KARABURUN, İZMİR
24/09/2014   By:    BLOG, Türkiye   58 Comments

Karaburun’a ilk ve son kez, neredeyse 20 sene önce, küçücük bir çocukken, bir aile dostumuzun yazlığına ailecek günübirlik ziyaretimizde gitmiştim. Aklımda da o günden beri Karaburun’a dair hiçbir şey kalmamıştı. Bunca yıl boyunca, yanı başımızda olmasına rağmen, aklımdan da geçmemişti gitmek.

Bu yaz Çeşme’ye çok sık gidince ve Çeşme’nin hem kalabalığından hem de fahiş fiyatlarından bunalınca, değişiklik olsun diye Karaburun’a mı gitsem diye düşünmeye başlamıştım. Tam ben bu düşüncelere dalmışken, bir nereyekacsak.com okuyucusu mesaj atıp Karaburun’un köylerinden bahsedince, annemi de yanıma alıp, iki günde Karaburun Yarımadası’nı keşfetmeye karar verdim.

karaburun

Karaburun dağlarında ben :)

Çok doğru bir karar olmuş. Karaburun sessiz, sakin ama çok keyifli bir yer. Sadece 1 gece 2 gün kaldık ama huzur dolup döndük. Tam bir Ege gezisi oldu. Dolayısıyla bu yazıyı okurken, Sezen Aksu’nun en sevdiğim şarkılarından birisi olan “Kalbim Ege’de Kaldı”yı dinlemenizi öneririm. Dinlemek için buraya tıklayabilirsiniz. Kendisinin de zaten Karaburun’a bağlı Mordoğan beldesinde, denize nazır bir yazlığı olduğunu belirtmekte fayda var.

 

INSTAGRAM: @orcundalarslan

 

KARABURUN’LA İLGİLİ GENEL BİLGİLER

Homerus’un meşhur İlyada destanında Midas ismiyle bahsettiği Karaburun, İzmir’in en batısında, aynı ismi taşıyan Karaburun Yarımadası’ında yer alıyor. İzmir’in en küçük ilçesi. İlçenin toplam nüfusu 9.000 civarı, ilçe merkezinin ise 3.000 bile değil. Karaburun’a bağlı Mordoğan’ın nüfusu ise 5.000’in üzerinde. Bunda tabii ilçe merkezinin, yarımadanın en kuzeyinde yer alıyor olması da etkili. Zira Karaburun’a ulaşmak için 303 tane virajdan geçiliyor.

Yollar virajlı ama her virajda ayrı bir manzara var. Virajlı yollar demek, irili ufaklı koylar demek. Yolun bir tarafı mavinin her tonunu barındıran deniz, diğer tarafı dağ ve dünyada en sevdiğim ağaç olan zeytin ağaçları… Arabada da yol boyunca Yunanca şarkılar çalınca, keyif on numara.

karaburun_yol

Karaburun yolları

karaburun_yol_zeytin_agaclari

Kimi yollarda da yolun her iki yanı zeytin ağaçlarıyla dolu

İnsanlar Karaburun’a yollar virajlı diye gelmiyor ama ben sırf o yollardan tekrar geçmek için yine giderim. Tek eksiği, yol kenarlarına seyir teraslarının yapılmamış olması. Yollar biri gidiş biri geliş iki şeritli olduğu için arabayı durdurmak zor oluyor. Ben tabii buna rağmen durdum yine de sık sık.

KARABURUN’UN KÖYLERİ

Karaburun’un merkezi, nüfusundan da anlaşılabileceği gibi oldukça küçük. Öyle tarihi, turistik yerleri de çok fazla değil. İlçe merkezi, Foça’nın tam karşısında bulunuyor. Karaburun doğal güzelliği olan bir yarımada. Ege ruhunu buram buram hissedebileceğiniz bir yer. O yüzden en güzeli, atlayıp arabaya virajlı yarımadayı dolaşmak, köylere, plajlara uğramak…

Karaburun’un köylerinin hemen hepsi, sahilde değil dağ yamaçlarında kurulmuş. 18. yüzyıldan önce kurulanlar, korsan saldırılarından korunmak amacıyla denizden görülemeyecek şekilde, sonrasında kurulanlar ise denize bakacak şekilde kurulmuşlar. Ama bu köylerin hemen hepsinin, deniz seviyesinde, iskelesi olan bir koyları var. Köylerin birçoğunda, mübadele öncesinde Rumlar ve Türkler birlikte yaşıyormuş.

Karaburun’da köylüler o kadar sıcakkanlı ki, sizi köy sokaklarında dolaşırken görünce, mutlaka selam veriyorlar, “köyümüze hoş geldiniz” diyorlar. Bir de dikkatimi çeken şey, hemen hemen tüm köylerde, köy meydanında Atatürk büstünün olması oldu. Çok takdir ettim.

