik plajıyla ünlü, bizim de ziyaret sebebimiz bu plajı görmekti ama bana kasabanın kendisi de plaj kadar enteresan geldi. Vik, bulunması bile insanı garip hissettiren bir kasaba, dolayısıyla insan burada yaşamak nasıl bir duygudur acaba diye düşünmeden edemiyor.

izlanda_vik_i_myrdal_kasabasi

Vik sokakları

izlanda_vik_sokaklari

Tam bizim vardığımız saatte, sokaklara renk katan, okuldan çıkan küçük çocuklar vardı.

izlanda_vik_plaji

Vik Plajı, gördüğünüz üzere siyah kuma sahip. Siyah kumun değişik bir yapısı var, çay gibi duruyor. Biz gittiğimizde hava da karabulutluydu, böyle çok acayip bir görüntüsü vardı, başka bir dünya gibi. Atlas Okyanusu’nun azgın, dev dalgaları da insanı yutacak gibi duruyordu. Sanki doğa gücünü göstermeye çalışıyormuş gibi. Bir yandan da sonsuzluk hissi veriyordu. Ürpertici ama bir yandan da çekici. Nasıl tarif edeceğimi bilemedim…

 

Sadece görmek değil hissetmek de lazım. O yüzden tabii ki Vik Plajı’nın siyah kumlarına da, dalgaların beni yutma tehlikesine rağmen Atlas Okyanusu’nun sularına da dokundum. :)

izlanda_vik_kasabasi

Biraz hayatınız üzerine düşünmek, yeni kararlar almak isterseniz, Vik’e gelin, bu bankta oturun…

izlanda_vik_kafe_vikurskali (1)

Kasabayı gezindikten sonra, bu ahşap dekoruyla insanın içini açan kafede oturabilirsiniz. İsmi Víkurskáli. Benzinliğin hemen yanında.

Diğer Yerler

İzlanda turu yaptığınızda gezilebilecek o kadar çok yer var ki… Biz sadece küçük bir kısmını görebildik. Sizlere en az 1 haftalığına gitmenizi tavsiye ederim. Adanın kuzeyinde, ülkenin en büyük ikinci şehri Akueyri’ye gidip civarındaki buzulları görebilirsiniz. Yine kuzeyde bir şehir olan Husavik’te balina gözlemi yapabilirsiniz. Reykjavik yakınlarında UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan, Amerika ve Avrasya tektonik plakalarının birbirinden ayrıldığı Thingvellir Milli Parkı’nı ziyaret edebilir, aynı gün içinde ünlü Gulfoss şelalesini ve Geysir bölgesinde, her 5-10 dakikada bir 20-30 metre yüksekliğe su püskürten gayzerleri görebilirsiniz. Ayrıca bir helikopter turuyla ülkenin tarifsiz coğrafyasını kuşbakışı gözlemleyebilirsiniz.

REYKJAVİK’TE YEME, İÇME, GECE HAYATI

İzlanda’nın yeme kültürü daha çok balık üzerine kurulu. Atlas Okyanusu’nun kuzeyinden çıkarılan balıkların yanı sıra, çevrecilik açısından tartışmalı bir konu olsa da balina eti de yeniyor. Biz tabii balina yemedik ama bol bol balık yedik. Ben deniz ürünlerine bayılırım ama balık olursa yerim. Yani balık düşkünü değilimdir ama İzlanda’daki yediğimiz balık yemeklerine bayıldım. İzlanda’da küçükbaş hayvancılık gelişmiş olduğundan, et yemekleri de önemli yer tutuyor İzlanda mutfağında. En ünlüleri de bizim çok sevdiğimiz et çorbası.

izlanda_et_corbasi

Bu İzlanda’nın meşhur et çorbası. Ama isminin çorba olduğuna bakmayın, bildiğiniz et yemeği aslında, kuzu etinden. Bol limonlu yemenizi tavsiye ederim.

İzlanda yemeklerinin tadına bakmanız için en iyi yer, Reykjavik’in en iyi restoranlarından birisi olan Thrir Frakkar. Biz de tanıştığımız İzlandalıların tavsiyesi üzerine gittik. Şehir merkezinde, Buldursgata Sokağı’nda. Sıcak dekoru olan, şık bir restoran. Kesinlikle tavsiye ederim. Güzel yemekler için diğer gidilebilecek yerler ise Vegamot ve Cafe Paris.

reykjavik_thrir_frakkar_restaurant

Thrir Frakker’ın, Reykjavik’in en ünlü restoranlarından birisi

izlanda_balık_yemekleri_3_frakkar_restaurant

Bunlar Thrir Frakker’de yediğimiz yemekler. Soldaki, kuzey kutup bölgesinden çıkan bir balık yemeği. İsmi biraz garip: “Heilsteikt Rauðsprettuflök með rækjum ‘gratin”. :) Nasıl bir balıktır, tipi nasıldır bilmiyorum ama çok lezzetliydi. Sağdaki ise İzlanda’nın en ünlü yemeklerinden olan plokkfiskur. Ezilmiş, çırpılmış ve fırınlanmış bir balık yemeği. Yanında İzlanda’ya özgü kahverengi bir ekmekle yeniyor. Ben deniz ürünlerine bayılırım ama balık tutkunu değilimdir. Ama bu iki yemeğe de bayıldım, yemeye doyamadım. Yemeklerin fiyatı, birayla birlikte kişi başı yaklaşık 45.000 kron, yani 90 TL.

Gelelim Reykjavik’in gece hayatına. Kışın hafta içleri sakin olsa da Çarşamba günleri ve hafta sonları çok hareketli. Sadece 200 bin nüfuslu bir şehre göre çok fazla mekan var ve hepsi de çok güzel. Dekorları on numara. Geceleri o soğuğa rağmen sokaklar gençlerle dolu oluyor. Reykjavik’te bir de ev partileri çok ünlüymüş ama maalesef biz bu defa denk gelemedik.

Reykjavik’te İzlandalı gençlerin tavsiye ettiği mekanların birçoğuna gittik. Benim en sevdiğim mekan Boston oldu. Müzikler çok iyiydi. Çok da kalabalıktı. Dans edilebilecek bir bar. Arka tarafında küçük bir de terası var. Asıl eğlence zaten oradaydı. Kar yağarken bir yandan dans ettik, bir yandan da oradaki İzlandalı ve İskandinav gençlerle sohbet ettik.

izlanda_reykjavaik_gece_hayati_boston

Şehrin popüler mekanlarından Boston’da kar altında dans ederken o kadar eğlendim ki anlatamam.

Bu da videosu

Lebowski ve Bravo, tıpkı Boston gibi Laugavegur Caddesi’nde, gençlerin tercih ettikleri diğer mekanlar. Lebowski’nin kitlesi çok eğlenceli ve sempatik görünüyordu. Laugavegur’a çıkan bir sokakta bulunan Ölstofan, oldukça popüler bir biracı. İzlanda’nın meşhur bira markası Gull’ın yanı sıra kendi üretimleri olan Bríó’yu da deneyebilirsiniz. Den Danske Kro ve The English Pub da rağbet gören barlardan. Bir de Kex Hostel’ın barından bahsetmem lazım. Oraya da tavsiye üzerine gittik. Hafta içi en kalabalık yer orası. Hem hostelda kalan turistlerin, hem de İzlandalılar oluyor.

izlandali_gencler_olstofan_bar

Ölstofan’da tipik, sarı kafalı İzlandalılar. Bu gençlerle hangi mekana gittiysek karşılaştık. Çok cana yakınlardı.

izlanda_reykjavik_kex_hostel

Reykjavik’e hafta içi gittiyseniz ve günlerden Çarşamba değilse, gitmek için en iyi ve en kalabalık yer Kex Hostel’ın barı

İZLANDA’YA NASIL GİDİLİR, NEREDE KALINIR?

