SAKIZ ADASI REHBERİ
10/04/2015   By:    Avrupa, BLOG   108 Comments

Sakız Adası’nı çok seviyorum. Hatta İzmir’den sonra ikinci memleketim bile diyebilirim. Çeşme’ye çok yakın olduğu için de senede 3-4 defa gidiyorum. Çok sevdiğim Yunan arkadaşlarım var. Artık esnafla da isim olarak olmasa da sima olarak tanışıyoruz, mutlaka geçerken selamlaşıyoruz. Sakız Adası’nı bu kadar çok seviyor olmamın sebebi, diğer turistik Yunan adaları ya da Türk sahil kasabalarının aksine, doğallığını, kültürünü, mimarisini korumuş olması.

sakiz_adasi

Sakız Adası ve ben :)

Sakız Adası’yla ilgili genel bilgiler verdiğim, düşüncelerimi anlattığım yazımı burayı tıklayarak 0kuyabilirsiniz. Bu yazının konusu ise, Sakız Adası’nın plajları, en iyi restoranları, mekanları, otelleri ve görmeden dönülmemesi gereken köyleri. Zira ben ilk olarak 2009’da gittiğimde Türk turistler neredeyse hiç gitmiyordu. Ama kapıda vize uygulamasının başlamasıyla, özelikle son 2 yılda turist sayısında çok fazla artış oldu ve bana gerek kendi çevremden, gerek okurlardan bu konuda çok soru gelmeye başladı. Ben de bu yüzden, geçtiğimiz yaz sonunda, bir arkadaşımla Sakız Adası’nı baştan sonra gezip, bol bol fotoğraf çektim ve güzel bir rehber hazırladım. Yaz gelmeden de bir an önce yayınlamak istedim.

sakiz_adasi_kasaba

Çeşme’den kalkan feribot Sakız Adası’na yanaşırken ilk olarak bu görüntüyü göreceksiniz :)

sakiz_adasi_ev

Adanın merkezinde dolaşırken bunun gibi, tipik Yunan mimarisine sahip, kutu gibi, birbirinden güzel evler çıkacak karşınıza.

Her yazı gibi bu yazının da bir şarkısı var tabii ki. 1965 yapımı bir Amerikan filmi olan ve başrolünde Anthony Quinn’in oynadığı, Girit adasında geçen Zorba filmini duymuşsunuzdur. Filmin, aynı ismi taşıyan tema müziği de oldukça ünlü. İşte bu müziğin bestecisi Mikis Theodorakis, Sakız Adası doğumlu. Annesi de Çeşmeli. Yazıyı okurken, bir yandan da Zorba’yı dinlemek için burayı tıklayın.

 

INSTAGRAM: @orcundalarslan

 

SAKIZ ADASI’NIN EN İYİ PLAJLARI

Sakız Adası’yla ilgili bana en çok gelen soru, plajlarla ilgili oluyor. Adada çok güzel ama pek bilinmeyen plajlar var. Ben de Yunan arkadaşlarım sayesinde keşfettim buraları. Öncelikle şunu da belirtmem lazım, Sakız Adası’nda kumlu plaj yok denecek kadar az. Biz Türkler kumlu plajları severken, Sakızlılar aksine kumlu plajlardan hiç hoşlanmıyorlar. Bir de bizdeki gibi beach club kültürü pek yaygın değil. Genelde şezlong kiralanıyor. Plaj üzerindeki mekanlardan yiyecek, içecek siparişi veriliyor. Aşağıda bölge bölge, en sevdiğim plajları, Yunancasıyla “paralia”ları görebilirsiniz.

GÜNEYDEKİ PLAJLAR

Ayia Dinami Plajı – Sakız Adası’nda kesinlikle en sevdiğim plaj. Olimpi köyünün yakınlarında, tam bir saklı cennet. Organize bir plaj değil. Havlunuzu serip oturuyorsunuz. Çevresinde herhangi bir mekan ya da büfe de yok. Küçük taşları olan kumlu, küçük bir plaj. Ama suyunun açık mavi rengi efsane. İnsan önce bakmaya doyamıyor. Suya bir kere girince de kesinlikle çıkmak istemiyor.

sakiz_adasi_agia_dinami

Ayia Dinami’nın ilk bakışta insanı büyüleyen görüntüsü

sakiz_adasi_agia_dinami_plaji

Suyun rengi tamamen gerçek, hiçbir filtre, oynama yok.

Mavra Volia Plajı – Buranın en önemli özelliği, volkanik siyah taşları. Bütün plaj siyah taşlardan oluşuyor. Denizin içinde de var bu siyah taşlardan. Bu yüzden siyah gibi görünüyor denizin rengi ama tertemiz. Öğleden sonraları, güneşin batmasına yakın daha güzel oluyor.

sakiz_adasi_mavra_volia

Mavra Volia, sudan uzun süre çıkmadığım plajlardan birisi.

Vrulidia Plajı – Burası da taşlı kumu olan, küçük bir plaj. Yukarıdan bakınca manzarası şahane. Plaja inmek için, arabayı park edip elliden fazla basamağı inmek gerekiyor. O yüzden yiyecek içecekleri yukarıdaki kafeteryadan, inmeden önce almakta fayda var.

sakiz_adasi_vrulidia_plaji

Vrulidia Plajı

sakiz_adasi_vroulidia_plaji

Vrulidia’da, plajla şezlong bulunmuyor.

Apothika Plajı – Mesta köyüne yakın, virajlı yollardan gidilen, taşlı bir plaj. Arabayı yukarıda bırakıp, merdivenlerden inmek gerekiyor. Yukarıdaki küçük barında oturup bira içmek, sohbet etmek çok keyifli. Denizi güzel. Ama Apothika’nın en önemli özelliği, Sakız Adası’nda scuba diving ve diğer su sporlarının yapılabildiği nadir plajlardan olması. Benim de gidip geldikçe tanıştığım arkadaşım Ector Yiourgis’in bir dalış okulu bulunuyor plajda. Yeni başlayanlar için, ekipman dahil ücret 50 Euro. İsterseniz kanoya da binebilirsiniz. Ben dalış konusunda çok cesaretli olmadığım için genelde kanoyla gezinmeyi tercih ediyorum. :) Dalışla ilgileniyorsanız Ector’a hector_giourgis@hotmail.co.uk mail adresinden ulaşabilirsiniz. Benden selam söylemeyi de unutmayın.

sakiz_adasi_apothika_plaji

Aphotika Plajı

sakiz_adasi_apothika_dalis

Plajın yukarısındaki barda, manzaraya nazır Ector’la sohbet ederken…

DOĞUDAKİ PLAJLAR

Glari Plajı – Sakız Adası’nda Ayia Dinami’den sonra en sevdiğim plaj. Keyif yapmak için birebir. Denizin rengi, temizliği efsane. Plajı küçük çakıl taşlı kumdan oluşuyor. Bizdeki beach clublara en yakın plaj diyebiliriz. Çeşme’ye nazır manzarası var. Türk hatları da çekiyor. Anında fotoğraf çekip Instagram’da, Facebook’ta paylaşabilirsiniz. :) Glari, ada merkezinin kuzeyinde. Plajı gösteren belirgin bir tabela yok ama arabayla giderken virajlı bir noktada çok sayıda arabanın yol kenarına park ettiğini göreceksiniz, işte orası!

sakiz_adasi_glari_beach

Glari’nin yukarıdan, yoldan görüntüsü

sakiz_adasi_glari_plaji

Glari Plajı

Mersinidi Plajı – Sakız Adası’nın merkezinden, kuzeye giderken, Glari’ye gelmeden hemen önce, küçük, sakin, çakıl taşlı bir plaj. Organize bir plaj değil ama kafa dinleyip denize girmek için ideal.

sakiz_adasi_mersinidi_plaji

Mersinidi Plajı ve arka planda Karaburun’un dağları

sakiz_adasi_mersinidi_paralia

Mersinidi, ailelerin de tercih ettiği bir plaj

Ayia Fotini Plajı – Sakız Adası’nda, merkezin güneyinde, taşlı, büyük bir plaj. Gençler arasında çok popüler. Hafta içleri bile öğlen siesta aralarında, ya da öğleden sonra iş çıkışlarında buraya geliyorlar. Şezlong ücretleri 2-3 Euro civarı sadece. Çevredeki mekanlardan bira, yemek almak mümkün. Denizi, adanın büyük çoğunluğunda olduğu gibi pırıl pırıl ama biraz soğuk.

sakiz_adasi_agia_fotia_plaji

Ayia Fotini, Sakız Adası’ndaki en popüler plajlardan birisi

sakiz_adasi_agia_fotia_bakkal

Plaj çevresinde, tavernaların yanı sıra sevimli, küçük bakkallar da var.