Yarımadanın, Foça’ta bakan doğu tarafında, Saip, Amberseki, Kösedere, İnecik ve Eğlenhoca köyleri var. Karaburun merkeze en yakın iki köy, Saip ve Amberseki. İkisi de, Karaburun’daki birçok köy gibi, dağ yamaçlarına kurulmuş, deniz manzaralı köyler. Saip’e sadece girip çıktık, dolaşmadık ama Amberseki’nin masmavi deniz manzaralı köy meydanındaki kahvede mola verdik. Buradaki Melisa Kahvaltı Evi, adı üstünde kahvaltısıyla ünlü. Ama biz akşam saati gittiğimiz için sadece çay içme niyetiyle gittik, gittik ama sahipleri o kadar cana yakın insanlar ki, bize yeni fırından çıkardıkları börekten ikram ettiler yanında zeytin, domates ve salatalığıyla birlikte. Akşam kahvaltısı yapmış olduk biz de ama nefisti. Gitmeden önce, kahvaltı nefis ama arısı çok demişlerdi. Doğruymuş. Ama çözüm de bulmuşlar. Kahve yakıyorlar, arılar yanınıza uğramıyor! :)

karaburun_amberseki

Amberseki’de köy meydanındaki Melisa Kahvaltı Evi’nden manzara

Saip ve Amberseki’den Mordağan yönüne doğru gidince, Karaburun’a 15 km, anayola da 4 km mesafedeki Kösedere köyüne geliyorsunuz. Burası benim Karaburun’da en sevdiğim köy oldu. Aralarında selvi ağaçları bulunan, zeytin ağaçlarıyla dolu bir yoldan geçilerek gidiliyor. Köyün nüfusu 356’ymış. Karaburun’un en büyük köylerinden birisi. Köy kahvesinde, muhtar azası Mustafa Bey ile tanıştık. Bize de köyü o gezdirdi sağolsun. Kösedere tam bir Ege köyü. İnsanlar çok sıcakkanlı, konuşkan. Mahalle kültürü devam ediyor.

karaburun_kosedere_manzara

Tarihi Kösedere Köyü Camisi’nin taş minaresinden köy manzarası

karaburun_kosedere_deniz_manzarasi

Bu da yine minareden Ege Denizi’ne doğru manzara

Mutlaka gidilmesi gereken bir köy. Meydanda, tam yapım tarihinden emin olamadıkları bir de tarihi camisi var. Nedense diğer köylerdeki tarihi camilerle ilgili de durum aynı. Tam yapılış tarihlerinden kimse emin değil. Kösedere Köyü Camisi, taştan yapılmış ama üstüne kat kat sıva yapılmış. Mutlaka restore edilmesi lazım. Etrafında, çevreden buldukları antik sütün parçaları da var. Caminin İçi de çok güzel. Kültür ve Turizm Bakanlığı umarım Kösedere ve diğer köylerdeki tarihi camilere sahip çıkar, gerekli araştırmaları ve akabinde restorasyonları yapar aslına uygun olarak… Ben caminin

karaburun_kosedere_koyu_camisi_minare

Caminin tarihi taş minaresine çıktım fotoğraf çekmek için ama rüzgarda sallanmaya başlayınca korkmadım da değil! :)

karaburun_kosedere_koyu_camisi

Kösedere Köyü Camisi’nin tavan süslemelerinde, dört mevsimi anlatan resimler var.

karaburun_kosedere_koy_meydani

Burası, caminin karşısında, kahvenin de bulunduğu köy meydanı. Kösedere’de, diğer köylerde olduğu gibi zeytinyağı da üretiliyormuş. Üstelik litresini sadece 7 TL’ye satıyorlar. Kavun da var, kilosu 2 TL’ye. Meydan etrafındaki esnaftan satın alabilirsiniz.

Köy meydanının yanındaki bakkalın hemen solunda, üzerinde tabelası bile bulunmayan bir berber var. Kadri Amca’nın berberi. 1934 doğumluymuş, yani tam 80 yaşında. Bu yaşında berberliğe hala devam ediyor. Dükkanı da oldukça nostaljik. Bu yaşta, böylesine dikkat gerektiren bir işi hala yapıyor ya, helal olsun. Sohbet ettik uzunca. “Bizim köyümüz çok medenidir, kadınlar erkekler düğünlerde birlikte dans ederler.” dedi. Diğer birçok Karaburunlu gibi, Karaburun’a yapılmakta olan duble yoldan şikayetçi. Yolun, buraların bozulmasına, zeytinliklerin de betonlaşmasına sebep olacağını düşünüyor. Ben de kendisiyle aynı fikirdeyim.

karaburun_kosedere_berber80 yaşındaki berber Kadri amca

karaburun_kosedere_koyu_peksimet_serife_teyze_1930

Köyde gezinirken, tam buğdaylı peksimet pişiren 84 yaşındaki Şerife teyzeye de denk geldik. Çok tatlıydı. Bize peksimetin henüz yumuşak halini ikram etti. İnanılmaz lezzetliydi. Birkaç dilim yedim sanırım :) Yaptıkları ekmekleri Karaburun’da pazarda satıyorlarmış.