İzlanda, tıpkı Norveç gibi bir Avrupa Birliği ülkesi değil ancak Schengen bölgesine dahil. Dolayısıyla, İzlanda’yı ziyaret edebilmek için Schengen vizenizin bulunması gerekiyor. Türkiye’den İzlanda’ya maalesef direkt uçuşlar bulunmuyor. Aktarmalı uçuş almak istediğinizde ise 3.000 TL’ye yaklaşan fiyatlar çıkıyor. O yüzden uçuşlarınızı aktarmalı almak yerine ayrı ayrı alabilirsiniz. Biz THY ile Oslo’ya uçtuk, oradan da Norwegian ile Reykjavik’e. İki uçuşa toplamda sadece 850 TL ödedik. Oslo dışında Kopenhag, Londra, Edinburg, Belfast ve Cenevre gibi şehirlerden de uygun fiyatlı Reykjavik uçak bileti bulunabiliyor. Bu şehirlerden Easyjet’in uçuşlarına bakabilirsiniz.

reykjavik_ucak

Bu fotoğraf havaalanına inerken… Okyanusun dev dalgaları ve bulutlu hava biraz ürpertici olsa da oldukça rahat indik.

Keflavik Uluslararası Havalimani, Reykjavik şehir merkezine yaklaşık 50 km mesafede. Otobüsle direkt kaldığınız otele gitmek 2.500 kron. Ama otobüse hiç gerek yok. İzlanda’yı güzelce gezebilmek için mutlaka araba olması gerekiyor. Biz öyle yaptık. Havalimanından kiraladığımız VW Polo’ya günlük 65 Euro ödedik. Üstelik 1.300 Euro’ya kadar olan masrafları karşılayan temel sigorta da dahil. İzlanda’da karayolları az olduğu için araba kullanmak çok kolay. İnternet bağlantısı varken telefonun haritasını incelemek kafi. Hız sınırlarına dikkat etmek gerekiyor. Kar yağmasına rağmen yollar buzlu değildi. Zaten geceleri belediye araçları hem şehir içinde cadde ve sokaklara, hem de şehirlerarası yollara tuz döküyor.

izlanda_araba_kiralama

İzlanda’da kiraladığımız arabamız… Her kar yağdığında, kar kazıyıcıyla temizlememiz gerekti. Araba kiralarken veriyorlar bir tane. :)

Gelelim Reykjavik otellerine. Benim size tavsiyem kesinlikle bizim de kaldığımız Radisson Blu Saga Hotel’de kalmanız. Otel hem çok konforlu ve tertemiz, hem de kahvaltısı oldukça iyi. Personeli inanılmaz sıcak kanlı ve ne sorunuz olursa çok yardımcı oluyorlar. En büyük avantajlarından birisi de kocaman bir otoparkının olması. Deniz manzarası da cabası. Şehrin tam göbeğinde değil ama arabayla 2-3 dakika mesafede, yürüyerek de 10 dakika. Biz genelde hep arabayla gidip geldik.

reykjavik_radisson_blu_saga_hotel

Radisson Blu Saga Hotel

izlanda_radisson_blu_saga_hotel_oda

Bu da deniz manzaralı otel odamız

 

INSTAGRAM: @orcundalarslan

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR:

OSLO

SVALBARD: KUZEY KUTBU’NA YOLCULUK

ST. PETERSBURG GEZİ REHBERİ

164 Comments to “Kalbim İZLANDA’da Kaldı!”
 • Inci
  10 Ocak 2015 - Cevapla

  Kaleminize sağlık çok güzel bir yazı olmuş! Geçtiğimiz Ekim ayında 5 günlüğüne ben de Reykjavik’i ziyaret etmiştim ve bahsettiğiniz çoğu yeri gezme şansım olmuştu. Dikkatimi çeken tek bir konu oldu, söz konusu Mavi Lagün ve minerallı suyun, özellikle bayanların uzun saçlarına yarattığı etkisi konusunda bir uyarıda bulunmamışsınız. Bizzat yaşamış birisi olarak şunu diyebilirim ki, saçlarınıza saç kremini sürüp durulamadan suya girmeyi unutmayın! Yoksa ceremesini haftalarca çekebiliyorsunuz ne yazık ki :) İyi gezmeler!

  • Orçun
   24 Ocak 2015 - Cevapla

   Selamlar, teşekkür ederim. Benim saçıma da aynı etkiyi yaptı ama 2 günde geçti hemen, o yüzden sanırım hiç aklıma gelmedi bu konuya değinmek :)

 • melike
  10 Ocak 2015 - Cevapla

  Kelimelerinize sağlık çok güzel bir yazı daha okudum :))))

  • Orçun
   24 Ocak 2015 - Cevapla

   Teşekkür ederim :)

 • serap
  10 Ocak 2015 - Cevapla

  yazılarınızı hep okuyorum. gerçekten mutluluk içinde yazılmış. okurken bende o mutluluğu hissettim. mükemmel bir seyahat yazısı. bayıldım

  • Orçun
   24 Ocak 2015 - Cevapla

   Teşekkürler :)

 • LaMafaldaTurca
  11 Ocak 2015 - Cevapla

  Merhaba, kaleminize saglik, hissiyatinizi ne guzel aktarmissiniz. Pazar sabahina iyi geldi. Icim icime sigmiyor, Subatta uc Kanadali arkadasimla gidiyoruz. Pek fazla Turkce kaynak yoktu, tam rehber niteliginde oldu. Cok tesekkurler. Turkiye’den baglanti bulmak zor oldukca Hem de ucuz olsun diye baglanti yakalamak icin ugrastim bayagi:) Kaleminize saglik, dunya haritasinda ayak basilmadik yer kalmasin insallah :))

  • Orçun
   24 Ocak 2015 - Cevapla

   Selamlar. Çok teşekkür ederim. Size de şimdiden iyi yolculuklar dilerim. Çok beğeneceğinize eminim. :)

 • Füsun Konyalı
  11 Ocak 2015 - Cevapla

  Harika bir yazı. Biz de araba kiralayıp gezmeyi planlıyorduk. Bu yazı çok işimize yarayacak. Şubat başı Aurora Borealis görmeye bir haftalığına Tromsö’ye gidiyoruz. Kuzey ışıklarını izlemek için İzlanda mı Tromsö mü derken daha hesaplı geldiği için Tromsö’de karar kıldık. Hem de daha uzun kalabilmek için İzlanda’yı yaza bıraktık. Sizce 1 hafta yeter mi, 10 gün çok uzun olur di mi? Görünüşe göre siz 3 günde bile önemli yerlerin çoğunu gezmişsiniz.

  • Orçun
   24 Ocak 2015 - Cevapla

   Teşekkür ederim. Bence 10 gün çok da uzun olmaz. Yani ben olsam hiç sıkılmazdım. :) Gezip görülcek yerler tamamlansa da atmosferini hissetmek güzel İzlanda’nın. Size de şimdiden iyi yolculuklar dilerim.

  • Vildan
   22 Mart 2015 - Cevapla

   Biz 1,5 yıl önce Ekim ayında İzlanda’da 10 gün geçirdik,ancak Kuzey bölgelerini göremedik.Eğer hızlıca gezerseni 10 gün yeter ama keyfini çıkartmak için hakkı 15 gün.6 kişi bir araba kiraladık,biz kalmak için büyük hotelleri hiç kullanmayız.İzlanda da özellikle milli parklarda kiralık çok güzel müstakil evler var.Evlerin hepsinde hot tub,şömine ve sauna mevcut,burlarada zaman geçirmekte çok keyifli,kuzey ışıkları için ekim-nisan arası uygun yazın göremezsiniz.Buzul gölünde zodiac ile gezecekseniz ve buzul yürüyüşü yapacaksanız da çok kışa kalmamanız lazım.

   • Orçun
    27 Nisan 2015 - Cevapla

    Merhabalar. İzlenimlerinizi paylaştığınız için teşekkürler :)

   • Arzu DARICI
    5 Nisan 2016 - Cevapla

    MErhaba Vildan hanim

    kiralik evleri nerdenbulabiliriz.
    tesekkurler

   • derya
    24 Ağustos 2016 - Cevapla

    merhaba vildan hanım..kasım ayında izlandada olacagız..milli parklardaki kiralık müstakil evlere nerden ulaşacağız..yadımcı olursanız sevinirim.teşekkürler..