Karfas Plajı – Burası benim Sakız Adası’ndan en sevmediğim plaj. Yazma sebebim ise, merkeze yakın olmasından mı yoksa kum olmasından mı bilmem, adaya gelen Türklerin en çok geldiği plaj olması. Herkes sadece buraya gittiği için, başka geleceklere de burayı tavsiye ediyorlar maalesef. Gitmenizi tavsiye etmem ama yine de bilin böyle bir plaj olduğunu.

sakiz_adasi_karfas

Karfas Plajı

BATIDAKİ PLAJLAR

Lithi Plajı – Burası da Sakız Adası’ndan en sevdiğim üçüncü plaj. Tam da bizim Türk turislerin sevdiği gibi kumlu, büyük bir plaj. Sıra sıra şezlonglar, plaja paralel tavernalar var. Denizi kristal gibi. Kesinlikle gidin, hatta bizim yaptığımız gibi, oradaki otellerde kalın derim.

sakiz_adasi_lithi_plaji_sabah

Lithi Plajı özellikle sabahları o kadar güzel oluyor ki, orda kaldığımız süre boyunca, her sabah saat 7’de kalkıp kimseler yokken denize girdik. O kadar huzurlu ve keyifliydi ki anlatamam.

sakiz_adasi_lithi_deniz

Lithi’de deniz… Yorumsuz… Gidip gitmeme kararı size ait artık… :)

Elinda Plajı – Çakıl taşlı bir plaj. Biz sadece uğradık, denize girmedik. Organize bir plaj olsaymış, fena olmazmış.

sakiz_adasi_elinda_plaji

Elinda Plajı

Didima Plajı – Bu da yukarıdan baktığımız, vaktimiz olmadığı için inemediğimiz bir plaj. Didima ikiz anlamına geliyormuş Yunancada. Yukarıdan çok güzel görünüyordu ama aşağıdan nasıldır bilemem.

sakiz_adasi_didima_plaji

Didima Plajı

Potami Plajı – Didima’nın hemen yakınlarında, yukarıdan gayet çekici görünen ve organize olmayan bir başka plaj. Biz plaja inmedik vaktimiz olmadığı için, siz giderseniz yorumlarınızı beklerim.

sakiz_adasi_potami_plaji

Potami Plajı

KUZEYDEKİ PLAJLAR

Yiosonas Plajı – Sakız Adası’nın en kuzeyinde, beach club tarzı, çakıl taşlı bir plaj. Denizi çok güzel, temiz ama kuzeyde olmasından dolayı biraz rüzgarlı ve dalgalı.

sakiz_adasi_yiosonas_plajiYiosonas’ta yazın hafta sonları plaj partileri düzenleniyormuş.

sakiz_adasi_yiosonas_paralia

Yiosonas Plajı

Nağos Plajı – Kuzeyde, taşlı, tertemiz bir plaj. Plajda küçük tavernalar da var. Sakin bir şekilde denizin tadını çıkarmak isteyenler için birebir.

sakiz_adasi_nagos_plaji

Nağos’ta şezlong olmadığı için havlu ya da serip uzanmak gerekiyor.

sakiz_adasi_nagos_plaji_deniz

Bu fotoğrafa bakınca canınız Nağos’a gidip denize girmek istemedi mi?

SAKIZ ADASI’NIN EN İYİ RESTORANLARI

Yunanistan’ın genelinde olduğu gibi Sakız Adası’nda da yemekler, özellikle de deniz ürünleri oldukça lezzetli, mezeler nefis. Ben her gittiğimde mutlaka ızgara ahtapot yiyorum. Karides ve kalamar diğer seçenekler ama kalamar bizdeki gibi halka halka değil, bütün haliyle servis ediliyor. Yunan salatası zaten her sofranın olmazsa olmazı. Ben bir de patlıcan ve kabak kızartmalarının hastasıyım. Sakız Adası’na özgü mastello peyniri de mutlaka denenmeli. Hellim gibi kızartılmış şekilde yeniyor. Domates, biber ve peynirden yapılan bir meze olan buyurdi de mutlaka denenmeli kanımca. Bütün bu yemeklerin yanında olmazsa olmazımız ise, Yunanistan’ın milli içkisi uzo. Bizim rakının hemen hemen aynısı. Tabii Sakız Adası’nın da kendi üretimi uzoları var. Apalarina, Kazanisto ve Ούζο Χίου. Benim en çok tercih ettiğim Kazanisto, size de onu tavsiye ederim.

sakiz_adasi_uzo

Bu fotoğraf, bir süpermarketten. Uzoların altına markalarını yazdım tanıyabilmeniz için! :)

Hızlıca bir şeyler atıştırmak için en iyi yiyecek ise kesinlikle Yunan dürümü gyros. Tavuklu olanları bir harika oluyor. Tavuk döner diye düşünmeyin ama, tavuk şişin dürüm hali gibi, sosları, salatası da lezzetli oluyor. Yanında da bira çok iyi gidiyor. Sakız Adası’nda Mythos, Alfa gibi meşhur Yunan biralarının yanı sıra adaya özgü taze bir bira olan Fresh Chios Beer’ı (Fréskia Mpýra Chíou) da deneyin mutlaka.

sakiz_adasi_gyros_bira

Gyros ve yanında Yunan birası Alfa…

Peki bu saydığım yemekleri nerede tadabilirsiniz? Sakız Adası’nda çok sayıda restoran var, özellikle Türk turistlerin gelmesinden sonra sayılarında artış, kalitelerinde de düşüş meydana geldi. Ama hala iyi, çok iyi restoranlar var. Birçok restoranda da artık menülerin Türkçe versiyonu da var. Ben Yunan arkadaşlarımla gittiğim restoranlardan en sevdiklerimi paylaşacağım sizinle. Bu arada belirtmekte de fayda var, Türk turistlere rağmen, restoranların hemen hemen hiçbirinde kredi kartı geçmiyor.

To Çikudo – Sakız Adası’nın merkezinde herkesin ilk yönlendiği yer kordonboyu, yani Egeyu Caddesi oluyor. Tabii en turistik olanları da burada. Bence kordonda gitmeye en değer taverna, To Çikudo. Dekoru da çok güzel. Yunanların da gitmeyi tercih ettiği bir restoran.

sakiz_adasi_restoran_to_cikudo_yunan_salatasi

To Çikudo’da Yunan salatası

Paragka – Taverna deyince aklımıza hemen müzikli mekanlar geliyor ama Yunanistan’da aslında uzo, meze ve deniz ürünleri servisi yapılan lokantalara taverna deniyor. Ama kordonda, küçük bir kapıdan girilen, ikinci kat yer alan Paraga, bizim hayal ettiğimiz tavernalar gibi. Cuma ve Cumartesi geceleri, canlı müzik var. Türkler ve Yunanlar birlikte dans ediyor. Ama tabii gençler pek takılmıyor böyle canlı müzik olan mekanlara. Bizdeki türkü barlarla eş görüyorlar. Paragka’nın eğlencesi güzel ama yemekler fiks menü alırsanız iyi değil. O yüzden menüden sipariş etmenizi tavsiye ederim.

sakiz_adasi_restoran_paragka

Paragka

Rakoumel – Merkezde, iç taraftaki sokaklardan birinde yer alıyor. Gençlerin gece dışarı çıkmadan önce gidip takıldıkları, mezelerden atışıtırp uzo içtikleri bir taverna. En sevdiğim yerlerden birisi.

Roussiko – Kambos’ta şık bir restoran. Sakız Adası’nın en iyi restoranı da diyebiliriz.

sakiz_adasi_restoran_roussiko

Roussiko

To Apomero – Şehir merkezinin biraz dışında, tepelerde bir yerde. Yanınızda bir Yunan arkadaşınız yoksa bulması biraz zor ama gitmeye değer. Sadece yemekleri için değil, Çeşme’ye nazır güzel manzarası için bile gidilir.

Milarakia (Tris Mili) – Burası da benim çok keyif aldığım bir başka restoran. Şehir merkezinin biraz kuzeyinde, tarihi üç yel değirmeninin hemen yanında. Rakı-balık, daha doğrusu uzo-balık eşliğinde, ışıklandırılmış değirmenlere nazır sohbet etmek için ideal bir mekan. Tek eksiği müzik olmaması, o yüzden telefonunuza Yunan müziklerini yükleyin, kendiniz çalın! :)

sakiz_adasi_restoran_milarakia

Milarakia’dan değirmenlerin manzarası

Kyma – Lithi’de, mavi ve beyaza boyanmış renkleriyle, denize nazır tipik bir Yunan tavernası. Ahtapotu çok iyi, personeli sempatik.

sakiz_adasi_restoran_kyma_lithi

Kyma

SAKIZ ADASI’NDA GÖRMEDEN DÖNÜLMEMESİ GEREKEN KÖYLER

Sakız Adası’nda, özellikle adanın güneyinde, sakız üretiminin yapıldığı köyler çok iyi korunmuşlar. Ortaçağdan kalma bu köylerin en güzel yanı da, henüz tamamen turistik hale gelmemeleri. İnsanlar, yüzlerce yıllık evlerde hala yaşıyorlar. Yunanistan’ın anakarasından uzak olmasından dolayı kültürlerini çok iyi korumuşlar. Klasik Yunan kültürü çok iyi hissediliyor. Tabii Anadolu kültürünün izleri de görülüyor halkın misafirperverliğinde, güleryüzünde.

