YILLARDIR YAŞADIĞINIZ YA DA SEYAHAT ETTİĞİNİZ ŞEHİRLERİ PİRİ İLE GERÇEKTEN KEŞFETMEYE NE DERSİNİZ?
20/10/2017   By:    HABERLER   No Comment

Yaşadığımız şehirleri, özellikle de İstanbul’u hayat koşturmasının da etkisiyle maalesef hep ihmal ediyoruz. Hafta sonları da en fazla Karaköy, Galata, Nişantaşı, Bebek, Balat gibi semtlere gidip kafe ya da restoranlarda vakit geçiriyoruz. Bir de tabii ki Instagram için beğendimiz sokaklarda, güzel binaların, kapıların önünde mutlaka fotoğraf çektiriyoruz.

Piri Guide

Halbuki önünde fotoğraf çektirdiğimiz yerlerin hikayelerini bilsek, yaşadığımız şehir bize çok daha ilginç gelecek ve daha çok seveceğiz. Tabii her daim yanımızda bize güzel hikayelerle şehri anlatacak Saffet Emre Tonguç, Ali Canip Olgunlu gibi en iyi rehberlerle gezmek de mümkün değil. Daha doğrusu değildi.

Piri seyahat uygulaması seyesinde, artık İstanbul’un Cihangir, Galata, Karaköy, Balat ve Sultanahmet gibi mahallelerini Saffet Emre Tonguç’un anlatımı ve mekanın ruhunu yansıtan müzikler eşliğinde gezebilirsiniz. Üstelik çok da ilgi çekici hikayelerle. Örneğin İstanbul’da sıklıkla duyduğumuz “etfal” kelimesinin, “tıfıl” yani çocuk kelimesinin çoğulu olduğunu biliyor muydunuz? Şişli Etfal Hastanesi’nin ise, bir sultanın küçük yaşta vefat eden kızı adına yaptırdığı bir çocuklar hastanesi olduğunu, uygulamanın Balat turunu deneyimlerken öğrenebilirsiniz.

Piri Guide

Bunun için tek yapmanız gereken uygulamayı açıp, uygulama içerisindeki harita üzerinden görebileceğiniz başlangıç noktasına gitmek. Piri konumunuzu GPS üzerinden algılayarak otomatik olarak bulunduğunuz noktanın hikayesini başlatacak. Tur boyunca uygulama ekranındaki pusula aracılığıyla yönünüzü bulabilir; harita ekranından rotanızı takip edebilir ve mola vermek veya alışveriş için size özel mekan önerilerini görebilirsiniz.

Piri Guide

Tabii Piri’nin kapsamı sadece İstanbul’la da sınırlı değil. Yurtiçinde Edirne, Konya, Kars, Kapadokya ve yurtdışında Roma, Amsterdam, Londra ve Paris gibi şehirleri de Piri ile birbirinden benzersiz hikayeler dinleyerek keşfedebilirsiniz.

Şimdiye kadar 120 bin kullanıcıya erişen Piri’yi telefonunuza AppStore ve Google Play’den ücretsiz indirebilirsiniz. Eğer bu yazıyı cep telefonunuzda okuyorsanız, buraya tıklayarak da hızlıca indirebilirsiniz. :)

 

Leave a reply