Kösedere’de çok güzel tarihi taş binalar da var ama yıkılmak üzere hemen hepsi. Köylülerin, devletten biraz maddi desteğe ihtiyaçları var restore edilmesi için. Köyde, Cumhuriyet öncesi dönemden kalma tarihi bir okul varmış daha önce ama artık yıkılmak üzere olunca, kimseye zarar vermemesi için birkaç sene önce yıkmak zorunda kalmışlar. Çok üzücü…

karaburun_kosedere

Kösedere köyü muhtar azası Mustafa Bey bana köydeki binalarla ilgili bilgi verirken

karaburun_kosedere_tas_ev

Köydeki taş evlerden birisi

karaburun_kosedere_eski_ev

Kösedere’deki bir başka taş ev

karaburun_kosedere_gelenek

Fotoğrafta gördüğünüz bu sopanın bir anlamı var. Eğer birinin evine gittiyseniz ve bulamadıysanız, bu sopayı bırakıyormuşsunuz. Sonra ev sahibi gelince komşulara soruyormuş, komşular kimin geldiğini, ne için geldiğini söylüyorlarmış. Eğer düğün, dernek, doğum vs. önemli bir olay varsa, onu da haber veriyorlarmış.

karaburun_kosedere_mimari

Bu fotoğrafı ibret olsun diye koyuyorum. Bu, iki farklı bina gibi görünen bina, aslında tek bir ev. Tarihi taş bir ev. Ama miras sonucu kardeşler tarafından paylaşılmış. Sağ taraftaki yeşil yarısı, “Güzelim bir bina nasıl çirkinleştirilebilir?” sorusuna çok güzel bir örnek teşkil ediyor.

Kösedere’ye giden yolun devamında, İnecik ve Eğlenhoca köyleri var. Eğlenhoca’ya gidemedik ama İnecek köyüne bayıldım. Taş evleri ve dar, çiçekli sokaklarıyla İtalyan köylerine benziyor. Mimari dokusunu koruyan bir köy. Yeni yapılan evler de, taştan yapılıyor. Eskiden bölgenin en kalabalık köyü iken, ekonomik sebeplerden kaynaklanan göç sebebiyle nüfus 100 civarına düşmüş. Köye, bakkal bile olmadığı için, market ürünleri, balık, meyve sebze arabayla geliyormuş. Halbuki hani birçok kişinin hayalinde sakin, sessiz bir Ege kasabasına, köyüne yerleşmek vardır ya, tam da bunu isteyeceğiniz bir yer.

karaburun_inecik

İnsan böyle ahşap panjurlu evleri, bahçeleri, taş duvarlarını, kapısını, önünde duran sandalyesini görünce kendi kendine sormadan edemiyor “benim ne işim var büyük şehirde” diye…

karaburun_inecik_teyzeler

Köy nüfusu, gençler İzmir’e göç ettiği için biraz yaşlı. Ama oldukça hoş sohbetler. Sol taraftaki teyze, oğulları daha önce fotoğrafını gazetelerde görüp kızdığı için poz veriyormuş gibi görünmek istemedi, “yüzüm görünmeden, haberim yokmuş gibi çekin” dedi! :D

karaburun_inecik_koyu_tas_sokaklar

İneceik’in Arnavut kaldırımlı taş sokakları ve yine aynı teyze… :)

karaburun_inecik_gunbatimi

İnecik’ten gün batımı manzarası… İnsanın ömrü uzar burada!

Karaburun tatilinizin bir gününü, yarımadayı ring yapacak şekilde gezmeye ayırlmalısınız. Zira biz öyle yaptık, doğudan batıya yarımadayı geçip, kuzeyden tekrar merkeze döndük. Bu yol üzerinde sırasıyla yarımadanın tek dağ köyü Yaylaköy, Küçükbahçe, Salman, Parlak, terkedilmiş Rum köyü Sazak, Sarpıncık, Haseki, Yeniliman, Tepeboz ve Bozköy köyleri var. Bu taraftaki köylerin hemen hepsi, vakti zamanında Türkler ve Rumların ortak yaşantısına tanıklık etmiş.

Yol inanılmaz virajlı, tek şeritli ama bir o kadar da keyifliydi. Ben sanırım bir viraj manyağıyım. Millet böyle yollarda araba sürmeye korkarken, ben mest oluyorum. Bir yandan araba kullanıp bir yandan fotoğraf bile çekiyorum. Tabii ben yapıyorum diye siz yapmayın, tehlikeli, çok tehlikeli bir şey. Bu arada hatırlatmakta da fayda var, radyo pek çekmiyor bu yollarda. O yüzden yanınızda sevdiğiniz yol müzikleri olsun mutlaka.

Yarımadayı doğudan batıya geçerken bitki örtüsü de değişiyor. Yarımadanın doğusundan, Karaburun merkezden yukarı çıkarken başta zeytin ağaçları var tek tük. Sonra makiler geliyor. Akabinde çam ormanları, sonrasında çorak araziler. Aşağı inerken de tekrar, yeni ekilmiş zeytinlikler. En aşağıda da turunçgiller.

