Erhan Karslı yazdı: TİRAN, ARNAVUTLUK
11/05/2014   By:    SİZDEN GELENLER, Yazılar   28 Comments

Zar zor çıkabildiğim yıllık iznimin ilk yarısında Balkan turu yapmak geldi aklıma. Tabi ki nereden başlayacağım , nerede bitireceğim, ne kadar ve nerede kalacağım da önemliydi. Ben ve benimle beraber toplamda 4 kişi olduğumuz dostlarımla sonunda ne yapacağımıza karar vermiştik. Turumuzun adı BALKAN TURU olmalıydı. Evet çok yaratıcı değildi :) Fakat önemli olan turun şekliydi. Güzergahımız ARNAVUTLUK(Tiran) – KOSOVA(Priştine) – MAKEDONYA(Üsküp) – SIRBİSTAN(Belgrad) şeklinde olacaktı.

Bu yazımda sizlere TİRAN kentinden bahsedeceğim. Yazdıklarım bir Wikipedia kadar olmasa da emin olun oraya gittiğinizde işinize çok yarayacak. Bu yazıyı okuduğunuzda Tiran hakkında gezilecek yerler, konaklama, ulaşım, gece hayatı, yeme-içme, çevredeki destinasyonlar gibi pek çok bilinmeyen ortadan kalkmış olacak. Umarım ben yazarken, sizler de okurken sıkılmazsınız! :)

arnavutluk_tiran

Gezinin kahramanları:) Sol baştan: Orhan AKDENiZ – Selim BULDAK – Erhan KARSLI – Erdem İŞLER

Öncelikle biletleri alıp bir an önce planımızın genel hatlarını çizmemiz gerekiyordu. Tiran’a gidiş ve Belgrad’tan dönüş biletlerimiz kişi başı ortalama 250 TL ye geldi. Biletleri www.flypgs.com adresinden aldık. Bu detayı da verdikten sonra biraz daha hızlanıyorum ve 1 saat 45 dakika süren uçak seyahatimizi de hatırlatıp Rinas Havalimanı’nda hikayeme başlamak üzere kısaca Arnavutluk ve Tirandan bahsetmek istiyorum.

Ülkedeki 2.6 milyon kişinin yaklaşık 495.000’i Tiran’da yaşamakta gezerken sakin bir şehir olduğunu fark edeceksiniz. Arnavutluk için birçok dünya dilinde ‘Albania’ kelimesi kullanılır. Nitekim Latince “alba” yüksekte duran, demektir. Arnavutluğa “Albania” ve Arnavutlara “Albanian” denir. Gidince etraftaki dağlardan da fark edeceksiniz.

Tarihlerine bakacak olursak diğer Balkan ülkelerinde gördüğümüz gibi yine Osmanlı’yı göreceğiz. Zaten gidince kimse size söylemese de hissedersiniz:) Osmanlı Türkleri, 14. yüzyıldan itibaren Balkan Yarımadası’na yaptıkları akınlar sonucunda Balkan Yarımadası’nın büyük bölümü ile birlikte bugünkü Arnavutluk topraklarını da ele geçirmiş. Katolik olan Arnavutluk’un kuzeyini, Kastrioti Skanderbeg’in ölümünden sonra Osmanlılar’ın ele geçirmesi on yıl dahi sürmemiş. Bundan sonra Katolik Arnavutlar’ın çoğunluğu fiilen İslam hakimiyeti altında yaşamışlar.

TİRAN’A GİRİŞ

tiran_rinas_havalimani

Rinas Havalimanı, ülkenin tek uluslararası havalimanı, oldukça küçük olan limana vardığınızda kentte sizi neyin beklediğini zaten anlıyorsunuz. Pasaport kontrol polisleri oldukça cana yakınlar, mesela benimle ilgilenen bayan fanatik bir Galatasaraylıymış ve evinde Digitürk bile varmış (ben de yok:). Polisle hoş sohbetin ardından hemen chance office olan noktaya geçebiliyorsunuz. Ben o an 20 € çevirdim. Onların para birimi Leka. Şöyle çevirebilirsiniz 1 TL > 47 Leka veya 1 €> 139 Leka . Yani toplamla 2780 Leka param olmuştu, zengindim! :D