MESTA

Sakız Adası’nın en iyi korunmuş köylerinden birisi. 12. Yüzyıldan kalma yapılar bulunuyor. Korsan saldırılarından korunması amacıyla kale gibi korunaklı şekilde inşa edilmiş. Daracık sokakları, kemerli yapılarıyla labirent gibi. İnsan kendini eski dönemlerde hissediyor.

sakiz_adasi_mesta_sokaklari

Mesta’da tipik bir sokak

sakiz_adasi_mesta

Sokaklarda sevimli amca ve teyzelere sıkça rastlanıyor. Karşılaştığınızda Yunanca yasu ya da yasas diye selam vermeyi unutmayın.

sakiz_adasi_mesta_meydan

Mesta’da kafelerin bulunduğu küçük meydan

PİRGİ

Pirgi, sakız üretiminin en yoğun olduğu köylerden birisi. En büyük özelliği, dış cephelerinin geometrik şekillerdeki mozaiklerle süslenmiş olması. Tabii ki iki katlı evlerin bulunduğu dar sokaklarının şirinliğinden bahsetmeden de olmaz. Ben daha önce hep gündüz gitmiştim. Bu defa gece 10’dan sonra gidince, yazları gece vakti gidilmesi gerektiğini anladım. Gündüz sıcağından evlerinde dinlenen halk, akşam sokaklara akın ediyor. Kadınlar kapı önlerinde sohbet ederken, erkekler kahvelerde takılıyor.

sakiz_adasi_pirgi

Biz de Pirgililer gibi sokakta, kapı önündeki taburelere oturup mola verdik! :)

sakiz_adasi_pirgi_meydan

Köyün meydanındaki kafeler, akşamları tıklım tıklım oluyor.

sakiz_adasi_pirgi_sokaklari

Bizim gittiğimiz gece, 2014 FIBA Basketbol Dünya Kupası’nda Yunanistan’ın maçı olduğu için, kafelerde ve kahvelerde maç izleniyordu.

OLİMPİ 

Olimpi, Mesta kadar ünlü değil ama benzer mimariye sahip, bence Mesta’dan daha güzel olan bir köy. Adaya gelen turistler Mesta ve Pirgi’yi mutlaka ziyaret ediyor ama Olimpi’ye pek uğramıyorlar. Bence büyük hata. Biz de bir tesadüf eseri olmasaydı, belki gitmeyecektik. Hemen anlatayım. Sakız Adası’nın merkezinde şans eseri, 70 yaşındaki Kiki’ye rastladık. Biz arkadaşımla konuşurken, bize Türkçe seslendi, şaşırdık tabii. İstanbullu bir Rum kendisi. Tam bir İstanbul hanımefendisi. Bugün The Marmara Pera Oteli’nin olduğu yerde, bir apartmanda yaşıyorlarmış. Çocukluğu ve gençliği İstanbul’da geçmiş. 6-7 Eylül olayları ve akabinde annesini de kaybetmesine sebep olan acı olaylardan sonra Türkiye’den kaçmak zorunda kalmışlar. Atina’da, Sakız Adası’ndan olan eşi Nikos ile tanışmış. Bir süre Atina’da ve Amerika’da yaşadıktan sonra Sakız Adası’na, eşinin köyü Olimpi’ye yerleşmişler. Bize de kısa konuşmamızda, Olimpi’ye gelirseniz, bana da uğrayın dedi.

sakiz_adasi_olimpi

Olimpi sokaklarında ben

sakiz_adasi_olimpi_meydan

Olimpi köy meydanı

sakiz_adasi_olimpi_gece

Köyün sokaklarında, akşam vakti yaşlı bir kadınla sohbet eden bir papaz

Biz de Ayia Dinamı Plajı’na gittikten sonra, yakınlarda diye köye uğradık. Tabii elimizde isminden başka bir bilgi yoktu. Köy sokaklarında rastladığımız, İngilizce bilmeyen Rum kadınlara önce “Kiki” dedik, çıkaramadılar, sonra “Kiki Konstantinapoli” deyince, bir tanesi bizi kapısına kadar götürdü. Kiki bizi görünce kapıda, Tanrı misafirleriniz siz dedi, eve davet etti. Kahve içtik, çok keyifli sohbet ettik. Türkçesi aradan geçen bunca yıla rağmen oldukça akıcı. Hikayesi de öyle. Onunla ilgili ayrıca bir yazı yazmayı istiyorum zaten.

sakiz_adasi_olimpi_sokaklari

Sağdaki bankta oturan kadınlardan birisi, sorunca üşenmeyip bizi Kiki’nin evine kadar götürdü sağolsun.

sakiz_adasi_olimpi_kiki

Evlerinin olduğu sokakta Kiki ve eşi Nikos…

Bu köylerde gezinirken, hep evlerin içini merak ederdim. Kiki sayesinde görmüş oldum. Ev sanırım, 300-400 yıllık, oldukça eski bir ev. İçini ve eski yapısını çok iyi korumuşlar. Eşi, 2. Dünya Savaşı sırasında, çocukluğunu bu evde geçirmiş. Söylediğine göre, mutfağın ve evin genel görünümü, çocukluğunda da aynıymış. Sayelerinde çok güzel bir deneyim yaşamış olduk. Sonrasında da sohbetimize, köy meydanında, arkadaşlarının da katılmasıyla devam ettik.

sakiz_adasi_olimpi_mutfak

Evin mutfağı

sakiz_adasi_olimpi_ev

Bu da eski mobilyaların bulunduğu salonu

KAMBOS 

Sakız Adası’nın merkezine yakın bir bölge Kampos. Aslında köy yerine bölge demek daha doğru olur. Yüksek taş duvarlarla çevrilmiş narenciye bahçeleri ve bahçelerin içindeki, bir çoğu 14. Yüzyılda, Cenevizliler döneminden kalma, vakti zamanında adanın en zenginlerinin yaşadığı köşklerden oluşuyor. Ben hep arabayla gittim ama bisikletle gezinmesi çok zevkli olur diye düşünüyorum.

sakiz_adasi_kambos

Kambos’ta duvarların böyle yüksek olmasının sebebi, portakal ve madaline ağaçlarını rüzgardan korumakmış.

sakiz_adasi_kampos_citrus

Kambos’a gittiğinizde, köşklerin ve bahçelerin nasıl göründüğünü merak ediyorsanız, mutlaka bugün güzel bir kafe olan Citrus’a uğrayın.

sakiz_adasi_kampos_citrus_esek

Citrus’un narenciye bahçelerinde sevimli bir eşeğe rastladık. :)

VOLİSSOS 

Adanın kuzeybatısında, şirin bir köy. Tepesinde tarihi bir Bizans kalesi ver. Antik Çağ’da yaşamış olan ünlü ozan Homeros’un burada doğduğu iddia ediliyor. Biliyorsunuz doğduğu tahmin edilen diğer bir yer de İzmir. Eğer o taraflara giderseniz mutlaka uğrayın, sokaklarında gezinin derim.

sakiz_adasi_volissos

Volissos’un evleri ve arka planda Bizans kalesi

AGİO GALAS 

Sakız Adası’nın en kuzeyinde, bol virajlı yollardan gidilen bir köy. Mağarasıyla ünlü. Biz de o yüzden gittik. Mağara pek ilgimizi çekmedi ama köy çok garipti. Muhtemelen 80 yıl önce nasılsa, yine aynı köyün gelişmişliği. Sokakları daracık. Arabayla nasıl geçebildim o sokaklardan bilmiyorum. Sokaklarda eşek üzerinde gezinen amcalar da var. Değişik bir yer. Sırf bu yüzden gidilip görülür bence. Gitmişken tabii mağarasını da gezebilirsiniz.

sakiz_adasi_virajli_yollar_kuzeybati

Agio Galas’a giden yollar böyle, döndükçe dönüyorsunuz. Radyo da çekmiyor.

sakiz_adasi_agio_galas_koyu

Köyün daracık sokakları ve bizi gördüğüne şaşıran yaşlı bir kadın.

sakiz_adasi_agio_galas_koyu_esek

Eşeğe binen bir amca.

sakiz_adasi_agio_galaktos_magarasi

Agio Galaktos Mağarası’na inen yok. Bizden başka kimse yoktu, bir ara nereye geldik biz diye düşünmedik değil! :)

SAKIZ ADASI’NIN MERKEZİNDEKİ EN İYİ BARLAR

Kordonboyunda boydan boya tavernalar ve mekanlar var. Tabii hangisine gidileceğiniz bilmek gerekiyor bu durumda. Ben size anlatayım Sakızlı arkadaşlarımın nasıl takıldıklarını. Yazları, hemen hemen her gece dışarı çıkıyorlar. Önce ara sokaklardan birinde bulunan, hafif rock bar tarzındaki Kubrick’te takılıyorlar. Oradan, önce Plan B’ye, sonra da Sueno’ya geçiyorlar. Her gece böyle tekrar ediyor. Bazı geceler de, buralardan bir plaj partisine geçiyorlar. Beni de bir tanesine götürmüştü adadaki arkadaşlarım. Herkes mayolarını da yanına alıyor giderken. Gece belli bir saatten sonra denize giriyor herkes. Çok keyifli oluyor.

sakiz_adasi_leoforos_egeyu_kordonboyu

Kordonboyu geceleri çok hareketli oluyor.