karaburun_virajlar_sakiz_adasiYarımadayı doğudan batıya dağ yollarından geçerken, iniş yolunda virajlar ve manzara böyle. Bu yıllarda istediği kadar viraj olsun, araba kullanmaktan sıkılmam. Tam karşıda görünen dağlar da çok sevdiğim Sakız Adası

karaburun_salman_koyu

Yanından geçtiğimiz Salman köyü ve taş evleri

Köylerin hepsi çok şirin ama birçoğunda durmadık. Çok sayıda taş evin olduğu Parlak köyünde mola verdik. Köy kahvesini ararken, bir çınar ağacının altında, köy manzarasına nazır sohbet eden iki yaşlı amcaya denk geldik, biz de onlara katıldık. Selahattin amca 82, Mustafa amca 80 yaşındaymış. Selahattin amcanın annesi anlatıyormuş, eskiden köyün bir tarafı Rum’muş, diğer tarafı Türk. Rum tarafındaki taş evler, yıkık dökük halde duruyor hala. Genç nüfus İzmir’e göç etmiş hep. Şimdi 150 kişi civarıymış nüfus. Yazın da herkes sahile, Badembükü’ndeki evlerine iniyormuş. O yüzden köy kahvesi de kapanmış. Yarım saat sohbet ettik. Kışın gelin, mandalina yiyin dediler. Gümüldür mandalinasından bile güzelmiş.

karaburun_parlak_koyu

Parlak köyünde, çınar altında sohbetteyiz… Sağda köyün tarihi camisinin minaresi de görünüyor.

karaburun_parlak_koyu_mustafa_amca_1934

80 yaşındaki Mustafa amca istese fotomodel olurmuş. Poz vermeyi iyi biliyor.

karaburun_parlak_koyu_selahattin_amca_1932

82 yaşındaki Selahattin amca

Parlak köyünden devam edince, Sarpıncık ve Haseki köylerinin hemen ardından, Karaburun’un deniz kenarındaki tek köyü olan Yeniliman’a varılıyor. Tam bir balıkçı köyü. Köy kahvesi bile deniz kenarında. Mübadele öncesi neredeyse nüfusunun tamamı Rum’muş. Vedat Milör’ün yemeklerini tavsiye ettiği Lipsos Ata’nın Yeri de Yeniliman’da, gittik, gördük ama oturup yemek yemeye vaktimiz olmadı maalesef. Bir de nedense ben böyle fazla tavsiye edilen yerleri sevmiyorum. Başta iyi olsalar da böyle bir anda popüler olmalarının ardından, hem servis kalitesi, hem de yemeklerin lezzetinde düşüş oluyor.

karaburun_sazak_rum_koyu

Vakti zamanında 450 Rum nüfusu barındıran Sazak, ya da Rumların verdiği isimle Sazaki, mübadele sonrası Feyhiye’deki Kayaköy’le aynı kaderi paylaşmış… Ama tabii Kayaköy kadar iyi durumda değil. Arabayla ulaşım da yok.

karaburun_sarpincik

Sarpıncık köyü ve tam karşıda Midilli Adası… Midilli’yi anlattığım bol fotoğraflı ve videolu yazımı okumak için burayı tıklayın!

karaburun_yeniliman_koyu

Yeniliman, tam bir balıkçı köyü.

karaburun_yeniliman

Yeniliman’da köy kahvesinin manzarası böyle

KARABURUN’UN PLAJLARI

Karaburun doğal açıdan çok güzel, birbirinden güzel de koyları var ama maalesef turistik tesis açısınan yetersiz. Koylarda deniz muhteşem ama çoğunda plaj kısmı küçücük ve ilçe merkezi dışında organize bir plaj bulmak da çok zor. Halbuki ufak yatırımlarla, turkuaz mavi, pırıl pırıl denizi olan bu koylar, cazibe merkezleri haline getirilebilir.

İlçe merkezinde en popüler iki plaj, Mimoza ve Bodrum plajları. Mimoza’ya gidemedik ama Bodrum Plajı otelimizin hemen yanında olduğu için uğradık. Karaburun’un en organize plajı da burası zaten. Dolayısıyla en kalabalığı da burası. Denizi kalabalığa rağmen tertemiz. Şezlong, şemsiye kiralanabiliyor. Plajla arasında sadece küçük bir yol bulunan işletmeler sayesinde bira-midye keyfi yapmak için de çok müsait.

karaburun_bodrum_plajı

Şehir merkezindeki Bodrum plajı

karaburun_bodrum_plaji_can_otel

Bizim kaldığımız Can Otel’den Bodrum Plajı ve Karaburun dağları…

Bodrum Plajı’nda bulunan Paşa Cafe & Bar, kanımca bölgenin en iyi mekanı. Sadece gündüz plaj keyfi yaparken değil. Zira Karaburun’un adam akıllı tek gece mekanı da burası diyebiliriz. Müzikler on numara, içkiler, kokteyller güzel, yemekler lezzetli. Dünyanın farklı yerlerinden biralar içmek mümkün. Dönem dönem ünlü şarkıcılar konsere bile geliyor buraya. Bir de işletmecisi Mehmet’ten bahsetmem lazım. Çok kafa dengi, sıcakkanlı bir adam. Sohbetine de doyum olmuyor. Giderseniz, Mehmet’le ve eşiyle de tanışmadan dönmeyin derim.

karaburun_pasa_bar

Sadece Bodrum plajının değil, Karaburun’un da en iyi mekanı olan Paşa…

karaburun_pasa_cafe_bar

Bizim gittiğimiz akşam havanın çok rüzgarlı olmasına ve geç saatlere rağmen, Karaburun gençliği Paşa’yı doldurmuştu…

Kösedere Köyü’nün sahilinde bulunan Boyabağı Koyu da turkuaz sularıyla insanı kendine çeken bir yer. İki yanı zeytin ağaçlarıyla dolu, tek arabanın sığacağı genişlikte toprak bir yoldan gidiliyor. Özellikle yukarıdan bakınca insanın bir an önce inip suya dalası geliyor. Tek dezavantajı, güneşlenmek isteyenler için plajının çok dar olması. Hatta plaj yok bile diyebiliriz. Direkt deniz başlıyor! :) Denizin de ilk 2-3 metresi taş, ama sonrası kum. Çeşme’deki gibi hemen derinleşmiyor deniz.