tiran_rinas_express_otobus

Havalimanı çıkışında bir sürü taksici ile karşılaşacaksınız size şu şekilde seslenecekler “Abi taksi! Taksi arkadaş!” :) Taksiye binmek isteyenler için verebileceğim pek bir tavsiye yok, fakat şehre çok da yakın bir havalimanı değil yani gittiğiniz gibi taksiye binmenizi önermiyorum. Ben size RİNAS EXPRESS adlı şu resimdeki pembe araçtan bahsetmek istiyorum. Her zaman pembe mi olur bilmem; lakin adı hep aynı diye biliyorum. Havalimanından çıkışta taksicilerden sıyrıldıktan sonra sol yönünüzde ileride otoparkta park etmiş olan bu aracı göreceksiniz. 2 €’ya sizi şehir merkezine götürecek.

TİRAN’DA KONAKLAMA

Konaklamak için otel-hostel-apart seçenekleri mevcut. Ben apart kullanmayı tercih ettim. Tirana Patio adlı apart, bahçesinde limon ağaçları olan müstakil bir evdi ve tam anlamıyla şehir merkezindeydi.

tirana_patio_apart_otel

2 gece 4 kişilik konaklamamız bize 270 TL ye geldi. Yani kişi başı gecelik 35 TL diyebiliriz. Bu arada www.booking.com ve www.airbnb.com sitelerini kullanarak rezervasyonlarınızı erkenden yapmanızı tavsiye ederim.

Peki şehre indikten sonra konaklayacağımız evi nasıl bulacaktık? Elimde bir adres vardı ama sorduğumuz kişiler merkezi olmasına rağmen adresi bilmiyorlardı. TAVSİYE: Yurtdışında arama yapacak bir telefonunuz, en kötü ihtimalle aranacak bir numaranız olması şart. Cana yakın Arnavutlar telefondaki apart sahibiyle konuşarak bize yön tarif ettiler ve apartımıza vardık. Tabi bunun hep böyle gitmemesi gerekiyordu her defasında insanlara sormak hem zaman kaybı olacaktı hem de gezgin, özgür ruh halimizi engelleyecekti. Buna bir çözüm buldum…

WIRELESS PROBLEMI

Yurtdışına çıkmış herkesin klasik sorunudur internet. Bu sorun Tiran’da bir nebze fazlalaşıyor çünkü her mekanda wireless bulmak biraz zor. 3G internet kullanmak isterseniz çok pahalıya gelecektir; ama yapacak bir şey yok. Mekanlarda ve konaklayacağınız yerdeki Wifi ‘yi çok verimli kullanmanız gerekecek. ÇÖZÜM: Eğer bir I phone telefonunuz varsa “Citymaps2go” uygulamasını seyahate çıkmadan hemen önce indirin. Uygulamayı indirdikten sonra gideceğiniz ülkelerin veya şehrin haritasını yine ücretsiz indirin. Böylece internete gerek kalmaksızın, navigasyon sayesinde harita üzerinde sürekli ne yönde olduğunuzu size gösterecek ve unutmak istemediğiniz yerleri haritada işaretleyebileceksiniz.

TİRAN’DA NEREDE YEMEK YENİR?

Aslında Tiran’da bir çok yerde yemek yiyebilirsiniz, tavuk döner bile bulunuyor; fakat önemli olan oralara kadar gitmişken farklı lezzetler tatmaksa size ERA RESTAURANT’ı tavsiye ederim.

tiran_era_restaurant_arnavutluk

Menüsünde bir çok geleneksel yemek çeşidini görmeniz mümkün, hatta cana yakın servis elemanları neyi seçmeniz gerektiğinde size yardımda da bulunuyorlar. Biz bu fotodaki yediklerimize kişi başı ortalama 17 TL verdik. Kırmızı görünen kiremitteki köftenin adı sanırsam “força köfte” diye geçiyor. Tabiki sadece burada yemedik diğer yemek noktamız ise daha sonra anlatmaya başlayacağım Dajti Dağı’nın tepesinde bir restorandı.