  • Nurdan
   29 Temmuz 2015 - Cevapla

   Merhaba Füsun Hanım,
   Bende 2016 şubat ayı için Norveç Tromso ya gitmeyi planlıyorum kuzey ışıklarını izlemek için. Siz nasıl bir yol izlediniz? (nerede kaldınız, kuzey ışıklarını görmek için tur mu ayarladınız vs.) ve bu tur size ne kadara mal oldu? Mailime cevap yazarsanız çok mutlu olurum Teşekkürler:)

 • deniz sak
  11 Ocak 2015 - Cevapla

  Çok hosuma giden bir yazı olmuş.Ellerinize sağlık.Bu tarz gezi yazılarına ve fotoğrafçılığa ilgim var.Mimarlık öğrencisi olarak oraları sanatsal bir bakış açısıyla incelemek benim de hayalim.Umarım ben de dünya haritasındaki her noktaya ayak basabilirim.Yazı için teşekkür ederim.

  • Orçun
   24 Ocak 2015 - Cevapla

   Merhabalar. Ben teşekkür ederim. Umarım siz de en kısa zamanda istediğiniz her yere gidebilirsiniz :)

 • Cihan Yörükoğlu
  17 Ocak 2015 - Cevapla

  Zaten İzlanda’ya gitmek istiyordum, bu yazıyı okuduğumdan beri bu istek bende zirve yaptı. Çok uzak olmayan bir zamanda kendimi İzlanda’da bulurum umarım. Çok güzel anlatmışsınız, çok teşekkürler.

  • Orçun
   24 Ocak 2015 - Cevapla

   Teşekkürler. Umarım en kısa zamanda bir İzlanda yolculuğuna çıkarsınız. :)

 • Çok güzel yazmışsınız, eğlenceniz yazıya yansımış. Yalnız çok özendirici olmuş, İzlanda’yı kısa süreli planlarıma eklemeye karar verdim!

  • Orçun
   7 Mart 2015 - Cevapla

   Teşekkürler. Şimdiden iyi yolculuklar.

 • ilhan Talha
  25 Ocak 2015 - Cevapla

  Benim de kalbim gidip görmediğim İZLANDA’da kaldı. O kadar güzel bir anlatım ki, tebrik ederim. Tüm platformlarda yakın takibinizdeyim. Bu güzel hizmetiniz için ayrıca teşekkür ederim. Ben diğer yazılarınıza geçiyorum size iyi gezmeler.

  • Orçun
   7 Mart 2015 - Cevapla

   Çok teşekkürler.

 • Sezer Eser Perker
  26 Ocak 2015 - Cevapla

  En çok görmek istediğim yerlerden biri. Paylaşımınız da o kadar harika olmuş ki şu an eşim yanımda ve ona “İlk fırsatta İzlanda’ya gidelim” diye baskı yapıyorum:)
  Sevgiler…

  • Orçun
   7 Mart 2015 - Cevapla

   Teşekkürler. Umarım en kısa sürede gidebilirsiniz! :)

 • Hande Aydın
  28 Ocak 2015 - Cevapla

  Orcun, Merhaba Arkadasim
  Izini kaybettim sanmistim..Biraktigim yerde olmasan da :) biraktigim gibi keyifli, eglenceli ve bizler icin de ogretici seyahatlerine devam ediyorsun, ne guzel.Sansliyiz ki kalemin de bir o kadar keyifli yaziyor ve bizler de okurken gezmis kadar oluyoruz..Gezmeye devam, bizler de okumaya devam edecegiz..Sevgiler LG Hande ;)

  • Orçun
   7 Mart 2015 - Cevapla

   canım benim, senden haber almak ne kadar güzel. teşekkür ederim. :) inşallah en kısa zamanda görüşebiliriz.

 • Yasemin Kanat Kara
  29 Ocak 2015 - Cevapla

  Müthiş bir gezi yazısı. Dünya üzerinde en çok görmek istediğim yerlerin başında geliyor Izlanda. Hakkında sizin gibi çok şey okudum, fena halde bir İzlanda sempatizaniyim.umarım bir gün gitme şansı olur. Ve yazınıza bayıldım. Kaleminize ve de ruhunuza sağlık.

  • Orçun
   7 Mart 2015 - Cevapla

   Teşekkür ederim. Umarım en kısa zamanda yolunuz düşer İzlanda’ya :)

 • emin
  6 Şubat 2015 - Cevapla

  okurken sanırım en az bende sizin kadar gitmiş, görmüş vede eğlenmiş hissettim kendimi. Çok güzel bir yazı olmuş.Teşekkürler.

  • Orçun
   7 Mart 2015 - Cevapla

   Ben teşekkür ederim.

 • feyzan hamaloglu
  7 Şubat 2015 - Cevapla

  Müthiş, anlatımınıza bayıldım. Fotoğraflarda çok etkileyici. Tebrik ederim.

  • Orçun
   7 Mart 2015 - Cevapla

   Teşekkür ederim.

 • alper can
  11 Şubat 2015 - Cevapla

  ben tek başıma gidip gezmek ve keşfetmek istiyorum acaba nisan aylarında nasıl bilginiz var mı? ve tek başına da eğlenceli olabilecek bir yer mi acaba? ayrıca harika açıklamalarınız ve bilgilendirme içinde çok teşekkürler

  • Orçun
   7 Mart 2015 - Cevapla

   Selamlar. Nisan ayında hava daha sıcak ve aydınlık oluyor. Ben kışı tercih etsem de, İzlanda yılın her döneminde güzel olur diye düşünüyorum. Tek başına gezmenin de keyfi ayrı oluyor bence, hem yeni insanlarla tanışmak için de fırsat oluyor.

 • Vildan
  22 Mart 2015 - Cevapla

  Bu arada yazınız ve fotoğraflarınız çok güzel.

  • Orçun
   27 Nisan 2015 - Cevapla

   Teşekkür ederim :)

 • özge
  21 Nisan 2015 - Cevapla

  Merhaba,

  İzlanda aşığı biri olarak yazınızı büyük bir keyifle okudum çok şanslısınız ben de bir gün görebilmeyi çok istiyorum…. bu arada daha kuzeyde mi görünür bilemedim ama aurora görebildiniz mi?

  • özge
   21 Nisan 2015 - Cevapla

   Aaa videonuz gözümden kaçmış azcık da olsa görmüşsünüz :D

   • Orçun
    28 Nisan 2015 - Cevapla

    :)))

  • Orçun
   28 Nisan 2015 - Cevapla

   Teşekkürler :)

 • murat tombul
  18 Mayıs 2015 - Cevapla

  Çoook basarili harika bir gezi anlatimi emeğimize sağlik. Huzurun ülkesi uzun yillardir aklimda, umarim en kisa zamanda görebilirim. Bu arada shengen in kabul edildiğini bilmiyordum buda isimizi çok kolaylastirir.. İnstgram face yada twittr kullanmiyorum Web site yada başka bir takip yöntemi var mi

  • Orçun
   23 Haziran 2015 - Cevapla

   Selamlar. Teşekkür ederim. Maalesef şimdilik tek yol sosyal medyadan ya da sık sık siteden girerek takip etmek :) Ama yakında mailing yapabiliriz…

 • Ali
  18 Mayıs 2015 - Cevapla

  Merhaba. Orçun abicim bu siteyi yeni keşfettim ve inanın 1.5 2 saattir bir çok yazınızı okudum. Açık konuşmam gerekirse sizi çok kıskandım. Tam istediğim hayatı yaşamanız benim için ilham kaynağı olmanızı sağladı. Ve yazınızın başında ki “Bana sorarsanız, dünyada ki hemen her yer, en çok gitmek istediğim yerdir.” bu cümle benim de en büyük hayalim ve isteğim. Bu kadar çok yer gezmenin zor olduğunu düşünürdüm hep kendi kendime. Yanlış anlamanızı kesinlikle istemem ama mesleğiniz ney? Yani gezmeye bu kadar müsait olan bi meslek görmedim çünkü hiç. Tercüman filan mısınız? Tekrardan çok teşekkür ederim, takipte kalacağım.