Boyabağı Koyu’nda, Kösedere Köyü Derneği’ne ait Mavi İnci Kafe var bir de. Salaş ama çok samimi bir mekan. Masmavi deniz manzarası göz kamaştırıyor. Çok da uygun fiyatlı üstelik. Kalamar 10 TL, balık 12,5 TL, bira 5 TL sadece. Biz gittiğimizde kalmamıştı ama köftesi çok güzelmiş söylediklerine göre, aklınızda bulunsun.

karaburun_boyabagi

Tepeden Boyabağı Koyu… İnsanın görür görmez atlayası geliyor! :)

karaburun_boyabagi_deniz

Bu da kıyıdan Boyabağı Koyu… Karşıdaki dağlar Foça civarları…

karaburun_kosedere_boyabagi_kafe

Boyabağı’ndaki, Kösedere Köyü Derneği’ne ait Mavi İnci Kafe… Burada oturmak insana o kadar iyi geliyor ki anlatamam…

karaburun_boyabagi_kope

Sadece insanlara değil, herkese iyi geliyor… Kim siesta yapmak istemez ki bu manzaraya nazır? :)

Gittiğimiz bir başka koy, Karaburun’un kuzeyinde, Midilli’ye bakan, çok tevsiye edilen Dolungaz Koyu oldu. Haritalarda yeri görünmüyor. Gitmeden önce sormanız lazım yolu. Anayoldan dönüş tabelası da küçücük. Yine toprak bir yoldan gidiliyor. Turkuaz, etrafı kayalık bir koy. Deniz tertemiz, serin. İnsan çıkmak istemiyor. Ama yine plaj kısmı kötü maalesef…

karaburun_dolungaz

İnsanda bir an önce denize girme isteği uyandıran bir başka koy Dolungaz…

karaburun_dolungaz_deniz

Dolungaz Koyu’nun plajı çok iyi olmasa da denizi mükemmel! Tam karşısı Midilli…

Parlak köyündeki amcaların tavsiyesi üzerine, köyün sahili Badembükü’ne indik. Sakız Adası’na bakan, büyük bir koy. Ama şansımıza deniz dalgalıydı, çok az kişi vardı plajda, o yüzden biz de girmedik. Onun yerine, Parlak Köyü’nün Badembükü’ndeki yazlık kahvesi olan Çınaraltı Kahvesi’ne gidip afiyetle gözleme yedik. Sadece 3 TL. Kahvede satılan organik köy domatesi ve ev yapımı makarnadan da satın aldık. Hatta domatesi gözlemenin yanına doğrayıp, hemen yedik! :) Çok lezzetliydi.

karaburun_badembuku

Badembükü Koyu

karaburun_badembuku_organik_domates

Çınaraltı Kahvesi’nde organik domateslerin kilosunu sadece 2 TL’ye alabilrisiniz..

KARABURUN’A NASIL GİDİLİR, NEREDE KALINIR?

Karaburun’a gitmek için en iyi yol kesinlikle araba. Peki İzmir’den Karaburun’a nasıl gidiliyor? İzmir-Çeşme otobanının 45. km’sinde Karaburun ayrımı var. Karaburun ayrımına girdikten sonra, bir 55 km daha gidilmesi gerekiyor. Mordoğan’a kadar, yeni yapılan yoldan gidebilirsiniz. Mordoğan sonrası ise, benim sevdiğim, manzaralı, bol dönemeçli yollar başlıyor. Hiç kafanıza takmayın, keyif alarak gitmenize bakın. Yanınıza müziğiniz mutlaka olsun ama.

karaburun_yollari

Karaburun yollarında virajları unutun, keyfinize bakın… Fotoğrafta sol tarafta görünen dağlar, Foça civarları…

Uçakla İstanbul ve başka şehirlerden gelenler de havaalanından araba kiralayarak gelirlerse, en pratiği olur. Ama eğer araç kiralamak mümkün değilse, havaalanından kişi sayısına göre 200-300 TL’ye götürecek, transfer hizmeti veren şirketler mevcut. Bir diğer seçenek de, havaalanından Üçkuyular’a gidip, oradan kalkan Karaburun minibüslerine binmek olacaktır.

Yaz aylarında, Foça’dan da vapur servisleri oluyor Karaburun’a. Bir ara İzmir’den de vapur vardı ama sonradan talep olmayınca kaldırıldı. Umarım en kısa zamanda tekrar başlar ve tanıtımı da iyi yapılır ki yeterli talebe ulaşılır…

karaburun_can_otel

Bodrum Plajı’ndan Karaburun’da kaldığımız, ilçenin en eski oteli olan Can Otel… Can Otel diye sorunca bilen olmazsa, eski ismi Astoria Otel’i söyleyebilirsiniz.