SAKIZ ADASI’NDA ULAŞIM VE ARABA KİRALAMA

Sakız Adası’nı hakkını vererek gezebilmek için mutlaka bir araba gerekiyor bence. Araç kiralamak için en iyi yer ise, Vasilakis Rent a Car. Kordona paralel bir sokakta ofisi. Sorarsanız herkes gösterir yerini. Gitmeden önce kiralarsanız, aracı feribottan iner inmez teslim ediyorlar. Ücreti yüksek sezonda 40-50 Euro civarı günlük. Motor kiralamak da diğer bir seçenek ama yokuşlu ve virajlı yollarda zorlayabiliyor biraz. Yakın mesafeler için daha iyi. Bu arada tabelalar biraz kafa karıştırıcı Sakız Adası’nda. O yüzden telefonların GPS özelliklerini kullanmakta fayda var. Eğer ehliyetiniz yoksa ya da araba veya motor kiralamak istemiyorsanız, limandan kordona girişte otobüs terminali bulunuyor. Buradan belirli saatlerde adanın çeşitli yerlerine otobüs kalkıyor ama çok kullanışlı olduğunu sanmıyorum.

SAKIZ ADASI’NA NASIL GİDİLİR?

Sakız Adası’na Çeşme’den feribotla gidiliyor. Yol yaklaşık 40 dakika sürüyor. Giden üç firma var: Sunrise, Egebirlik ve Ertürk. Ben üçüyle de gidip geldim. Son gidişime kadar Sunrise’ı hiç kullanmamıştım ama büyük hata etmişim. Bütün firmalar hemen hemen aynı saatte kalkıyor, fiyatları da aynı, gidiş-dönüş 20 Euro civarı. Ama Sunrise’ın feribotu daha küçük olduğu için, diğerlerinden daha hızlı gidiyor, böylelikle Sakız Adası’na girişte yaşanan uzun pasaport kuyruklarına girmeye gerek kalmıyor. O yüzden size de tavsiyem Sunrise’ı tercih etmeniz olur.

sakiz_adasi_feribot

Sunrise’in Çeşme ile Sakız Adası arasında hizmet veren feribotu.

SAKIZ ADASI OTELLERİ

Bana en çok gelen sorulardan birisi de Sakız Adası’nda nerede kalalım oluyor. Üç farklı yerden üç farklı tavsiyem olacak.

Almiriki Hotel – Adanın batısında, çok sevdiğim Lithi Plajı’nda yer alıyor. O kadar keyifli ve huzurlu bir yer ki anlatamam. Otelden çıkar çıkmaz denize giriliyor. Yanında şirin tavernalar var. Odalar temiz, büyük ve konforlu. Manzarası da huzur verici. Mesta, Pirgi ve Olimpi’ye yakın. Özellikle kafa dinlendirici bir deniz tatili isteyenler için kesinlikle tavsiye ederim.

sakiz_adasi_almiriki_hotel_deniz

Ağaçların hemen arkası, Almiriki Hotel.

sakiz_adasi_almiriki_hotel

Oteldeki odamız.

sakiz_adasi_almiriki_hotel_manzara

Odanın kara tarafındaki manzarasına bayıldım!

Aegean Sea Rooms & Suites – Ben Sakız Adası’nın merkezinde, eğer arkadaşlarımda kalmıyorsam, bu otelde kalıyorum her defasında. Limanın hemen yanında yer alıyor. Deniz kenarındaki odalarını istediğinizi özellikle belirtin derim. Sahibi Thanasis’e de benden selam söyleyin!

Argentikon Luxury Suites – Ben de bu gidişimde keşfettim Kambos’taki bu oteli. Kapısında tabelası bile yok. Özellikle koymuyorlarmış. Kalmasak da davet üzerine gezdik. Birçok ödüllü, lüks bir butik otel. Yunanistan’ın ünlüleri, sporcuları, politikacıları, ve Türkiye’den de işadamları kalıyormuş. Sıradan oda fiyatları 400-500 Euro civarında zaten. Mandalina bahçeleri arasındaki odalar, biribirinden uzakta. Sessiz, sakin, konforlu ve romantik bir tatil için çok ideal.

sakiz_adasi_kambos_argentikon_luxury_suites

Otelin odalarından birinin terası

sakiz_adasi_kambos_argentikon_hotel

İnsanın saatlerce oturası geliyor…

 

INSTAGRAM: @orcundalarslan

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR:

PSARA: Issızlığıyla büyüleyen Yunan adası

RODOS

SAMOS (SİSAM ADASI)

MİDİLLİ ADASI REHBERİ

108 Comments to “SAKIZ ADASI REHBERİ”
 • Aslı Gülşen
  10 Nisan 2015 - Cevapla

  bu yaz gitmeyi çok istiyoruz.yazıyı okuduktan sonra mutlaka gidiyorum :)

  • Orçun
   28 Nisan 2015 - Cevapla

   Güzel bir karar :)

 • SEMİH
  10 Nisan 2015 - Cevapla

  Yine çok keyifli bir yazı olmuş.

  • Orçun
   28 Nisan 2015 - Cevapla

   Teşekkür ederim.

 • Nese Bayrac
  10 Nisan 2015 - Cevapla

  Tam bir sakız adası rehberi olmuş. Ellerinize sağlık. Daha önce iki defa gittiğim halde buraları bilmiyordum. Bu yaz denemek istiyorum.

  • Orçun
   28 Nisan 2015 - Cevapla

   Teşekkür ederim :)

 • Charles
  14 Nisan 2015 - Cevapla

  cok faydali bir yazi oldu tebrikler, devamini bekleriz.

  • Orçun
   28 Nisan 2015 - Cevapla

   Teşekkürler.

 • Murat Arslan
  20 Nisan 2015 - Cevapla

  Orçun emeğine sağlık. Yazın hangi yunan adasına gitsek diye düşünüyorduk. bu yazıyı okuduktan sonra kesinlikle sakız adası olacak gibi. :-) adayı bu kadar güzel anlatan başka bir kaynak var mıdır bilmiyorum bu yazın harika. sağolasın…

  • Orçun
   28 Nisan 2015 - Cevapla

   Teşekkür ederim :)

 • Mehmet
  22 Nisan 2015 - Cevapla

  Merhaba, Harika bir yazı öncelikle onun için teşekkürler. Bir sorum olacak, Türkiyeden kendi arabamız ile adaya geçemez miyiz? Sunrise araç da taşıyor gibi gözüküyor. Ama arabayı oraya sokabilir miyiz yada özel bir izin gerekiyor mu? €90a arabayı adaya götürüp getirebilirim, öyleyse boşuna araba kiralamamış olurum.

  • Orçun
   28 Nisan 2015 - Cevapla

   Selamlar, teşekkür ederim. Sakız Adası’na kendi arabanızla da gidebilirsiniz ama size daha pahalıya gelebilir. Zira hem 63 Euro verip uluslararası sigorta yaptırmanız, hem de uluslararası ehliyet almanız gerekiyor. Onun ücreti de 400 TL’ye yakın sanırım. Ama ben daha önce hiç gitmedim bu şekilde. O yüzden internette biraz araştırma yaparsanız daha net bilgilere ulaşabilirsiniz.

 • Aslı
  27 Nisan 2015 - Cevapla

  Çok deraylı güzel bir yazı olmuş. Şimdi kesinlikle oraya bilen biri ile gitmem gerektiğini anladım :)))

  • Orçun
   28 Nisan 2015 - Cevapla

   Teşekkürler :)

 • Rana
  2 Haziran 2015 - Cevapla

  Cok harika bir yazi olmus. Emeginize saglik. Size bir sorum olacakti. Lithi Plajina otobusle ulasim var mi? Yoksa illa araba mi kiralamak zorundayiz? Cok tesekkurler.

  • Orçun
   23 Haziran 2015 - Cevapla

   Selamlar. Sanırım yok otobüsle ulaşım. Araba kiralamak en iyisi olur, böylelikle yakındaki köylere ve diğer plajlara da gidebilirsiniz :)

 • İrem
  8 Haziran 2015 - Cevapla

  Yazılarınız çok keyifli. Tam da Yunan adaları ile ilgili araştırma yaparken denk geldim. Size bir sorum olacak. Sizce Samos mu yoksa Sakız adası mı? Bir türlü karar veremedim de :)

  • Orçun
   23 Haziran 2015 - Cevapla

   Çok zor bir soru bu :))) Ben ikisini de çok seviyorum. Ama tabii Sakız’a sık sık gittiğim için tercihim Sakız’dan yana olabilir. Ama Samos’un da plajları çok güzel!

  • Eral
   20 Temmuz 2015 - Cevapla

   Bende uzun yıllardır yaz tatillerimi yunan adalarında geçiriyorum.sakız adasına ilk defa gittim giderken bu tip bilgiler ışıgında gününüzü daha verimli geçirebiliyorsunuz.
   Samos adasıda benim sık kullandığım bir ada olup bizi cezbeden tarafının oldukça bakir ve lüks olmaması oldu.sakızda olduğu gibi oldukça fazla plajlar var çocuklu aileler için psli ammos plajı muhteşem cam gibi bir su kum ve çok sığ olduğu için çocuklu ailelerin gözdesi güzel bir buziki gecesi için pasaidon plajında unutamıyacagınız gece geçirebilirsiniz oda fiyatları sakızla aynı günlük 50-70 euro arası oda fiyatı var kaya barbununun gerçek halini orada yiyebilirsiniz eğer deniz ürünü seviyorsanız kokkaride bulunan tavernalar tatmin edici.
   Midilli adasında yemek kalitesi biraz daha iyi daha doğrusu yukarıya girite doğru taze otlardan meze sayısı artıyor midillidede petra bölgesi oldukça hareketli ama tatil için sakız ve samos
   Öneririm
   Mutlu sağlıkdolu tatiller

 • merve
  15 Haziran 2015 - Cevapla

  gerçekten tam istediğim bir yazı.
  çok teşekkür ederim.