  • Orçun
   23 Haziran 2015 - Cevapla

   Selamlar. Teşekkür ederim. Eğer ilham kaynağı olduysam ne mutlu. Mesleğim aslında marka yönetimi ama son bir yıldır ağırlıklı olarak seyahat yazarlığı… Sitede ekip bölümünde daha detaylı bilgileri bulabilirsin :)

 • SELDA KİRAZCI
  29 Mayıs 2015 - Cevapla

  Merhabalar Orçun Bey ,

  İzlanda zaten benim hayallerimi süsleyen yaşamak istediğim bir yer… Bu yazınızla daha çok hayran kaldım. Daha çok büyülendim. Bir kez daha aşık oldum diyebilirim. Oraya gitme fırsatını yakaladığım zaman gidersem o zaman oradaki büyüsüyle nasıl olacağım gerçekten bilmiyorum. Elinize , yüreğinize sağlık çok güzel tercüman olmuşsunuz :)

  • Orçun
   23 Haziran 2015 - Cevapla

   Teşekkür ederim. Umarım en kısa zamanda gitme fırsatını yakalarsınız… :)

 • Sonay
  10 Haziran 2015 - Cevapla

  Selamlar, İzlanda önümüzdeki iki sene içinde gitmek istediğim yerlerden bir tanesi…. Yazılarınızdan çok faydalanacağım sanırım. Ellerinize sağlık.

  • Orçun
   23 Haziran 2015 - Cevapla

   Teşekkürler :)

 • nuran
  11 Haziran 2015 - Cevapla

  yorumları okumak çok zevkliydi.Bende gitmek istiyorum ne yapmam gerekli fikir verirmisiniz

  • Orçun
   23 Haziran 2015 - Cevapla

   Öncelikle karar vermek, seyahat planlarınızı yapmak, uçak biletini almak, gerisi de gelir zaten :))

 • oktay
  17 Haziran 2015 - Cevapla

  birşey sorcam orada gidip yaşayan varsa cevaplayabilirmi orada yaşayabilmek için ucuz kiralık bir evde otruup kaç parayla türkiyedn gitmek gerekiyor lütfen cevalayabilirseniz çok iyi olur çok gitmek istiyorum

 • Tayfun
  24 Haziran 2015 - Cevapla

  O kadar güzel bir anlatım olmuş ki bende gitmiş kadar oldum.Evet ya sanırım hmmm evet bende gideceğim :)

  • Orçun
   1 Temmuz 2015 - Cevapla

   Teşekkürler. Size de şimdiden iyi yolculuklar :)

 • Arzu Kolcu
  24 Haziran 2015 - Cevapla

  Harikasınız
  Videolarınızı da bayıldım.
  Yakında tv kanallarından teklif gelirse şaşırmayın. Arkadaşınız ve siz çık şeker sunmussunuz. İctenligini ze bayıldım.
  İyi ki varsınız.
  Ben oğlum ve eşim in de İzlanda yi görmemiz belki orada yaşam için neler mümkün?
  Teşekkür ederiz

  • Orçun
   1 Temmuz 2015 - Cevapla

   Teşekkürler :)) Yaşam için bilemem ama gitmek için uçak biletinizi alıp otel rezervasyonlarınızı yaptırmanız yeterli :) Bir de tabii Schengen vizesi almak gerekiyor…

 • Bora GÖKTUĞ
  29 Haziran 2015 - Cevapla

  Değerli dostum çok güzel bir yazı yazmışsınız. Bu paylaşımlar sayesinde ön bilgi sahibi olup planlama aşamasında kendimize yeni hatlar oluşturmamıza yardımcı oluyorsunuz.
  İzlanda ha… İzlanda ve mavi lagun… evet olabilir tabii… Teşekkürler

  • Orçun
   1 Temmuz 2015 - Cevapla

   Teşekkürler. İzlanda’yı kesinlikle tavsiye ederim! :)

 • Abdulhakim Arısoy
  12 Temmuz 2015 - Cevapla

  Yazınızın içeriği ve akıcılığı çok güzel ayrıca fotoğraf ve video ile zenginleştirilmesi başarılı bir gezi yazısı için daha ne olsunu söyletiyor. Teşekkürler.İnşallah Ekim 2015 de gidiyoruz selamlar.

  • Orçun
   16 Temmuz 2015 - Cevapla

   Çok teşekkürler. Şimdiden iyi yolculuklar :)

 • uğur
  13 Temmuz 2015 - Cevapla

  O kırmızı eve bende bayıldım:) gerçekten çok sevimli duruyor.

  • Orçun
   16 Temmuz 2015 - Cevapla

   :)

 • Handan
  15 Temmuz 2015 - Cevapla

  Çok teşekkürler, yaşadıklarınız benim de rehberim olacak, sizin gibi unutulmaz anılarla İzlanda dan dönmek en büyük arzum

  • Orçun
   16 Temmuz 2015 - Cevapla

   Selamlar. Şimdiden iyi yolculuklar. Umarım siz de en az bizim kadar keyif alırsınız :)

 • Nildem
  17 Temmuz 2015 - Cevapla

  Merhaba, sayfanızı keyifle okuyarak sık kullanılanlarıma ekledim ve izlanda gezi planımı yaparken epey faydalandım. Defalarca dönüp baktığım notlarınızın başkaları için çok işe yaradığını bilmenizi istedim ve yorum yazmadan edemedim. Çok teşekkürler.
  Bu arada Jokulsarlon Glacial Lagoon ‘a gitmediniz sanırım dimi? Buzulların olduğu muhteşem manzaralara sahip bir bölge, gezi planıma dahil ettim ancak ordan Akureyri’ye gitmek de 6 saat daha bir zaman istiyor. Arada bir bölgede konaklamak mantıklı olacak sanırım.

  • Orçun
   24 Temmuz 2015 - Cevapla

   Selamlar. Yazımın faydalı olmasına sevindim :) Maalesef gidemedik oraya yeterli süremiz olmadığı için. Size iyi yolculuklar dilerim…

   • Nildem
    4 Ağustos 2015 - Cevapla

    Çok teşekkürler, yeni gezi yazılarınızı keyifle takip ediyor olacağız. sevgiler.

 • Hasan
  22 Temmuz 2015 - Cevapla

  Güzel bir yazıydı, teşekkürler. En çok istediğim rotalardan birisi de izlanda. Çevresinde arabayla bir tur bile atılabilir, batıdan doğuya 7-8 saat gösteriyor google maps. Ama bu şekilde bir gezi için en az 1 tam hafta gerekir sanırım. Peki kışın kiralık ekonomi sınıfı bir araçla bu turu yapmak zor olur mu? iyi günler..

  • Orçun
   24 Temmuz 2015 - Cevapla

   Selamlar. Biz ülkenin tamamını gezmesek de en azından güneyine öyle bir arabayla gittik. Kış lastikleri oluyor zaten, bir sıkıntı yaşanmıyor.

 • burcu
  30 Temmuz 2015 - Cevapla

  Cok guzel bir yazi ve gezi olmus :) Bayildim en cok gormeyi istedigim yerlerden birisidir birde fiyordlar :) Ilk kez bu kadar detayli incelemis oldum cok tesekkurler ….

  • Orçun
   11 Ağustos 2015 - Cevapla

   Ben teşekkür ederim.

 • Mehmet
  2 Ağustos 2015 - Cevapla

  izlanda hakkında kaynak sıkıntısı yaşıyordum bu yazı çok işime yarayacak.yüreğinize sağlık okurken içim kıpır kıpır oldu.çok teşekkürler.

  • Orçun
   11 Ağustos 2015 - Cevapla

   Ben teşekkür ederim…

 • Doğkan
  2 Ağustos 2015 - Cevapla

  Paramız orada 50 katı. 50 tl dediğiniz gibi 2500kron oluyor. Sadece otelde 1 hafta kalmak ne kadar tl tutar?

  • Nildem
   4 Ağustos 2015 - Cevapla

   Booking.com üzerinden bakabilirsiniz otel fiyatlarına, kalacağınız otelin statüsüne, tercihlerinize göre değişir bu.