Karaburun’da, turizm çok gelişmemiş olduğu için, konaklama seçenekleri de kısıtlı. O yüzden çok fazla konaklama tesisi yok. Dolayısıyla öyle lüks oteller de yok. Biz, “Karaburun’da nerede kalabiliriz?” diye sorunca, Karaburun’un merkezindeki, ilçenin en eski oteli olan Can Otel’i önerdiler. Denizin dibinde, tipik bir kasaba oteli. Denizin dibinde derken, gerçekten dibinde, Boğaz yalıları gibi. Dalga sesleri kaldığınız odanın içine geliyor. Çok dinlendirici. Dalga sesleri eşliğinde uyumak da huzur verici. Eski Türk filmlerinden fırlamış gibi geçmişin nostaljisini yaşatıyor insana. Can Otel’in internet sayfasına burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz…

karaburun_can_otel_manzara

Bizim kaldığımız odadan manzara… Gördüğünüz üzere deniz kenarı değil, denizin hemen üstü… :)

karaburun_can_otel_yemek

Otelin bir de nefis deniz ürünleri servis eden bir restoranı var. Biz akşam yemeğimizi orada yedik. Balık ve mezeler çok lezzetliydi, özellikle de patlıcan salatasına bayıldım. Akşam yemekleri için tavsiye ederim…

 

INSTAGRAM: @orcundalarslan

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR:

KIBRIS

İSTANBUL KEYİF REHBERİ

TİPİK EGE KÖYÜ KİRAZLI’DA HUZURLU BİR TATİL İÇİN: EPHESUS LODGE

58 Comments to “KARABURUN, İZMİR”
 • Dünyayı Gezsek
  24 Eylül 2014 - Cevapla

  Selam,
  İlk okuyanlardan biri olmanın yanısıra ilk yorumu da yazan olmak istedim :) Yine harika bir yazı olmuş, elinize sağlık… İnsan sizin yazdıklarınızı okuyunca böyle detaylı, akıcı ve yalın bir gezi yazısının kolayca yazıldığı hissine kapılıyor ama klavyenin başına geçince hiç de kolay olmadığını anlıyor :)
  Özeleştiri yapmak gerekirse, gözümüze uzaklar daha cazip, daha güzel görünüyor ve bu yüzden de aslında yakınlarımızda olan bir çok güzelliği ıskalıyoruz maalesef. İyiki çocukluk anılarınızın peşine düşmüş, Karaburun’a gitmiş ve bizi oralarla tanıştırmışsınız. Önümüzdeki 4 günlük bayram tatilinde yapacağımız seyahat için alternatifler listemize Karaburun’u da ekledik hemen :)
  Sevgiler

  • Orçun
   26 Eylül 2014 - Cevapla

   merhabalar. teşekkür ederim. evet, dediğiniz gibi, hiç de göründüğü gibi kolay olmuyor gezi yazısı yazmak. karaburun’u sadece listenize eklemekle kalmayın, mutlaka gidin görün derim :) şimdiden iyi yolculuklar…

  • rico
   23 Haziran 2015 - Cevapla

   Merhaba guzel bır calısma olmus kutlarım Karaburun yarımadasının en onemlı yerlerınden bırı olan Karaburun fenerını atlamıssınız gorulmesı gereken yerlerden bırıdır ..

   • Orçun
    1 Temmuz 2015 - Cevapla

    Selamlar. Teşekkürler. Maalesef gidemedik oraya… Bir dahaki sefere artık…

 • mehmet
  25 Eylül 2014 - Cevapla

  Bende yazıyı ilk okuyanlardanım heyecanla ! Ellerine sağlık gezgin dostum..Bu kadar limitli bir zaman diliminde harika bir iş çıkmış ortaya ..Tekrar bekleriz

  Sevgiler Aslı&Mehmet

  • Orçun
   26 Eylül 2014 - Cevapla

   Teşekkür ederim. Bundan sonra sık sık geleceğim zaten :)

 • sinan
  25 Eylül 2014 - Cevapla

  tşk arkadaşım yarımada aşağıyına bir güzel sunum yapmışsınız.

  • Orçun
   26 Eylül 2014 - Cevapla

   ben teşekkür ederim.

 • Aslı
  25 Eylül 2014 - Cevapla

  siteye de yorumumu yazmalıyım diye düşündüm :) çok güzel yazmışsın yine bayılıyorum anlatım tarzına hatta yazılarına aşığım valla :).bu kez daha bir heyecanla ,gülümseyerek ,birazcık da böyle bir yerin memleketim olmasından dolayı kendimi şanslı hissederek okudum …Hiç aklımıza gelmeyen noktalara değinmen de süper .Örnek : her köy meydanında Atatürk büstü olduğunu yazman çok hoşuma gitti gurur duydum Karaburun ile…yine her zamanki iyi gezmeler diliyorum sana ;) ..

  • Orçun
   26 Eylül 2014 - Cevapla

   hem yorumun için hem de beni oralara gitmeye teşvik ettiğin için teşekkür ederim :)

   • Şükran
    22 Kasım 2016 - Cevapla

    Orçun oğlum diyorum izin verirsen güzel yazmışsın fakat bir eylemi ıskalamışsın bence, kösederemize gelip kahvemizde çay ve Türk kahvesi içmeden geçmişsin bi daha ki sefere kahveye de bekleriz güzel günler dilerim..