tiran_banicka_kahvalti

KAHVALTI bizim için çok üzerinde durduğumuz bir nokta olmamasına karşın yine de gerekliydi. Her köşe başında bulacağınız börekçilerden üçgen şeklinde olan böreklerden kişi başı 2 adet BANİÇKA + ayran aldık. Bu da kişi başı 160 LEKA 3,5 Türk Lirasına geliyor:)

TİRAN’I GEZMEYE DEVAM

Tiran küçük bir kent olduğu için bir çok görülmesi gereken eserleri ve yerleri çabucak görebiliyorsunuz. Örneğin;

• Ulusal Tarih Müzesi
• Et`Hem Bey Camii
• Skanderbeg Meydanı
• Justinyen Kalesi
• Büyük Park (Parku İ Madh)
• Tabak Köprüşü
• Kaplan Paşa Türbesi

Hepsi birbirine çok yakın olan bu yerler hakkında detaylı bilgi vermek adına Wikipedia’dan kopyala yapıştır yapmak sıkıcı olabilir:) Bu nedenle buraları sizin gezmek için daha detaylıca tur öncesi araştırmanızı ve hatta bir çıktı alabilirseniz, ayrıntılı bir şekilde mekanın önünde okumanızı tavsiye ediyorum. Tüm bu eser, park ve meydanları gezmeniz yarım gününüzü alacaktır. Planınızın geri kalanını bu süreye göre yapabilirsiniz.

TİRAN GECE HAYATI

Tiran’da bulunduğumuz günler hafta içine denk gelmişti, haliyle hafta içi ve hafta sonu çok fark ediyor. İnsanlara iyi bir mekan diye sorduğumuzda “hafta içi çok zor” şeklinde cevaplar aldık ama yılmadık! :) Sırasıyla 2 mekan tavsiye edeceğim. Mekanların hiç biri gece kulübü değil fakat tarzı olan mekanlar.

RADIO CAFE & BAR: Sıcak havası ve şahane konsepti ile zaman geçirirken çok zevk aldığım bir mekan oldu içeride radio konsepti dışarıda şemsiye konsepti dikkat çekiyor.

tiran_radio_cafe_bar_arnavutluk

Mekanda özel kokteyller bulmanız mümkün. Kokteylden pek anlamadığımız için 4 farklı kokteyl istedik. Kokteyl 13 TL, bira 6 TL diyebiliriz. Mekan değil memleket ucuz! :) Yani işin kısacası Türkiye’de olsa her daim gider takılırdım. Son olarak şu ayrıntıyı da vermem gerekli, mekan damsız almıyor ama turist olduğunuzu anladıklarında alıyorlar. :)

CADRA CAFE & BAR: Ismail Qemali Caddesi’nde bulunan, katlanır camlı bir mekan. Tahmin ediyorum yaza doğru açık bir mekan olarak kullanılacak. “Tirana” adlı yerel birayı da ilk burada içmiştim. Yemekten sonra farklı bir mekana geçmeden önce ara mekan olarak güzel sayılır. Cam kenarına oturabilirseniz dışarıdaki hareketli caddeye de hakim olabilirsiniz. “Birra Tirana” 200 LEKA, yani 4 TL. Tabii menüde sadece bu bira yok, çeşit çeşit içkileri uygun fiyatlara alabiliyorsunuz. Bu arada mekanda sigara içiliyor, içenlere de içmeyenlere de duyurulur.

arnavut_birasi_tirana

DAJTİ DAĞI

Tiran, Dajti Dağı’nın eteklerinde yer alıyor. Çıktığınızda anlayacaksınız. Dağın merkezi şehir merkezinden 25 Km uzaklıkta. Peki oraya nasıl gidilir. Dikkatlice okumaya devam. Şehir merkezinde belediye otobüslerinin kalktığı noktalar var, işte bu noktaları siz kendiniz keşfedeceksiniz! :) Otobüs hattının adı “LINZA”. Bu otobüse binip dağa en yakın noktada inebiliyorsunuz. Fiyatı kişi başı 30 LEKA yani 1 liradan az. Onu da siz hesaplayın. :)

tiran_arnavutluk_dajti_ekspress_otobus

Belediye otobüsü dedim ama halk otobüsü de denebilir (Fotoğraftaki arkadaş bilet kesiyor!). İndikten sonra yaklaşık 350m hafif rampa yürüdükten sonra teleferiğe ulaşacaksınız. Teleferik mesafesi gerçekten çok uzun ve dik. Bu nedenle yüksekten çok korkarım, zehir ederim millete diyorsanız tavsiye etmem. Teleferiğin fiyatı ise gidiş-dönüş 17 TL, bir de LEKA olarak söyleyelim 800 LEKA.