  • Orçun
   11 Ağustos 2015 - Cevapla

   Selamlar. Kalacağınız otelin özelliğine göre değişir…

 • Humay
  11 Ağustos 2015 - Cevapla

  2 gündür inanılmaz derece Izlandayı araştıyordum. (Baktığım dizi yüzünden)
  Bugünde bazı bloglar araştırmak istedim ve sizin blogunuzla karşılaştım. İnanılmaz güzel yazmışsınız. Elimde olsa şuan bavulumu toplar giderim. Mayıs 2016 için planlıyorum ve sizin tavsiyelerinizi mutlaka deniyeceğim.

  • Orçun
   11 Ağustos 2015 - Cevapla

   Selamlar. Teşekkür ederim. Size de şimdiden iyi yolculuklar :)

 • nihan arslan
  13 Eylül 2015 - Cevapla

  Harika bir yazı olmuş. Hiç aklımda yokken birden 2016 kışı için plan yapmaya başladım

  • Orçun
   14 Eylül 2015 - Cevapla

   Teşekkürler. Şimdiden iyi yolculuklar :)

 • Ulaş
  21 Eylül 2015 - Cevapla

  Merhaba! Ben 17 yaşında türkiyede bir öğrenciyim.Ailemin desteğiyle ve kendi hayallerim doğrultusunda izlanda’da okuyup yaşama kararı aldım.Yazınızı tekrar tekrar okudum çok eğlenceli ve mükemmel bilgilendirici olmuş teşekkür ederim, yalnız bir sorum olacak; gezmek görmek için mükemmel bir ülke belli ki , sizce yaşayan insanların moralleri nasıl? Mutlularmı? Yani internette okuduğum heryerde en mutlu ülke olarak karşıma çıkıyor ama sizden de duymak istedim , teşekkürler , umarım bende hayallerimi gerçekleştirebilirim size çok gıpta ediyorum :)

  • Orçun
   29 Eylül 2015 - Cevapla

   Ulaş selamlar. Ben gayet mutlu ve eğlenceli gördüm hepsini! :) Hatta Avrupa’nın diğer ülkelerinden okumaya gelen öğrenciler vardı, onlar da İzlanda’yı çok sevdiklerini söylediler. Ama tabii bu biraz karakterle de ilgili. Eğer kolay adapte olabilen birisiysen, bir sorun yaşamazsın diye düşünüyorum. Umarım hayallerin en kısa sürede gerçekleşir! :)

 • Ulaş
  22 Eylül 2015 - Cevapla

  Abi bu arada çok teşekkür ederim ya , oslo dan uçulcağını söylemişsin ben de 3000 gibi bir fiyata çıkmadan nasıl giderim diyordum ayrıca norveçte de 3 gün gibi bir zaman geçirebileceğimi farkettim mükemmel :)

  • Orçun
   29 Eylül 2015 - Cevapla

   Biletleri ayrı ayrı aldığın zaman çok daha ekonomik oluyor. Pegasus’un da Oslo uçuşları başladı. Erken alırsan ucuz bilet bulabilirsin. Oslo’dan da İzlanda’ya Norwegian’la uçabilirsin.

 • Ulaş
  22 Eylül 2015 - Cevapla

  Abi yine ben bişey sormak istedim; oslo-reykjavik yaptığımız zaman vize durumları nasıl oluyor 2 vizemi alıyoruz onu anlayamadım

  • Orçun
   29 Eylül 2015 - Cevapla

   İzlanda ve Norveç, Avrupa Birliği ülkesi olmasalar da Schengen bölgesinde yer alıyorlar. O yüzden tek bir vize yeterli :)

   • Ufuk
    19 Haziran 2016 - Cevapla

    Merhaba. Tek bir vize yeterli derken Izlanda vizesi mi yoksa Norvec vizesi mi almaliyiz? Yani Norvec’te kalmayacak olsak bile oraya inip ordan gececrgimiz icin hangi ulkeye sengen basvurusu yapmaliyiz?

    • Orçun
     3 Temmuz 2016 - Cevapla

     Eğer Norveç’te bir gün bile olsa kalacaksanız Norveç’ten, yoksa İzlanda’dan almalısınız vizenizi.

 • dünyanınannesi
  29 Eylül 2015 - Cevapla

  gezmiş gibi olduk nefiss bir yazı ..nasıl güzel akıcı bir dille anlatmışsınız..siyah kayalıklar içindeki mavi lagün adeta rüya gibi ..

  • Orçun
   9 Kasım 2015 - Cevapla

   Teşekkürler :)

 • cico
  19 Ekim 2015 - Cevapla

  Merhaba, yazinizida okuduktan sonra biraz daha cesaretlendik. Biz orada yasamak istiyoruz. Bilemiyorum kestiremiyorum ama 2016’nin sonunda gibi. Esimle birlikte oraya balayina gelip biraz kalip fikir edinmek istiyoruz. Gozlemlerinize gore; yasanilacaksa neler zordur?
  Cook tesekkurler aklima suan bu geldi:)

  • Orçun
   9 Kasım 2015 - Cevapla

   Selamlar. Gezmek ve yaşamak çok farklı şeyler. O yüzden ne desem olmaz şimdi. En güzeli sizin yaşama kararını vermeden önce gidip bir görmeniz bence.

 • ferit
  6 Kasım 2015 - Cevapla

  çok güzel gitmek istiyorum
  ortalama ne kadar masraf ederiz yani kaça patlar:))

 • hakan
  24 Aralık 2015 - Cevapla

  Merhaba yazınız çok güzel ve çekici geldi.
  Benim hayalim de böyle bir yerde ömür boyu yaşamak . Sorum şu ben izlandaya gitmek istiyorum daha doğrusu oraya bir şekilde gidip orda kalmak, iş bulmak ve yaşamak istiyorum sizce bunu nasıl yaparım . yasal yollardan yada ilegal yollardan izlandada nasıl yaşarım. okul ve dil kursları bunlar pahalıya mal olur sizce başka bir yol varmı. En başta izlandaya diyelımkı gitmekte karar kıldım bunun için ne gerekır ve vize almak ta zorluk çıkarırlar mı sonuçta shengen vizesi bu kolay verırlermı. vizeyi alsam mesala turıst olarak gitsem oralarda iş bulup kalabilirmıyım kalmaya karar verdim ve vizemin de günü bitmesine ragmen ülkeyi terketmesem ve çalışmaya devam etsem orada ne gibi sıkıntısı olur lütfen yardım edınn

  • Orçun
   5 Şubat 2016 - Cevapla

   Merhabalar. Teşekkür ederim. Ben kısa süreli seyahat için gittiğimden dolayı, o konularla ilgili bir bilgim yok. Ama size de tavsiye her şeyi legal yollarla halletmeye çalışmanız olur…

 • mustafa
  31 Aralık 2015 - Cevapla

  orçun abi kalemine sağlık. peki 3 günlük izlanda gezisi için yolculuk dahil ne kadar para ayırmamız gerek ben öğrenciyimde :)

  • Orçun
   5 Şubat 2016 - Cevapla

   Selamlar. Buna ne cevap versem doğru olmaz. :) Yol masraflarını yazıda belirttim, gideceğin dönemdeki konaklama fiyatlarını da internetten araştırabilirsin. Yeme içme de pahalı biraz, o da tamamen seninle ilgili bir durum. Restoranlara gidersen çok pahalı ama süpermarketten alışveriş yapıp kendime sandviç vs yaparım dersen daha ekonomik olur. Ama öğrenciysen ve 3 günlük seyahat planlıyorsan, uçağın daha ucuz olduğu bir yerleri tercih edebilirsin bence :)

 • Gökçe Demirci
  9 Ocak 2016 - Cevapla

  Merhaba, öncelikle elinize, yüreğinize sağlık. Çok güzel bir yazı olmuş. 3 gün kaldık ama keşke daha fazla kalsaydık diye yazmışsınız. Biz Şubat sonu Mart başı için bir gezi planlıyoruz. Tabii ki bizim ilk hedef kuzey ışıkları olduğu için uçak biletini almadan önce kuzey ışıklarının görülme ihtimallerini veren siteleri takip etmemiz gerekiyor. Eğer ihtimal yüksek ise gideceğiz. Bir hafta planlamayı düşünüyoruz. Ancak 1 hafta acaba fazla mı olur diye de çekincelerim var. Bu konuda size danışmayı uygun buldum. Cevap verebilirseniz çok sevinirim. Selamlar Gökçe