  • Orçun
   23 Haziran 2015 - Cevapla

   Ben teşekkür ederim…

 • Ali
  21 Haziran 2015 - Cevapla

  Öncelikle çok teşekkürler seyahatinizi bu kadar ayrıntılı paylaştığınız için.Okurken sanki o an o anıları ben yaşadım.Geçen yaz ağustosta günübirlik gittim ama pek birşey anlamadım.İnşallah bu sene daha uzun bir süre kalma şansım olur.Bu bilgilerin çok yararlı olacağını düşünüyorum.Tekrar teşekkürler..

  • Orçun
   23 Haziran 2015 - Cevapla

   Ben teşekkür ederim. Şimdiden iyi yolculuklar… :)

 • kutlu
  26 Haziran 2015 - Cevapla

  diğer adalar içinde deneyimli yorumlarını bekliyoruz orçun teşekkür ederiz

  • Orçun
   1 Temmuz 2015 - Cevapla

   Samos var, diğer adalar da yaz boyunca gelecek inşallah :)

 • GÜLŞAH
  1 Temmuz 2015 - Cevapla

  merhaba orçun bey , yazınızı tesadüfen okudum .arkadşım oraya tatile gittiği için merak edip nete girdiğimde sizin muhteşem yazınızla karşılaştım .yazınızda bende h.sonları için tur yapmayı planlıyorum vardı .size nasıl ulaşabiliriz ??

  • Orçun
   1 Temmuz 2015 - Cevapla

   Selamlar. Haziran başında yaptım. Yakında Sakız turu planımız yok ama Ağustos’un ilk haftası büyük ihtimal Samos gezisi yapacağız. Ona bekleriz :) Gezi duyurularını Facebook sayfamızda (www.facebook.com/nereyekacsak) ve benim kişisel Instagram hesabımda (@orcundalarslan) duyuruyoruz…

 • M.EMRE
  1 Temmuz 2015 - Cevapla

  Sevgili Orçun, Harika bir yazı, detaylar çok faydalı oldu.
  Eline sağlık..

  • Orçun
   1 Temmuz 2015 - Cevapla

   Teşekkür ederim. Faydalı olmasına sevindim :)

 • Filiz Oran
  2 Temmuz 2015 - Cevapla

  merhaba,

  size birkaç sorum olacak.. pasaportumuzla birlikte adaya gittiğimizde kapıda aldıgımız vize ücreti nedir? birde otel fiyatları hakkında bilgi verebilir misiniz? ve sizce otel vs.. gitmeden önce planlamalımıyız yoksa vardıgımızda rahatça uygun oteller bulabilir miyiz?

  • Orçun
   16 Temmuz 2015 - Cevapla

   Selamlar. Kapıda vize ücreti 35 Euro. Samos yazımda daha detaylı bilgi var bu konuyla ilgili eğer göz atmak isterseniz. Otel oda fiyatları da Temmuz ve Ağustos aylarında 70-90 Euro arasında oluyor. Gitmeden önce ayarlamanızda fayda var. Son dakika bulmanız zor olabilir.

 • Fetih SÜLÜN
  2 Temmuz 2015 - Cevapla

  ORçun merhaba bütün yazılarını dikkatle okuyorum ama yunan olunca noktası virgülüne okudum gerçekten çok güzel.birşey sorucam ben ağustos için yunan adaları gemi turu aldım ets den fakat acaba senin yaptığın gibi birkaç yunan adasını dolaşsam kendi imkanlarımla dahamı iyi olur acaba türkiyeden geçiş yapılabilen adaları sakız , midilli ve kos gibi ? Sen ne dersin öyle 2300 lira ödiycem 3 gece için çünkü ?

  • Orçun
   16 Temmuz 2015 - Cevapla

   Selamlar. Öncelikle teşekkürler. Bence tur 3 gece için çok pahalı. Kendiniz gezerseniz çok daha ekonomik olur…

 • esra
  5 Temmuz 2015 - Cevapla

  Çok detaylı bir yazı olmuş tsk . Temmuz bayram haftası gitmeyi planlıyoruz. Çocuklar için önerileriniz olurmu

  • Orçun
   16 Temmuz 2015 - Cevapla

   Selamlar. Çocuklarla daha önce gitmediğim için bilmiyorum ama Glari Plajı ya da Lithi Plajı çocukların da kumda oynaması için uygun plajlar…

 • Canan cakmak
  9 Temmuz 2015 - Cevapla

  Tebrikler,cok guzel bir anlatis,cok tesekkurler ayrica en guzeli ,USA de tanistigim ve beni Adaya davet Eden madam Kiki ve esininin resmi I gormek inanimate bir Olay oldu tesekkurler,benim possportum Us ama esim tr vice isini soracagim,gumrukten aliniyormu acaba,agustos ayinda gimme yo dusunuyoruz,,terrarium tesekkurler,

  • Orçun
   16 Temmuz 2015 - Cevapla

   Selamlar. Enteresan olmuş Kiki’nin tanıdık çıkması :) Evet, eşiniz kapıda vize alabilir. Şimdiden iyi yolculuklar…

 • ebru
  24 Temmuz 2015 - Cevapla

  orçun yazınca gidesi geliyor insansın. şimdi bozcada tatilimi iptal edip izmir biletlerine bakıyorum :)

  • Orçun
   24 Temmuz 2015 - Cevapla

   Teşekkürler :)

 • Mehmet
  28 Temmuz 2015 - Cevapla

  Araba kiralamak yerine arabayla gitme imkanı var mı?

  • Orçun
   11 Ağustos 2015 - Cevapla

   Var ama size daha pahalıya gelebilir ona özel vize ve sigorta almak gerektiği için…

 • Furkan
  7 Ağustos 2015 - Cevapla

  Sizce eylül ortası denize rahat girilir mi? Çocukları götürmeyi düşünüyorum…

  • Orçun
   11 Ağustos 2015 - Cevapla

   Selamlar. Genelde çok rahat giriliyor, hatta deniz yaza göre daha sıcak oluyor ama tabii bu seneki hava durumuna bağlı…

 • ŞENAY
  11 Ağustos 2015 - Cevapla

  Eylül başında yıllık iznime çıkıcam. Doğayla ve denizle içiçe bi tatil hayal ediyorum…Sanırım zamanlamam kötü olmaz…Ne dersiniz?

  • Orçun
   11 Ağustos 2015 - Cevapla

   Selmalar. Bence çok güzel bir zamanlama. Bu yazıdaki fotoğrafların büyük bir kısmı da zaten o geçen sene Eylül başından. :)

 • Mustafa Muhtar
  16 Ağustos 2015 - Cevapla

  Mrehaba ,
  Gecen hafta esimle Sakiz a tatil için gittik. Seyahatimiz suresince bolgunuzda yazan tavsiyelerden oldukca yararlandik. Donus yolunda Cesme de kahvalti yapmaya karar verdik. Kahvalti sirasinda gezimiz ve blognuzla ilgili kritik yapiyorduk. Gezimizin en komik anini yasadik zira yan masada sizin oturdugunuzu fark ettik. (Mado). Selam verme istedik ancak koyu bir sohbete dalmistiniz o yuzden rahatsiz etmek istemedik. Dunya kucuk ve gezmeye devam.

  Saygilarimla

  • Orçun
   14 Eylül 2015 - Cevapla

   Selamlar. Enteresan olmuş :) Ben de Sakız Adası’ndan Yunan arkadaşlarımlaydım marinada, onları yeni almıştım limadan. Keşke seslenseydiniz. Arada böyle karşılaşıyorum tanıyanlarla, ben de şaşırıyorum :)

 • Anıl
  17 Ağustos 2015 - Cevapla

  Merhabalar
  Sakız gezimizde önerilerinizden çok faydalandık özellikle plajlar konusunda ki önerileriniz mükemmel en çok beğendiğim 3 plaj dediğiniz plajların hepsi birbirinden güzeldi çok teşekkürler bir tek glaria plajının yerini bulmakta zorlandık onu da yunanlı dostlara sorarak öğrendik

  • Orçun
   14 Eylül 2015 - Cevapla

   Selamlar. Memnun kalmanıza sevindim :)

 • servet
  19 Ağustos 2015 - Cevapla

  Hem samos hemde sakız ile ilgili bilgiler için çok teşekkürler.
  bizde güzel 3 gecelik bir ets gemi turundan 2 gün önce döndük.
  gezdiğimiz adalar çok popüler ve pahalı idi.
  izmirde yaşadığımızdan şimdiye kadar gitmememiz bir eksikli gibi geldi…
  diğer yazılarınızı ve ada bilgilerinizi bekleriz.