    • Orçun
     14 Aralık 2016 - Cevapla

     Selamlar. Aslında kahvede oturup çay da içtik ama yazıda bahsetmemişim sanırım. Ama olsun, tekrar gelir, içerim :) Teşekkürler samimi davetiniz için. :)

 • Nursel Gürses
  26 Eylül 2014 - Cevapla

  Karaburun da bir işletmeci olarak yıllardır gelen misafirlerimize önerdiğimiz herşeyi tadına vararak yapmışsınız ,tebrik ederim.karaburun lu olarak da çok teşekkür ederim

  • Orçun
   26 Eylül 2014 - Cevapla

   Ben teşekkür ederim. Beğenmenize sevindim :)

 • Can OteL
  27 Eylül 2014 - Cevapla

  Sizi tanımak bizlerede büyük keyif verdi. En kısa zamanda daha uzun bir zaman diliminde bir araya gelmek üzere ..

  • Orçun
   28 Eylül 2014 - Cevapla

   Asıl biz teşekkür ederiz keyifli ağırlamanız ve ilginiz için… En kısa zamanda görüşmek üzere… :)

 • Yaşar Ürük
  28 Eylül 2014 - Cevapla

  Kaleminize sağlık. Minik bir düzeltme…
  Sarpıncık köyünü gösteren fotoğrafta arka plandaki ada Sakız değil, Midilli’dir…
  Saygılarımla…

 • nerin özden
  3 Ekim 2014 - Cevapla

  Çeşme’de yazlığım var ama burnumun dibinde ki Kösedere köyünün farkında bile değildim sayenizde öğrendim ve bayıldım yazın ilk işim ziyaret etmek olucak :)))

  • Orçun
   8 Ekim 2014 - Cevapla

   Bence yazı beklemeden kışın bile gidebilirsiniz! :)

 • Necip Yeşiltepe
  4 Ekim 2014 - Cevapla

  Yazınıza tesadüfen rastgeldim, keyifle okudum, titiz ve insanı saran bir üslubunuz var. Tanıtım için teşekkürler. O civara gitmek geldi içimizden. İzninizle bir tek küçük önerim var, fiyatları verirken çok ucuz, sadece 12,5 TL benzeri tanımlama sizin de yazınızda bir restoran için söylediğiniz gibi maalesef ters tepiyor. Tavsiye edilen yere gidenler artıyor aynı oranda etiketler de değişiyor. Ege’de evimiz de olan başka yerlerde adım adım bizzat yaşadık. Bodrum,Bozcaada vs yerlere giden Istanbul,Ankara vs gibi büyük şehirli hanımlar yöre pazarında pazarın diğer ucundan duyulacak sesle “ayol bunlar çok ucuz, Istanbul’da bunlar üç misli, beş misli” dedikçe köylü etiket değiştirdi, hatta “dışarlıklı” geldiği görülünce el çabuklluğu ile etiket değiştiren veya yerliye ayrı yabancıya (büyük şehirli) ayrı fiyat söyleyen de çok oluyor. Ucuzluğu veya daha doğru deyimle uygunluğu gördüğümüzde sükunetimizi muhafaza edip hem kendimizin gelecek seferlerini z ora sokmuş hem de öneride bulunduklarımızın gezilerini ucuzluktan uzaklaştırmış olabiliriz. Hatta dizginler boşanır Bodrum,Antalya vs yerlerde olduğu gibi bir şişe suyu 15 liraya, bir lahmacunu 20-40 liraya, balığı da 112,5 liraya yeriz, daha doğrusu yiyemeyiz ve arkamıza bakmadan gaza basıp nerelere kaçsak diye aç-yorgun tekrar yola revan oluruz. :)) Sevgiyle,

  • Orçun
   8 Ekim 2014 - Cevapla

   Merhabalar. Beğenmenize sevindim. Değindiğiniz konuda da doğruluk payı var. Dikkat edeceğim bundan sonraki yazılarımda.

 • Necip Yeşiltepe
  4 Ekim 2014 - Cevapla

  Düzeltme : “Ucuzluğu veya daha doğru deyimle güncel-yerel fiyatların uygunluğunu gördüğümüzde sükunetimizi muhafaza edersek hem kendimizin gelecek seferlerini zora sokmamış hem de öneride bulunduklarımızın gezilerini ekonomik olmaktan uzaklaştırmamış oluruz.”

 • Ali Fuat Aydın
  20 Kasım 2014 - Cevapla

  Hocam güzel yazmışsınız kutluyorum. Ancak Sarpıncık köyünden Midilli görünür.

  • Orçun
   27 Kasım 2014 - Cevapla

   Teşekkürler düzeltme için.

 • semih
  22 Aralık 2014 - Cevapla

  uff yazınızı keşke okumasaydım. Hayali Ege’de bir köyde yaşamak olan benim gibi biri için bu yazıdan sonra hayat çok zor geçecek :) Çok güzel ve teşvik edici bir yazı olmuş. Kaleminize sağlık.