  • Orçun
   5 Şubat 2016 - Cevapla

   Selamlar. Bence bir hafta oldukça ideal. Adanın tüm bölgelerini görmüş olursunuz. Yani hiçbir şey yapmadan sırf orada bulunmak bile size keyif verecektir diye düşünüyorum :) Şimdiden iyi yolculuklar…

 • Beliz
  17 Ocak 2016 - Cevapla

  Genel olarak okudugum en bilgilendirici blog yazilarindan biri olabilir. Ben su an tromsodayim ve kuzey isiklari hakkinda bir iki sey soylemek istedim. Kuzey isiklari en yogun ekinox zamanlari hareket ediyormus yani eylul sonu, ekim basi, mart ortasi vd mart sonu gibi. Aralik ve ocakta ise (eger hareket olursa) geceler uzun diye izlemek daha kolay oluyormus. Ancak izlanda gibi tromso da sicak su akimi etkisinde oldugundan hava bulutlu ve havanin acik oldugu gun denk gelmedi (5gundur burdayiz). Biz finlandiyaya gittik gormek icin ama hava bulutsuz olsa bile bu aralar solar aktivite az oldugundan silik gorduk. Yani kuzey isigi plani yaparken sansa birakmaktan baska bir care yok. Cunku senin de dedigin gibi hava tahminleri yarim saatte bir degisiyor.

  • Orçun
   5 Şubat 2016 - Cevapla

   Selamlar. Çok doğru. Biz bu kış bir de Kuzey Kutbu’na Svalbard’a gittik, orada da göremedik maalesef :(

 • Ogün
  3 Şubat 2016 - Cevapla

  Mükemmel ötesi. En sevdiğim ülkeyi bir de sizin aracılığınızla görmüş olmak çok hoş. Gerçekten çok profesyonelce ve incelikle hazırlanmış bir yazı, tebrik ederim.

  • Orçun
   5 Şubat 2016 - Cevapla

   Ben teşekkür ederim.

 • Nahide
  8 Şubat 2016 - Cevapla

  Fotograflar ve anlattıklarınızdan İzlanda ile ilgili pek çok şey öğrendim. Çok etkileyici. Teşekkürler.

 • Oburiks
  14 Şubat 2016 - Cevapla

  Merhaba,

  Öncelikle yazınız için size teşekkür ederim.

  Temmuz 2016’da 6 günlüğüne İzlandaya gidecem. Fakat öncesinde 3 gün Hollanda da kalıp oradan geçmeyi planlıyorum. Bunun için vizeyi nereden almalıyım ? Hollanda Schengen vizesi alsam İzlanda bir problem çıkarır mı ? Veya izlanda da daha çok kalacağım için vizeyi oradan mı almalıyım ?

  Cevap verirseniz memnun olurum.

  • Orçun
   15 Şubat 2016 - Cevapla

   Selamlar. İlk giriş yaptığınız ülke Hollanda olacağı için vizeyi Hollanda’dan almanız gerekiyor. Zaten Hollanda’dan İzlanda’ya uçtuğunuzda ayrıca bir pasaport kontrolü yapılmıyor Schengen alanında yer aldığı için. Şimdiden iyi yolculuklar…

   • Orçun
    25 Şubat 2016 - Cevapla

    Merhaba cevabınız için çok teşekkür ederim.

    Schengen kuralları gereği hangi ülkede fazla kalacaksanız o ülkeden vize almanız gerekli diye bir husustan bahsediyorlar. Ama aynı zamanda ilk gireceğiniz ülkeden vizenizi alın diye bir madde de var sizin de söylediğiniz gibi.

    Sanırım İzlanda kapıda çok problem çıkarmayan bir ülke değil mi ? Geçişleriniz kolay oldu mu ? ve öncesinde başka bir ülkede konaklayıp mı geldiniz ?

    Teşekkürler.

    • Orçun
     26 Şubat 2016 - Cevapla

     Selamlar. Başka ülkeden aktarmalı gidiyorsanız eğer, kapıda ayrıca bir kontrol olmuyor. Eğer öncesinde başka bir ülkede bir gece bile kalacak olursanız, o ülkeden almanız gerekiyor vizeyi.

     • Oburiks
      26 Şubat 2016 -

      İstanbuldan Hollandaya gidip 3 gün kalacağım. Ardından Hollanda dan İzlandaya gidip 6 gün kalıp yeniden Hollandaya önecem ve Hollanda’dan da İstanbul’a kısacası ilk olarak Hollandaya giriş yapacam. Sonuc olarak Hollanda vizesine başvuruyorum.

      İlginiz için tekrar teşekkürler

 • Yesim Bilgen
  18 Nisan 2016 - Cevapla

  Merhaba , bir arkadasimin tavsiyesiyle blogunuzu okumaya basladim. Kalbim Izlanda da kaldi yazisindan sonra, biz de acaba kalbimizi birakirmiyiz diye Nisanin ilk haftasinda rotamizi Izlanda ya cevirdik. Yazdiklariniz cok isimize yaradi.. 4 tam gun kaldik ama yetmedi. 4 gun icinde 1600 km yol yaparak guney Izlanda yi kesfetmeye ugrastik. Bir daha ki sefer olacak gibi ve bu sefer rota kuzey … Ozellikle sizinle paylasmak istedigim bir konu var ki , tum seyahatimiz boyunca kulaklarinizi bol bol cinlattik :)) bos yolda cektirdiginiz fotodan cok etkilenmistik. Ayni etkiyi verebilmek icin onlarca foto cektik ( her bos buldugumuz yolda hergun yaptik bunu ). Sizin fotonuzun her yerini incelecik ama bir turlu ayni etkiyi yakalayamadik :(( Su anda kalbimizi Izlanda da birakarak , elimizde onlarca yol fotosuyla bir daha ki gezi planlarini yapiyoruz Tesekkurler

  • Orçun
   12 Mayıs 2016 - Cevapla

   Teşekkür ederim. Çok sevindim İzlanda’yı sevmenize ve tavsiyelerimin işinize yaramasına :) Fotoğrafın üzerinde oynama hemen hemen hiç yok. Muhtemelen havanın durumuyla ilgili olabilir :)

 • BERK
  18 Nisan 2016 - Cevapla

  Detaylı bilgi verilmiş belki harita paylaşılıp gösterilebilirdi vs ama yinede çok güzel olmuş elinize sağlık hele vize ile bilgi vermeniz çok dha düşünceli olmuş. Proje ödevim için izlandayı araştırayım dedim ilginç bir ülke diye artık kesin oraya gidicem kafaya yazdım yeniden çok teşekkürler

  • Orçun
   12 Mayıs 2016 - Cevapla

   Ben teşekkür ederim.

 • Cefu
  3 Haziran 2016 - Cevapla

  Merhaba,

  Araba kiralama ile ilgili birsey sormak istedim. Ehliyetler 2016 itibariyle yenilendi uluslararasi oldu ancak suan degistirmek icin vaktim kisitli. Arac kiralarken normal ehliyetinizi gosterip alabildiniz mi ? Yoksa yurt disinda arac kullanma belgesi harci falan yatirdiniz mi ? Bunun cevabi benim icin cok onemli olacak.

  • Orçun
   3 Temmuz 2016 - Cevapla

   Selamlar. Normal ehliyetinizle de araç kiralayabilirsiniz. Şimdiden iyi yolculuklar…

 • ercan
  15 Haziran 2016 - Cevapla

  abicim az önce izlanda milli maçını izledim.sürekli hayalimdir izlanda dedim tekrar bakayım izlandaa derken bu sitede buldum kendimi. :) paylaşımlarınız çok güzel.hayallerimi tekrar canlandırdınız şuan öğretmenim kısa vade de zor görünüyor ama 10 yıl içinde hayalimde ki 3 ülkeden bir olan izlandaya gidecegim. bir de izlanda ya git gel yaklaış 30 bin lira yeterli mi acaba ??