dajti_dagi_teleferik

20-25 dk süren bir teleferik keyfinin ardından mükemmel bir manzarayla ve şahane doğası ile DAJTİ DAĞI bizi karşıladı. İlk olarak keşif turları attık. Etraf oldukça sakindi ama belli ki sezonda çok daha hareketli. Etrafta birçok butik otel vardı ve tamirat görüyorlardı yeni sezona hazırlanmak için. Tabi bir de midilliler :)

dajti_dagi_midilli_arnavutluk

Gideceğiniz tarih çok önemli yaza doğru giderseniz bir çok mekanın açık olacağını ve hobby amaçlı at binebileceğinizi biliyorum. Kışın da çok güzel bir yer; fakat yazını da görmek lazım. Biz gittiğimizde çok fazla yemek alternatifi yoktu, o nedenle tavsiye edeceğim yer Tiran baz alındığında biraz daha “pahalı” bir yer ama yine de aç kalmaktan iyidir. :)

DAJTI DAĞINDA YEMEK: Teleferikten indiğinizde hemen dikkatinizi çeken restaurantın adı “BALLKONI DAJTIT”. İlk olarak biraz gezip kendinizi daha çok acıktırın sonrasında gidin ve siparişinizi verin derim. Personel İngilizce bilmiyor ama size anlatmak için gerçekten çabalıyorlar. Oğlak yemeğini bize tarif edene kadar domuzdan tavşana tüm 4 bacaklı hayvanların çıkardığı sesleri karşılıklı çıkardık! :) Biz “meeee” dediğimizde hayır dediği için ümidi kesmiştik; fakat kendisi tam 100. hayvan sesi denemesinde “beeeeee” dediğinde kendimi Yozgat’ın bozkır yaylalarında gibi hissettim:)

arnavutluk_dajti_dagi_balkoni_dajtit_restaurant

Oğlak yemeği bu civarda sıkça tüketilen bir yemekmiş. Biz de bilmeden de olsa denemiş bulunduk. Bir kısmımız yediğimiz etin oğlak olduğuna hala ikna olamadığı için öyle “aman aman ne doyduk be!” diye keyifli de yiyemedik ama bir kere daha gitsem o keyfi ve manzarayı kaçırmamak adına orada yerdim. Yemeğe kişi başı ortalama 25 TL para verdik. LEKA karşılığı ise 1250 LEKA.

ARNAVUTLUK SAHİLLERİNE İNELİM: DURRES ŞEHRİ

Biliyorsunuz veya şimdi öğreniyorsunuz Tiran’ın denize kıyısı yok ama deniz kıyısında çok sevimli bir kent olan DURRES’e çok yakın. Gitmesi de bir o kadar basit. Tabi bu yazıyı okursanız! :)

Durres’ten çok kısacık bahsedecek olursak, Arnavutluğun 2. büyük şehri, Tiran’a 33 km mesafede. Karşı kıyısına İtalya denk geliyor. Mükemmel bir sahili var. Sahil yolları yok, yani insanlar kordonda yürümek yerine sahilde kumların üzerinde yürüyüş yapıyorlar:) Çok hoş aslında, doğallığı tamamen korunmuş.

durres_arnavutluk

Durres’e gelmek için yine şehir merkezine yakın bir noktadan minibüse binerek gidebiliyorsunuz. Yaklaşık 3 TL veriyorsunuz yani 150 LEKA. Tiran merkezde yollar Türkiye’deki gibi nereye gidiyorsa öyle anılıyor misal, Ankara’daki Eskişehir yolu gibi. Tiran’da Durres’e giden araçlar Durres yolunda bekliyor. Yani minibüsü o an bulamadınız diyelim, Durres yolunda Durres’e doğru yürüyün kesin denk gelirsiniz.