  • Orçun
   14 Eylül 2015 - Cevapla

   Teşekkürler. Bol seyahatler dilerim…

 • İnci
  31 Ağustos 2015 - Cevapla

  Merhaba,

  Sakız’da motor kiralamak için neresi ile görüşebiliriz ve normal ehliyet ile motor kiralanabiliyor mu?
  Agia Dinami, Lithi, Vroulidia, Potami gibi plajlara motorla da gidilebilecek kadar uygun mu yollar?

  Sevgiler

  • Orçun
   14 Eylül 2015 - Cevapla

   Selamlar. Yazıda belirttiğim Vasilakis Rent A Car’da motor da kiralanıyor sanırım ama motor ehliyetinizin olması gerekiyor. Bir de belirttiğiniz plajlara gitmek için oldukça iyi bir motor kiralamanız gerekli olabilir, zira yollar çok virajlı ve inişli çıkışlı. Şimdiden iyi yolculuklar…

 • Nilüfer
  9 Eylül 2015 - Cevapla

  Merhabalar,

  Biz de iki hafta sonra oğlum ve eşimle Sakız Adası’na gidiyoruz.Yazınızı çok çok beğendim.Büyük bir zevkle okudum.Kiki Hanımla ve eşiylede tanışmayı çok isterdim.Oraya gittiğimizde inşallah bizde karşılaşır ve kısa bir süre sohbet ederiz:)Size iyi günler…

  • Orçun
   14 Eylül 2015 - Cevapla

   Selamlar. Teşekkür ederim. Şimdiden iyi yolculuklar :)

 • Murat Arslan
  17 Eylül 2015 - Cevapla

  Orçun merhaba. Seninle 28 Ağustos’ta Sakız Adası’ndaki Vroulidia Plajı’nda tanışmıştık. Ne zamandır aklımdaydı sitene girip tekrar teşekkür etmek. Yazın bize Sakız Adası tatilimizde büyük kolaylık sağladı. Sayende çok güzel plajlara gittik. En çok sevdiğimiz plajda da seninle karşılaştık. :-) Çabana, emeğine sağlık. İnşallah bir gün seninle daha uzun bir zaman diliminde sohbet etme imkanı buluruz. Şimdi işte, arabada Mikis Theodorakis dinliyorum, hep o güzel günler aklıma geliyor. Biz çok sevdik Sakız Adası’nı, çok da özlüyorum ben. İzmir’de, Ege’de olsak sanırım her fırsatta gitmeye çalışırdık.

  • Orçun
   29 Eylül 2015 - Cevapla

   Tatilinizin keyifli geçmesine çok sevindim! Tekrar gelirseniz bu taraflara, karşılaşırız belki yine tekrar. :) Eşinize de selamlar.

 • Gündüz Atik
  24 Eylül 2015 - Cevapla

  Bize rehber olduğunuz için çok teşekkür ederiz.Fakat Anavatos’u görmeden Sakız’ı gördüm demeyin…Ayrıca Lithi deki Kyma restoran kadar kötü bir restoran görmedim desem yeridir.Gelen balıkları yiyemedik,çok aç olduğumuzdan salata ve kıymalı makarna(!) ile idare ettik.

  • Orçun
   29 Eylül 2015 - Cevapla

   Selamlar. Ben teşekkür ederim. Kyma’da birkaç defa yemek yedim ben ama hep deniz ürünleri. Balık hiç yememiştim. Üzüldüm beğenmemenize…

 • Övünç
  26 Eylül 2015 - Cevapla

  Dostum eline sağlık harika bir rehber yazı olmuş. Sırf senin yazdıklarını baz alarak harika bir tatil geçirdik. Çok teşekkürler.

  • Orçun
   29 Eylül 2015 - Cevapla

   Selamlar. Ben teşekkür ederim…

 • miray
  28 Eylül 2015 - Cevapla

  burada yazan beyefendinin yorumuna inanıp sunrise ile yolculuk yaptım….berbat bir tekneydi….dış kısımda arkalıksız oturma alanı, 8 kişilik, aşağı bölüm ise pis, rutubet ve mazot kokuluydu…başağrısı ile gittik….sakızdaki ofisinin dışında TÜRKÇE KONUŞUYORUZ yazıyordu ama ingilizce bile konuşmayan bir yunan oturuyordu içinde….bilgiyide EGE BİRLİK ofisinde aldık… çok kibarlardı….bilginiz olsun EGE BİRLİK iyi…tekneleri de çok güzeldi…insanları yanlış yönlendirmeyin…

  • Orçun
   29 Eylül 2015 - Cevapla

   Selamlar. Yolculuğunuzun kötü geçmesine üzüldüm ama ben senede en az 4-5 defa gidiyorum Sakız Adası’na ve çoğunlukla da Sunrise’ı kullanıyorum. bahsettiğiniz gibi bir sıkıntı hiç yaşamadım bu güne kadar…

 • Cem
  1 Ekim 2015 - Cevapla

  Merhaba,

  Geçtiğimiz hafta 4 gün eşimle birlikte Sakız Adasına gittik. Bu benim için 2. ziyaretti adaya. 4 gün araç ile her noktasını dolaştık. Gitmeden her iki yazınızı da okudum. Kısaca bahsetmem gerekirse bu adada 1,5-2 günden fazla kalınmamasını şiddetle tavsiye ederim. Tek olumlu yanı sadece Cuma günleri olan To Apomero daki canlı müzik ve akşam yemeğiydi.

  Blogtaki heyecanlı yazılarınızdan anladığım kadarıyla size şirin ve güzel gelen bir yer olduğu belli. Ancak yazılarınızda gördüğüm kadarıyla diğer Yunan Adaları ile kıyaslamışsınız o hiç olmamış işte :)

  Rum kökenli bir TC vatandaşı olarak Burgaz ve Cunda adalarını dahi kıyaslamam bura ile. Yaklaşık 15 ülkeye ve buralarda 35 kadar da şehire seyahat ettim. Kuveyt bile buradan daha dolu geldi bana.

  Sevgiler..

  • Orçun
   9 Kasım 2015 - Cevapla

   Selamlar. Geri bildiriminiz için teşekkür ederim. Sizin beğenmemenize üzüldüm ama ben Sakız Adası’na her yıl 4-5 defa gidiyorum en az ve her defasında daha da çok seviyorum. Diğer Yunan adalarını da sıkça geziyorum. Bilmiyorum sizin beklentiniz neydi gitmeden önce ama Mikonos gibi eller havaya bir eğlence bekliyorsanız, zaten Sakız Adası bunun için doğru adres değil. :)

 • Murat Arslan
  25 Ekim 2015 - Cevapla

  Bir önceki yazıyı yazan Cem adlı arkadaşa yazıyorum bunları. Biz bu yıl ağustos ayında 6 gün geçirdik sakız adasında. Her günü öyle güzel öyle keyifliydi ki. Sakız öncesi pragdaydık 5 gün. Keşke yaz tatilimizi şehir konseptinde ziyan etmeseydik dedik. Ki bunu prag gibi dünyanın en güzel şehirlerinden biri için söylüyorum bunu. Sakızın havası çok güzel, deniz tertemiz, insanlar çok saygılı. Turist kazıklama gibi bir şey hiçbir yerde görmedik. Yemekler lezzetli, adanın güneyindeki köyler muhteşem. O köy meydanlarında oturup kahveni biranı içmek o kadar keyifli ki. Sen neler yaptın nerelerde vakit geçirdin bilmiyorum ama sakız adasına büyük haksızlık yapıyorsun.

  • Orçun
   9 Kasım 2015 - Cevapla

   Bu aslında biraz da tatilden ne beklediğine bağlı herkesin… :)

 • selime
  20 Kasım 2015 - Cevapla

  Yazınızı çok beğendim, çok faydalı ve akıcı bir yazı olmuş. Sıkılmadan, keyifle okudum ellerinize sağlık. Yılbaşında gitmek istiyoruz.O mevsimde Sakız nasıl olur ? Yılbaşı gecesi için önerebileceğiniz bir Restaurant var mı?

  • Orçun
   24 Aralık 2015 - Cevapla

   Selamlar. Sakız Adası’nda Yunanistan’ın Ege Üniversitesi bulunduğu için, kışın da çok hareketli oluyor sosyal hayatı. Hava durumu da İzmir ile hemen hemen aynı. Yılbaşı gecesi hangi restoranlar daha hareketli ben de bilmiyorum ama yazıda yazdığım restoranları deneyebilirsiniz. Özellikle To Apomero iyi olabilir diye düşünüyorum.

 • Burhan
  6 Mart 2016 - Cevapla

  Orçun merhaba, çok güzel yazı için teşekkürler, eline sağlık. Okuduklarımın en iyisiydi. Sorum: Lithi de kalmak için önereceğin otel(ler) var mı? Selam ve sevgiler, Burhan.

  • Orçun
   28 Mart 2016 - Cevapla

   Selamlar, teşekkür ederim. Yazıda da var otel önerim zaten: Almiriki Hotel :)

 • ARZU DAMLI
  30 Mart 2016 - Cevapla

  Okuduğum en işlevsel, en kapsamlı blog yazısı olabilir. Sonsuz tebrikler, teşekkürler.