  • Orçun
   3 Temmuz 2016 - Cevapla

   Selamlar. Teşekkür ederim. İnşallah siz de en kısa zamanda gidebilirsiniz. Bu arada 30 bin lira fazlasıyla yeter. En az 6-7 defa gider gelirsiniz o paraya :)

 • metin köksal
  27 Haziran 2016 - Cevapla

  çok faydalı oldu teşekkür ederiz.

  • Orçun
   3 Temmuz 2016 - Cevapla

   Ben teşekkür ederim.

 • onur
  28 Haziran 2016 - Cevapla

  merhaba Orçun abi.sizinle iletişime geçmem mümkün mü?izlanda hakkında daha ayrıntılı birşeyler sorabilir miyim size?

 • tayfun
  29 Haziran 2016 - Cevapla

  bende seneye gitmek istiyorum ama tahminen 1 hafta için cebimde kaç TL olursa doya doya yaşayabilirim İzlandayı?

  • Orçun
   3 Temmuz 2016 - Cevapla

   Selamlar. Tamamen size bağlı o, ne desem yalan olur. Yeme içme fiyatlarını az çok verdim ben. Oradan bir hesap yapabilirsiniz. :)

 • Aydemir
  3 Temmuz 2016 - Cevapla

  Orçun bey paylaşımları kelimesi kelimesine okudum ve fotoğraf-videolarınızı dikkatle izledim.Tek kelimeyle harika :) teşekkürler paylaşımınız için.

  • Orçun
   27 Temmuz 2016 - Cevapla

   Ben teşekkür ederim.

 • Meryem
  4 Ağustos 2016 - Cevapla

  Merhaba çok güzel bir yazı olmuş, elinize sağlık. Size bir sorum olacak. Araç kiralama işini nereden ve nasıl hallettiniz, biraz bilgi verir misiniz?

  • Orçun
   24 Ağustos 2016 - Cevapla

   Selamlar, teşekkür ederim. Biz havalimanından kiraladık ama daha uygun fiyatlar için önceden, internetten kiralamanızda fayda var.

 • Ziya ERTEM
  16 Ağustos 2016 - Cevapla

  Merhaba, Emeğinize sağlık, Çok güzel anlatmışsınız, Bende çok geziyorum Avrupada, Portekiz’in haricinde Norveç ve İzlanda kalmıştı, Ayın sonunda Osloya gidiyorum, Yılsonuna kadar da İzlandaya giderim, programımdaydı şimdi daha da bilgilendim çok teşekkür ederim. Atatürk Havalimanında işyerim var Dışhatlar gidiş katında Airport Photo Service, Yolunuz düşerse tanışmak isterim. Selamlar.

  Ziya ERTEM

  • Orçun
   24 Ağustos 2016 - Cevapla

   Merhabalar. Teşekkür ederim. Atatürk Havalimanı’ndan yapacağım bir seyahatte uğramaya çalışırım mutlaka.

 • Kaan
  20 Ağustos 2016 - Cevapla

  gulf stream etkilenmeyen yerleri daha soğuk -10 derce olabilir diye duymuştum.

  • Orçun
   24 Ağustos 2016 - Cevapla

   Muhtemelen öyledir…

 • eren
  17 Eylül 2016 - Cevapla

  selamlar :)))

  Yazınıza ekşi sözlük’de rastladım. iyi ki de rastlamışım. sizi bulmuşum. Takibinizdeyim efenim.
  Yazı çok çok iyi olmuş gerçekten. İnsanın içini ısıtır biçimde. İzlanda’ya karşı ön yargılarım vardı, şimdi hepsi silindi. Çok seviyorum artık. Çook..
  Üniversiteyi kazanıp-bitirip kesinkes gideceğim yerlerden biri, inşallah. Gerçekten harika ya.
  Çok teşekkür ediyorum kendi adıma, böyle güzel şeyler paylaştığınız için. Bu kadar insanı bilgilendirdiniz, aydınlattınız. Yazılarınızın devamını bekliyoruz efendim.
  Sincerely.

  • Orçun
   14 Aralık 2016 - Cevapla

   Ben teşekkür ederim :)

 • Tamer
  23 Eylül 2016 - Cevapla

  Teşekkürler, çok keyifli bir anlatım olmuş… Kaleminize sağlık.

  • Orçun
   14 Aralık 2016 - Cevapla

   Ben teşekkür ederim.

 • sökmen
  5 Ekim 2016 - Cevapla

  merhabalar, esim ve 6 yasindaki oğlum ile planlama yaparken sizi okudum Cocuklu bir aileyle o bölgeyi gezmek uygunmudur? yemeklerin oldukça pahali olduğunu yazilarinizdan gördüm, ac kaliriz hissine kapildik, ekim ortalarini düşünüyoruz ve nasil giyinmeliyiz? coluk çocuk hasta olup gelmeyelim. sehir ici tur organizasyonlari var mi? oteller de tur planlamalari yapiliyor mu? orada yerleşik türk nüfusu ve restoranlari var mi? -esim için-
  havanin soğukluğu ve fiatlarin yüksekliği bizi karasizlastiriyor? ispanya izlanda arasinda kaldik. saygilar, sevgiler.

  • Orçun
   14 Aralık 2016 - Cevapla

   Selamlar. Aileyle gezmek için kesinlikle uygun ama sizin de dediğiniz gibi biraz pahalı. Belki Airbnb’den ev kiralayıp yemek işinin büyük kısmını evde hallederek tasarruf edebilirsiniz. Yerleşik Türk nüfusa ya da Türk restoranlarına biz rastlamadık ama mutlaka vardır diye düşünüyorum. Soğuk konusunda hiç endişe etmeyin. İyi bir montunuz ve iyi botlarınız olduğu sürece hiçbir sıkıntı yok. :) Şimdiden iyi yolculuklar.

 • Ertan
  9 Ekim 2016 - Cevapla

  Merhaba. Güzel yazı için teşekkürker. Merak ettiğim şey soğuğa nasıl tahammül ettiniz. İklim sert değilmi . Ben fotoğraflara bakarken üşüdüm. İzlanda yı hep merak etmişimdir ama soğuk kötü ya 😊

  • Orçun
   14 Aralık 2016 - Cevapla

   Selamlar. Hayır, korktuğunuz kadar soğuk değil hiç. Ayrıca iyi giyindikten sonra bir sıkıntı yok. :) Bir de ben genel olarak az üşürüm zaten.

 • Nurbengü
  7 Kasım 2016 - Cevapla

  Merhabalar siz kışın gitmişsiniz ben de kışın gitmeyi düşünüyorum en uygun zaman ay ne zmn kışın ve de kaç gun kalmalı ??

  • Başak
   3 Aralık 2016 - Cevapla

   noel zamanı git. heryer ışıl ışıl :)

  • Orçun
   14 Aralık 2016 - Cevapla

   Selamlar. Bence Şubat ayı en uygun dönemlerden birisi. Hem hala kış mevsimi hem de günler daha uzun. Bir hafta ideal olur diye düşünüyorum. Hatta 10 gün :)

 • Altan
  26 Kasım 2016 - Cevapla

  Selamlar olsun çok beğendim yazıyı tek solukta okudum yani gezilen yerlerin yanı sıra anlatım dile de çok güzel tebrik ediyorum. Ben konaklama konusunu merak ediyorum. Iglo.larda kalmanin ya da otelde kalmanin maliyeti tahminen nasıl olur sizce?

  • Orçun
   14 Aralık 2016 - Cevapla

   Teşekkürler. İzlanda’da iglolar var mı bilmiyorum ama otellerin maliyeti çok değişken. O yüzden booking.com dan bakmanızı tavsiye ederim.

 • Mustafa
  30 Kasım 2016 - Cevapla

  ilk defa bu kadar güzel bir yazı okudum teşekkürler :) izlanda’da yaşamayı çok istiyorum ve gitmek için elimde geleni yapacağım

  • Orçun
   14 Aralık 2016 - Cevapla

   Teşekkürler. Umarım en kısa zamanda gidebilirsiniz. :)

 • Başak
  3 Aralık 2016 - Cevapla

  çok güzel bir yazı. ben de gittiğimde ne hissettiysem aynısını okudum. yalnız reykjavik’teki hapishanenin fotoğrafını da aradı gözüm. ben çekmiştim ve oranın hapishane olduğunu öğrendiğimde şok olmuştum çünkü dışardan bakıldığında normal bir evden farkı yoktu. atlarıyla da gezi yapmıştım. dağ başında gezerken ne kadar donup öleceğimi düşünsem de şimdi gülümseyerek hatırlıyorum. kesinlikle tekrar gideceğim.