45 dakikalık minibüs seyahatinin ardından indiğiniz son durağın hemen karşısından EXTRABUS adında belediye otobüslerine binmeniz gerekli bu sayede sahile inebilirsiniz. EXTRABUS fiyatı da kişi başı 30 LEKA. Gittiğiniz de umarım yaz ayıdır ve bu güzel denizin tadını çıkarabilirsiniz.

arnavutluk_durres_palace_hotel

Biz sahilde 1 saat gezinti yaptıktan sonra sahilin sonlarına doğru hoş bir otel olan Palace Hotel’in kafesinde oturduk. Bu arada mekanda WIFI var:)

Yazım burada bitiyor; fakat bir sonraki yazımda Arnavutluk’tan Kosova’ya karayoluyla güvenli, konforlu ve ekonomik geçebilmek için bir kaç tavsiyem olacak. Kosova yazım yakında sizlerle.
Sonraki yazımla görüşmek üzere, turist olmayan, gezginlere selamlarımla…

 

ERHAN KARSLI

 

ŞU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

BELGRAD

SARAYBOSNA

72 SAATTE ÜSKÜP, MAKEDONYA

28 Comments to “Erhan Karslı yazdı: TİRAN, ARNAVUTLUK”
 • bakhattin akaydın
  23 Temmuz 2014 - Cevapla

  teşekkür ederim bilgileriniz için…1-11 ağustos arası Makedonya Arnavutluk ve Kosova da olacağız…hırvatistanla ilgili bilgilerinizi paylaşabilrim
  saygılar…h kalınız

  • Orçun
   23 Temmuz 2014 - Cevapla

   biz teşekkür ederiz. şimdiden iyi yolculuklar. paylaşımlarınızı da görmek isteriz.

  • Erhan KARSLI
   7 Ekim 2014 - Cevapla

   Bahattin, Seninki daha iyi bir tur olmuştur umarım.

 • serap peker
  24 Ağustos 2014 - Cevapla

  Anlatınız için çok teşekkürler… Kurban bayramında Tiran’a gideceğiz ve sizin yazınızdan bir çıktı alacağım yanıma… Hoşçakalın

  • Orçun
   27 Ağustos 2014 - Cevapla

   teşekkürler. ileteceğim erhan karslı’ya :)

  • Erhan KARSLI
   7 Ekim 2014 - Cevapla

   Serap, geç de olsa cevaplayabildim. Çok daha iyi bir tur çıkıyordur umarım bu arada turdan sonra o çıktının bir fotoğrafını görmek isterim. İyi bayramlar:)

 • jale
  4 Ekim 2014 - Cevapla

  Şu an Tiran’dayım ve harika bir bilgilendirme oldu benim için :) hele şu radio bar muhteşem bir yer! Hatta oradan yorum yazıyorum :) Teşekkürler

  • Erhan KARSLI
   7 Ekim 2014 - Cevapla

   Jale! Biz teşekkür ederiz. Radio bar demek! Kıskandırma insanları;)

 • mustafa selamoğlu
  6 Ekim 2014 - Cevapla

  ÇOK GÜZEL ANLATMIŞSINIZ REHBERE BİLE GEREK YOK. DİLİNİZE SAĞLIK.

  • Erhan KARSLI
   7 Ekim 2014 - Cevapla

   Mustafa teşekkürler… Umarım tüm eksik bir şey bırakmamışsındır.

 • gülay
  23 Ekim 2014 - Cevapla

  muhteşem anlatmışsınız bende gtmeyi planlıyorum yazınız rehber olacak dedemler ordan göçmüşler belki köklerimden birilerini bulabilirim çok teşekkürler bu yazı çıktısı mutlaka yanımda olacak beratı gördünüzmü

  • ERHAN KARSLI
   24 Ekim 2014 - Cevapla

   Gülay merhabalar, teşekkür ederim beğendiğine sevindim. Berat’ı maalesef göremedim ama sen belki orayla ilgili bir yazı yazar ve burada bizlerle paylaşırsın, ben de onun çıktısıyla gezerim. Dede konusunda bol şans diliyorum;) İyi gezmeler.