  • Orçun
   12 Mayıs 2016 - Cevapla

   Teşekkürler :)

 • Kemal Sevimli
  19 Nisan 2016 - Cevapla

  40 lı yaşların sonuna gelmiş çocukları büyütmüş bir çift olarak Sakız adası ideal bir tatil önerisi gibi hoş geliyor.
  Sevgili Orçun kardeşim önce emeğine sağlık gitmeden görmeden bilgi sahibi olduk sayende.Zira bizim aradığımız sığ plajlardan ziyade direk denize 3-5 metreden girilen bir plajı var mıdır ya da liman dan girilen bir yer bu ada da. şimdi den teşekkür ederim.

  • Orçun
   12 Mayıs 2016 - Cevapla

   Selamlar. Sanırım sorduğunuz çabuk derinleşen plajlar, değil mi? Adanın kuzeyindeki Yiosonas ve Yağos plajları diğerlerine göre daha çabuk derinleşiyor ama her iki plaj da taşlı eğer seviyorsanız.

 • TUNCAY UNUTMAZ
  26 Nisan 2016 - Cevapla

  Cok keyifli ve gidecek olanlara (bizler gibi) faydalı bir yazı olmus dostum, yüregine saglık

  • Orçun
   12 Mayıs 2016 - Cevapla

   Teşekkür ederim.

 • Cihan Yörükoğlu
  12 Mayıs 2016 - Cevapla

  Merhaba,

  Biz de bu yaz 4 günlüğüne Sakız’a gitme niyetine girdik. Otelimizi ayırttık, ama benim içime bir şüphe düştü. :) Şimdi bir araba kiralayacağız, ayırttığım otel Megas Limnionas’ta, yani limanın olduğu merkez şehire 15 dakika arabayla yaklaşık. Her akşam yemeğini bu köyde değerlendirmek de istemiyoruz, birçok köyde birçok tavernanın hatırı kalır. Fakat bu noktada içki-araba sorunu devreye giriyor. :)

  Ya oteli Chios Town’a alıp, akşam yemeklerini her gün orada yiyeceğiz, ama o zaman diğer köylerde aklımız kalacak akşam yemeklerinde, ya da akşam yemeklerinden ulaşımı taksiyle yapma durumu oluşacak. Hangisi daha mantıklı sizce? Taksi ücretleri çok pahalı mı adada?

  Teşekkürler.

  • Orçun
   3 Temmuz 2016 - Cevapla

   Selamlar. Siz mesajı yazalı çok olmuş, gidip geldiniz mi onu da bilmiyorum ama biz her defasında araba kiralıyoruz. Genelde kalabalı gittiğimiz için bir kişi içki içmiyor. Can güvenliği mühim malum :) Size de tavsiyem öyle yapmanız. Zira iyi restoranların hepsi arabayla gidilecek mesafede…

 • Pınar
  16 Mayıs 2016 - Cevapla

  Merhaba
  Bayramda sakız yada samos adasına gitmeyi planlıyoruz, 2 yasında oğlumuz var önünde deniz olan aksamlarıda yemek için yürüme mesafesinde adanın hangi bölgelerini önerirsiniz gezmek için araba kiralayacağız ancak aksamları cocukla yemek için restaurant gezmek biraz zo oluyor. Ayrıca çocuklu bir tatil için samos mu sakız mı? Tavsiyelerinizi için şimdiden tesekkurler

  • Orçun
   3 Temmuz 2016 - Cevapla

   Selamlar. Lithi’de bizim kaldığımız Almiriki Hotel’in tam önünde plaj vardı, çevresinde de birkaç tane taverna. Çocuklu seyahat konusunda bir fikrim yok, yanlış yönlendirmek istemem sizi :)

 • ipek
  4 Ağustos 2016 - Cevapla

  2016 Eylülde sakıza gidioruz.
  Karar verdiğimizden beri forumlara bakıyordum, bu zamana kadar okuduğum en acıklayıcı pratik ve her şeyin olduğu bir yazı…
  Çok teşekkürler…

  • nadide
   8 Ağustos 2016 - Cevapla

   16-20 Temmuz aralığında ben de 11 yaşımda oğlumla beraber tatilimizi geçirmek üzere Sakız Adası’na gittim.
   Ada ile ilgili olarak genel görüş ve önerilerinize katılıyorum. Emporios Bay Hotel’de kaldım, küçük ama temiz ve şık bir otel. Tavsiye ederim, oldukça tatlı ve iyi niyetli bir aile tarafından işletiliyor. Sakız Müzesi’nde Osmanlılarla ilgili kanlı görüntüler ve anlatımlar rahatsız edici olsa da tarihçi olmadığım için çok da yorum yapacak durumda değilim.
   Ada ile ilgili bloğunuz da yayımlayamasanız bile belki özel tavsiye isteyenlerle paylaşabilirsiniz düşüncesiyle yaşadığımız oldukça çirkin bir olayı size aktarmak istiyorum.
   Adaya inince herkes gibi ben de araba kiralamak üzere bir acentaya başvurdum. Aegean Atsalis Sixt Rent a car.. Keşke başka bir yerden kiralasaydım. 20.000 km 2016 Polo , çok güvenli diyerek arabayı bana kiraladılar, otele gittik, ertesi günde Pirgi’yi görmek üzere yola çıktık, köye girerken arabamız yolda kaldı, hiç hareket etmedi ve motordan koku gelmeye başladı. Agentadan gelen kişiler debriyajı yaktığımı söylerek 700EU istediler. Bu arada 7 km yolda bunun mümkün olmadığını, 20 yıllık ve uzun yol deneyimi olan bir araç kullanıcısı olduğumu ve arabaya ait bakım geçmişini görmek istediğimi söyledim. Servise birlikte gideceğimizi ve araçtan çıkan parçaları da talep ettiğimi anlattım. Yapılan hakaretleri sayamıyorum. Yabancı bir ülkede küçük bir çocukla durumu daha zora sokmamak için acentaya gitmek istedim, orada da acentanın sahibi tarafından benzer hakaretlere maruz kaldım, polis çağırdım ama firma sahibi tarafından polis geri gönderildi. Bu arada ” yabancı olduğumuz bu parayı ödemezsek oradan çıkmayacağımız” da dahil bir çok tehdide maruz kaldım.Zorla kredi kartım elimden alındı, yanlış şifre girerek kartı bloke ettirdim bunun üzerine diğer bir kart zorla aşındı, bu tehditleri cep telefonuyla çeken oğlumun elinden telefon alındı, şifreyi girmek zorunda kaldım ve para çekildi. Telefonu almak isteyince firma sahibi tarafından itelendim, elime vuruldu..İşlerin daha kötüleşeceğini anlayınca dışarı koştum ve yardım çağırdım, yoldan geçen liman polisi tarafından acentadan çıkartıldık…Sonraki süreçte turizm polisine başvurdum ama malesef haklı olmama rağmen mahkemeye başvurmam gerektiği söylendi. Arabanın izini sürdüm ve Karfas yolunda bir serviste arabayı buldum, daha önce hiç bir bakımdan geçmediğini öğrendiğim aracın parçalarını almam firma sahibi tarafından engellendi..vs vs..Ve ülkeme geri döndüm…Ve tripadvisor’da aynı olayın aynı firma tarafından bir başka Türk turiste de yapıldığını gördüm..
   Lütfen tavsiye isteyenler olursa firma ile ilgili bu olayı aktarınız.11 YAŞINDA OĞLUMA YAŞATTIKLARI KORKU DOLU SAATLERİN HESABINI EN AZINDAN BU ŞEKİLDE VERSİNLER..

   Nadide ÖZDEMİR..

  • Orçun
   24 Ağustos 2016 - Cevapla

   Ben teşekkür ederim. Şimdiden iyi yolculuklar :)