  • Orçun
   14 Aralık 2016 - Cevapla

   Teşekkürler. İzlanda’yı bir kere görenler tekrar tekrar gitmek istiyor sanırım hep :)

 • BA-YIL-DIM…
  Fotoğraflar büyüleyici, gezi hikayeniz çok içten, çok güzel, kesinlikle “Allahım hemen oraya gitmeliyim” dedirtecek derecede çekici tüm anlattıklarınız… O dediğiniz huzur ve mutluluk duygusu tüm yazıya ve fotoğraflara yansımış…
  İzlanda, pek çok kişinin aksine benim aşırı görmek istediğim yerlerden biri ve bu fikrimi iyice sabitlediniz… Elinize, gönlünüze sağlık…

  • Orçun
   5 Ocak 2017 - Cevapla

   Teşekkür ederim :)

 • Fatih Kurt
  4 Ocak 2017 - Cevapla

  Yazınız gerçekten büyüleyici. Resmen bize ilham verdiniz. Yakın zamanda benimde İzlanda’ya gezi planım var. Ancak ne kadar araştırdıysam araştırayım, araç kiralamada kredi kartına koydukları provizyonu öğrenemedim. Araç fiyatları yaklaşık 60 Euro civarında. Ancak araç kiralayabilmek için kredi kartımda ne kadar limit olması gerektiğini bir türlü kestiremiyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
  İlginize şimdiden Teşekkürler.

  • Orçun
   5 Ocak 2017 - Cevapla

   Selamlar. Çoğu firma belli bir tutarı bloke etmek yerine kart bilgilerinizi alıyor sadece. Zaten 200-300 Euro’dan fazlasını bloke etmek isterlerse kiralamayın derim. Şimdiden iyi yolculuklar.

 • Mustafa
  5 Ocak 2017 - Cevapla

  Yazı çok güzel olmuş kaleminize sağlık. Şu ana kadar 30 ülke gezmeme rağmen aklım hep izlanda da ama hayalim olduğu için iyice para biriktirip gitmek istiyorum. Kuzey ışıkları için önerim ne yazık ki tamamen şansa bağlı ama bazen bizim gözle göremediğimiz zamanlarda bile kuzey ışıkları mevcut olabiliyor. Bunu anlamak için profesyonel makineyle tripodta uzun çekim yaptığınızda anlayabiliyorsunuz. O zaman fotoğraflarda çıkıyor görmeseniz bile anı olarak kalıyor. Ben İsveçte gözle görmeme rağmen fotoğraflarımın çoğunu gökyüzünde göremediğim zamanlarda çekmiştim. Belki bir sonraki kuzey ışığı gezine bir faydam olur diye yazmak istedim. Tekrardan eline sağlık..

  • Orçun
   5 Ocak 2017 - Cevapla

   Teşekkür ederim bilgi için. Bizim şanssızlığımız aslında havanın bulutlu olması oldu. Geçen sene de Svalbard’a gittik, orada da maalesef aynı durumu yaşadık. Ama pes etmek yok, eninde sonunda tamamen görmek istiyorum kuzey ışıklarını :)

 • Mustafa
  20 Ocak 2017 - Cevapla

  merhaba :) öncelikle yazınız çok güzeldi bu kadar güzel bir ülke ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi ben İzlandanın vatandaşlığını almak istiyorum hangi şartları karşılamam gerekiyor ve neler yapmam gerekiyor yada öğrenci olarak orada yaşayabilir miyim orada , buraya tıp okuyarak gitmeyi istiyorum : kısa zamanda cevaplarsanız çok memnun olurum teşekkürler :) :) :) bu arada yaşım 17

  • Orçun
   14 Şubat 2017 - Cevapla

   Selamlar. Teşekkür ederim. Maalesef o konularda bir bilgim yok. Ama bence Google’dan oradaki üniversiteleri araştırın ve mail atın.

 • Ultraslan33
  21 Haziran 2017 - Cevapla

  İçten ve sımsıcak yazın için çok teşekkürler sanki kendim gezmişçesine mutlu ettin beni

  • Orçun
   14 Temmuz 2017 - Cevapla

   Sevindim beğenmenize.

 • emre tunca
  20 Temmuz 2017 - Cevapla

  Gerçekten çok güzel bir seyahat ve çok güzel bir gezi yazısı olmuş, her satırını keyifle okudum. Benim de uzun zamandır aklımda ve hiç gitmemiş olsam da kalbimde olan bir yer izlanda. bugüne kadar gitme fırsatı olmadı ama dün yazınızı da okuduktan sonra artık daha fazla ertelememeye karar verdim. ilk fırsatta orada olacağım inşallah. Bizim türkiye cumhuriyeti ehliyetleri orada geçerli sanırım? araç kiralama sırasında herhangi bir zorluk çıkmıyordur değil mi?

  • Orçun
   26 Eylül 2017 - Cevapla

   Selamlar. Teşekkür ederim öncelikle. Artık Avrupa ülkelerinde yalnızca yeni ehliyetleri kabul ediyorlar.

 • murat san
  30 Temmuz 2017 - Cevapla

  yazınız gerçekten güzel…ancak müsaade ederseniz, ben de bi İzlandayla ilgili bi kaç şey söylemek istiyorum… 2017 temmuz başında 4 gün kaldım. İzlandayla ilgili söylenecek ilk şey olağanüstü pahalı olması. ama öyle böyle değil…fiyatların Türkiyeden 10 ila 20 kat pahalı olduğunu söyleyebilirim..örneğin cafe ya da restauranttan değil, ucuz olsun diye süpermarketten aldığınız bi soğuk sandwich tahmini 70-80 TL… Bu ülkeyle ilgili ikinci söylenecek şey de inanılmayacak kadar soğuk olması..Temmuz ayında gittim ve ikinci gün soğuk hava ve rüzgardan grip oldum..Dört günde ordan ayrılmama karşın grip yaklaşık 10 gün sürdü ve tatilimi berbat etti…Kızlarının güzelliğine gelince bence İskandinavya, hatta Avrupa ortalamasının altındalar.. Başkent Reykjavik ise bizde orta halli bir ilçe büyüklük ve hareketliliğinde… Özetle İzlanda şimdiye kadar seyahat ettiğim ülkeler arasında açık arayla en büyük hayal kırıklığını yaratan yer oldu.. selamlar, sevgiler..

  • Orçun
   26 Eylül 2017 - Cevapla

   Selamlar. Öncelikle teşekkür ederim. Size de geçmiş olsun. Belki hasta olmanız bu kadar olumsuz bakmanıza sebep olmuştur İzlanda’ya. Biz Aralık’ta gitmiştik ve ona rağmen üşümemiştik. Oralarda yaz ayları bizdeki gibi değil tabii, eğer üşüyen bir bünyeniz varsa ona göre önlem almak gerekiyor. Pahalılık konusuna gelince de, maalesef pahalı bir ülke. Bizim para birimimizin değeri düştükçe de daha pahalı hale geliyor. Artık Bulgaristan’da bile kurdan dolayı fiyatlar artık Türkiye ile aynı seviyelerde maalesef.

 • Gamze
  4 Ocak 2018 - Cevapla

  Tesekkurler!

 • ahmet Içirgin
  20 Şubat 2018 - Cevapla

  Yani heryeri gezdik bitirdik ,kuruttuk geriye Izanalnada veya izlanda herneyse? bi sikim bi ülke kaldıydı:Bu tip ülke demokrakik gibi görünsede alakası olmayabilir.Sürekli yağmur ve sis le yaşayan bu tip ülkelere kim neden gitmek ister oda tartışılır.Zaten belasını güneş görememekle ödüyor…Anlamayana davul zurna az derler.Neyse!!!!?

Leave a reply