 • Serkan Gökgöz
  18 Ocak 2015 - Cevapla

  Çok teşekkür ederim çok aydınlatıcı bir yazı olmuş ben de bosna karadağ arnavutluk makedonya kosova düşünüyorum .

  • ERHAN KARSLI
   25 Mart 2015 - Cevapla

   Rica ederim, umarım faydalanacağın bir kaç şey bulabilmişsindir.

 • Ayşegül Özdemir
  12 Şubat 2015 - Cevapla

  Nisan ayı için aynı güzergahta tatil yapmayı planlayan biri olarak yazınız çok işime yarayacak. Teşekkürler.

 • Talip ÇAKMAKCI
  18 Şubat 2015 - Cevapla

  Mart ayı sonu veya Nisan ayı başında Balkan Turuna çıkmak hava acısından iyi olur mu acaba? Bilgisi olan var mı :)

  • ERHAN KARSLI
   25 Mart 2015 - Cevapla

   Açıkçası ben oradayken orası Türkiye’ye oranla sıcaktı; ama hep öyle olacağını sanmıyorum. Tedbirli olmanı tavsiye ederim. Özellikle geceleri Dajti dağından şehire doğru serin esiyor.

 • ismail küçükgümülcina
  17 Mart 2015 - Cevapla

  Erhan bey
  Tiran yazınızı tesadüfen okudum.
  2014 Mayıs ve haziranda yunanistan ve thassos adasina gitmiş memnun olmuştum. Bu sene yunanistan a ekonomik oluşundan tekrar gitmeyi düşünüyordum. Düşüncemi değiştirdiniz. Çok güzel anlatmışsiniz. Kutlarım

  • ERHAN KARSLI
   25 Mart 2015 - Cevapla

   İsmail Bey, bir Yunanistan olmasa da Arnavutluk da şansı hakediyor. Bence de gitmelisiniz. İyi eğlenceler.

 • cenk
  5 Haziran 2015 - Cevapla

  çok teşekkür ederim bizimle paylaştığın için.

  • ERHAN KARSLI
   23 Aralık 2015 - Cevapla

   Ben teşekkür ederim, okumaya değer bulduğun için.

 • Murad
  4 Ağustos 2015 - Cevapla

  O kadar güzel anlatmışsınız ki bütün tatil planlarım değişti neredeyse. Kesinlikle gitmeliyim :)

 • Selda
  25 Ağustos 2015 - Cevapla

  Okurken gezip gördüm resmen oraları… Yazan ve fotoğrafları çeken ellerinize sağlık :)

 • Ana
  11 Kasım 2015 - Cevapla

  Arnavutlukta osmanliyi goremezsin canim benim

 • Vedat
  1 Kasım 2016 - Cevapla

  Hayalimdeki ülkelerin başında geliyordu. Ve sonunda bi sıkıntı olmazsa eğer bu yaz gitmeyi düşünüyorum. Değerli bilgileriniz için gerçekten çoook teşekkür ederim ! :)

 • Damla
  3 Ocak 2017 - Cevapla

  3 gün sonra Tiran’a gideceğim. rastgele almıştım bileti. Tek gideceğim. endişeliydim ne yapacağımı hiç bilemiyorum diye. Daha önce tek gezmiştim ama bu defa ürküyordum nedense hatta iptal etmeye bile kalktım bileti :)
  velhasıl kelam okuduğum en tatmin edici arnavutluk yazısı, notlarımı aldım… Çok teşekkür ederim :)

 • Yasemin
  6 Şubat 2018 - Cevapla

  Merhabalar size bir konu hakkında fikir danışmak isterim
  Bu yaz eşim ve bebeğimizle Arnavutluk Ksamil tatili yapmayı düşünüyoruz. Havaalanından ksamile araç kullanırken yollar güvenli midir ? Can güvenliğini tehdit edecek bir durum var mıdır . İnternette çokça kirli bilgi var bu ülke hakkında . Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyor olacağım

Leave a reply