 • nadide
  8 Ağustos 2016 - Cevapla

  16-20 Temmuz aralığında ben de 11 yaşımda oğlumla beraber tatilimizi geçirmek üzere Sakız Adası’na gittim.
  Ada ile ilgili olarak genel görüş ve önerilerinize katılıyorum. Emporios Bay Hotel’de kaldım, küçük ama temiz ve şık bir otel. Tavsiye ederim, oldukça tatlı ve iyi niyetli bir aile tarafından işletiliyor. Sakız Müzesi’nde Osmanlılarla ilgili kanlı görüntüler ve anlatımlar rahatsız edici olsa da tarihçi olmadığım için çok da yorum yapacak durumda değilim.
  Ada ile ilgili bloğunuz da yayımlayamasanız bile belki özel tavsiye isteyenlerle paylaşabilirsiniz düşüncesiyle yaşadığımız oldukça çirkin bir olayı size aktarmak istiyorum.
  Adaya inince herkes gibi ben de araba kiralamak üzere bir acentaya başvurdum. Aagean Atsalis Sixt Rent a car.. Keşke başka bir yerden kiralasaydım. 20.000 km 2016 Polo , çok güvenli diyerek arabayı bana kiraladılar, otele gittik, ertesi günde Pirgi’yi görmek üzere yola çıktık, köye girerken arabamız yolda kaldı, hiç hareket etmedi ve motordan koku gelmeye başladı. Agentadan gelen kişiler debriyajı yaktığımı söylerek 700EU istediler. Bu arada 7 km yolda bunun mümkün olmadığını, 20 yıllık ve uzun yol deneyimi olan bir araç kullanıcısı olduğumu ve arabaya ait bakım geçmişini görmek istediğimi söyledim. Servise birlikte gideceğimizi ve araçtan çıkan parçaları da talep ettiğimi anlattım. Yapılan hakaretleri sayamıyorum. Yabancı bir ülkede küçük bir çocukla durumu daha zora sokmamak için acentaya gitmek istedim, orada da acentanın sahibi tarafından benzer hakaretlere maruz kaldım, polis çağırdım ama firma sahibi tarafından polis geri gönderildi. Bu arada ” yabancı olduğumuz bu parayı ödemezsek oradan çıkmayacağımız” da dahil bir çok tehdide maruz kaldım.Zorla kredi kartım elimden alındı, yanlış şifre girerek kartı bloke ettridim bunun üzerine diğer bir kart zorla aşındı, bu tehditleri cep telefonuyla çeken oğlumun elinden telefon alındı, şifreyi girmek zorunda kaldım ve para çekildi. Telefonu almak isteyince firma sahibi tarafından itelendim, elime vuruldu..İşlerin daha kötüleşeceğini anlayınca dışarı koştum ve yardım çağırdım, yoldan geçen liman polisi tarafından acentadan çıkartıldık…Sonraki süreçte turizm polisine başvurdum ama malesef haklı olmama rağmen mahkemeye başvurmam gerektiği söylendi. Arabanın izini sürdüm ve Karfas yolunda bir serviste arabayı buldum, daha çnce hiç bir bakımdan geçmediğini öğrendiğim aracın parçalarını almam firma sahibi tarafından engellendi..vs vs..Ve ülkeme geri döndüm…Ve tripadvisor’da aynı olayın aynı firma tarafından bir başka Türk turistede yapıldığını gördüm..
  Lütfen tavsiye isteyenler olursa firma ile ilgili bu olayı aktarınız.11 YAŞINDA OĞLUMA YAŞATTIKLARI KORKU DOLU SAATLERİN HESABINI EN AZINDAN BU ŞEKİLDE VERSİNLER..

  Nadide ÖZDEMİR..

  • Orçun
   24 Ağustos 2016 - Cevapla

   Merhabalar, öncelikle yaşadığınız tatsız olaydan dolayı çok geçmiş olsun. Sakız Adası’na bir sonraki gittiğimde tanıdğım yetkili kişilere ileteceğim yaşadığınız bu tatsız durumu…

 • Emre
  17 Ağustos 2016 - Cevapla

  Merhaba Orcun Bey ….
  Yazdıklarınızı yaşadıklarınızı okumaktan büyük keyif aldım , ayağınıza sağlık desem yeridir . Kafamı karıştıran bır konu var yardımcı olursanız cok sevınırım. Bayram tatili için iki ada arasında cok kararsız kaldım sakız – Sisam . İlk defa Yunan Ada’sına gıdecegımı varsayarsak hangısını tavsıye edersınız ? Yemek gezmek ve görmek için Deniz 2. Planda …. Teşekkürler şimdiden

  • Orçun
   24 Ağustos 2016 - Cevapla

   Selamlar. İki ada da çok güzel aslında ama sanki Sakız Adası daha ağır basıyor benim için :)

 • ceren
  18 Ağustos 2016 - Cevapla

  Merhaba Orçun bey,

  Bu haftasonu kardeşimle sadece 1 gece kalmak için gideceğim Sakız’a. Bisiklet kiralasak ne kadardır ve bisikletle merkeze, limana yakın plajları rahatca gezebilir miyiz?

  • Orçun
   24 Ağustos 2016 - Cevapla

   Selamlar. Bisiklet kiralamayla ilgili bir fikrim yok ama bence Glari dahil birkaç plaja gidebilirsiniz.

 • gulcin
  26 Ocak 2017 - Cevapla

  merhaba yazınız çok keyifliydi , 4 gün ideal mi , çok mu sakız adası için ? haziran ayında gitmeyi planlyoruz. Paralía Agías Foteinís, bu konumu biliyor musunuz denizi güzel mi , orada bir otel buldum theoxenia adında, 2 gece burda, 1 gece mesta 1 gece merkez veya kambos da bir yerde kalmayı planlıyoruz, birde sakız adasından gidebileceğimiz yakın adalar var mı ? fikir verirseniz mutlu olurum , çok teşekkürler

  • Orçun
   14 Şubat 2017 - Cevapla

   Selamlar. Ayia Fotini Plajı yazıda geçiyor ama dikkat etmediniz sanırım. Taşlı ama denizi tertemiz bir plaj. Dört gün gayet ideal. Yakınlarda geçebileceğiniz bir ada yok maalesef. Yani Samos ve Midilli var ama her biri en az 3-4 saat sürüyor.

 • recep
  8 Mart 2017 - Cevapla

  Eline koluna sağlık dostum.Senin gibi gezginlerin daha çok olması dileğiyle,kendine iyi bak.İyi bak ki bizde seni takip edebilelim.Yazılarını ilk defa okudum ve okumaya devam edeceğimden hiç şüphen olmasın.Emeğin için teşekkürler.

  • Orçun
   28 Nisan 2017 - Cevapla

   Eyvallah. Ben teşekkür ederim.

 • Azra
  19 Mart 2017 - Cevapla

  Merhaba
  Gecen sene samos yazinizi bircok defa okuyarak gittik Samos’a ve cok memnun kaldik. Bu sene yine gitmek istiyoruz ama acaba farkli bir ada mi denesek dedik. Bizimki bir aile bulusmasi, sessiz, kalabalik olmayan, bozulmamis yerlere gitmeyi seviyoruz. Sakizi tavsiye eder misiniz yoksa yine Samosa gidin mi dersiniz? Biraz zor bir soru ama sanki Sakiz cok populer ve kalabalik olabilirmis gibi geldi bana. Simdiden cok sagolun.

  • Orçun
   28 Nisan 2017 - Cevapla

   Selamlar. Sevindim memnun kalmanıza. Sakız’ın merkezi kalabalık ama mesela Lithi’de kalırsanız oldukça sessiz ve sakin. Sakin bir tatil için benim size asıl önerim Kalimnos ya da Leros olur. Kalimnos yazım için -> http://www.nereyekacsak.com/kalimnos :)

 • emrah Karadağ
  16 Mayıs 2017 - Cevapla

  2017 temmuz ayında eşim ve küçük kızımla yapmayı planladığımız 5 günlük sakız adası turu için şimdiden iyi bir rehber oldu yazdıklarınız.Dönüşte detaylı yorum yazacağım.çok ama çok teşekkürler

  • Orçun
   14 Temmuz 2017 - Cevapla

   Sevindim buna. Eğer henüz gitmediyseniz iyi tatiller dilerim. Yorumlarınızı bekliyorum :)

 • Fatih K
  19 Haziran 2017 - Cevapla

  Merhaba, yazılarınız ok güzel. Emeğinize sağlık.
  Ben eşim ve 10 yaşındaki oğlumuz ile gidelim diyoruz ama Samos mu Sakız mı kararsız kaldık. İlk defa Yunan adasına gideceğimizi, klasik Türk turistle çok içle dışlı olmayı sevmediğimizi düşünerek Samos daha iyi olur diye düşünüyoruz. Sizin yorumunuzu merak ettik.
  Selamlar

  • Orçun
   14 Temmuz 2017 - Cevapla

   Selamlar. Her iki adada da çok sayıda Türk turistle karşılaşacaksınız, özellikle de adaların merkezinde :) Ben Samos ve Sakız arasında ayrım yapamıyorum maalesef :) İkisi de çok güzel. Hangisini tercih ederseniz edin pişman olmazsınız.

 • Buket
  5 Ağustos 2017 - Cevapla

  İnsan görmek istemiyorsanız, bu blog yazarının beğendiği heryere gidin derim😊😊biz gittik pişman olduk😊

  • Orçun
   26 Eylül 2017 - Cevapla

   Doğru tespit. İnsan görmek isteyenleri Çeşme’ye, Bodrum’a bekliyoruz :)

 • Bülent Katiboğlu
  26 Ağustos 2017 - Cevapla

  Öncelikle yararlı bilgiler için teşekkürler. Sakız da çok yararlandık. Başta Glori ve Marva plajları olmak üzere koylar tertemiz. Konaklamamızı Almiriki otel (Lithi) de yaptık ancak adanın asıl canlı kısmı güneyi ve kuzeydeki Lithi koyu çok güzel ama hep rüzgar altında ve güneye biraz uzak kaldı. Son olarak ailece araç kiralamamızı Vasilakis Rent den yaptık. Hiç önermiyorum. Gelen araç dökülüyordu. Son derece pis, cam kolları kırık, silecek suyu bile yoktu. Üstelik limanda araçı teslim almaya geç gelen Nichi Vasilakis in ukela tavırları da cabası.

  • Orçun
   26 Eylül 2017 - Cevapla

   Selamlar. Öncelikle teşekkür ederim. Araç kiralamadan memnun kalmamanıza üzüldüm ama şöyle de bir durum var adalarda. Arabalar genel olarak maalesef iyi durumda değil, özellikle de küçük arabalar.

Leave a reply