  • Orçun
   24 Ocak 2015 - Cevapla

   Teşekkür ederim. En kısa zamanda gitmenizi tavsiye ederim :)

 • Fetih SÜLÜN
  23 Aralık 2014 - Cevapla

  Üstad hem çektiğin fotoğrafları hemde gittiğin yerlerdeki salaşlığı çok seviyorum.İlgiyle takip ediyorum karaburun çok hoşuma gitti ama oraya özellikle gitmek gibi bir fırsatım olucağını sanmıyorum .Senin gibi çeşmeden bunalırsam kesin uğrarım .İstanbul da yaşayıp oraları sevmeyen normal biri değildir zaten. Bu salaşlıkta gezilerini bekliyoruz.

  • Orçun
   24 Ocak 2015 - Cevapla

   Teşekkürler.

 • FİKRİ CİVAN
  29 Aralık 2014 - Cevapla

  Güzel kardeşim yazınızı tesadüfen soğuk ve yağmurlu bir İstanbul kışında okudum.Bir yazı ve fotoğraflar insanı egenin yazına nasıl götürür ancak bu kadar olabilir.Anlatımın hem sade hem akıcı olması sebebiyle yazıyı kalemine sağlık diyerek bitiriyorum.

  • Orçun
   24 Ocak 2015 - Cevapla

   Teşekkür ederim.

 • Sedef Tolunay
  4 Mart 2015 - Cevapla

  Karaburun’da 43 senedir yazlıkçıyız, Bodrum koyu deniz için güzeldir ancak İskele’de de akşam oturulacak lokanta, kafeterya ya da pub bulabilirsiniz. Akşamları bir kitapçı ve küçük ama sevimli hediyelik eşya pazarı da açık olur. Foça’dan gelen vapurlar da bu limana yanaşır. İskele’nin devamında ise küçük ama güzel, mavi bayraklı bir koyumuz da vardır; İncirlikoy. Sabahları güneşin doğuşu çok güzeldir, kaçırmayın derim.
  Gene bekleriz.

  • Orçun
   7 Mart 2015 - Cevapla

   Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. İnşallah artık çok daha sık geleceğim :)

 • raife
  5 Mart 2015 - Cevapla

  Bir Karaburunlu olarak yazınızı büyük keyifle okudum .Tespitleriniz oldukça yerinde sizin gibi Karaburun dostlarına her zaman kapılarımız açık yine bekleriz KARABURUNdan selamlar

  • Orçun
   7 Mart 2015 - Cevapla

   Çok teşekkürler :)

 • EMBİYE
  17 Mart 2015 - Cevapla

  Yazılarınızı ve sizi daha dün keşfetmeme rağmen tamamını okudum :) Burnumuzun dibindeki bu güzellikleri nasılda görememişiz gezip görülecek uzak yerler arayıp durmuşuz…Sanırım bütün yazımı sizin yazılarınızı okuyarak planlayacağım,bütün kışımıda bu planları gerçekleştirecek bütçeyi hazırlamak için çalışarak geçireceğim :) emeğiniz ve güzel anlatımınız için teşekkürler…iyi gezmeler :)

  • Orçun
   27 Nisan 2015 - Cevapla

   Ben teşekkür ederim :)

 • Ayhan Çapan
  22 Mart 2015 - Cevapla

  Mordoğan’a kadar giderdim de Karaburun’a gitmezdim hiçbir şey yok diye. Meğerse neler varmış neler. Teşekkür…

  • Orçun
   27 Nisan 2015 - Cevapla

   Aynen öyle. Bence mutlaka gitmen lazım :)

 • HALİL ÖZDURAN
  12 Mayıs 2015 - Cevapla

  KARABURUN VE KÖYLERİ BU KADAR GÜZEL ANLATILIR, ELİNE YÜREĞİNE SAĞLIK ….

  • Orçun
   23 Haziran 2015 - Cevapla

   Teşekkürler…

 • Saffet
  16 Mayıs 2015 - Cevapla

  Kısmetse pazar ordayım benim için önsöz gibi bir yazı olmuş emeğinize sağlık

  • Orçun
   23 Haziran 2015 - Cevapla

   Teşekkürler. Umarım keyif almışsınızdır Karaburun’dan.

 • şafak hacaloğlu
  2 Temmuz 2015 - Cevapla

  İzmir ve Muğla çevresi için kendime bir rota çizdim ve bu rota ile ilgili netten yazı ve yorumları okumaya başladım.Karaburun yolundan dolayı beni daha da bir meraklandırıyordu. yazınızdan sonra iyi ki rota ma aldığım yerlerden dedim.
  Çok güzel anlatmışsınız.Umarım bende bu kadar keyif alabilirim.emeğinize sağlık…

  • Orçun
   16 Temmuz 2015 - Cevapla

   İyi eğlenceler dilerim şimdiden. Gittikten sonra da yorumlarınızı bekliyorum :)

 • Mehmet KARADAYI
  14 Temmuz 2015 - Cevapla

  Elinize, gönlünüze, gözünüze sağlık.
  Işığınız bol,
  Her Şey Gönlünüzce Olsun
  Sevgi ve Selamlarımla

  • Orçun
   16 Temmuz 2015 - Cevapla

   Teşekkürler. Bimukabele…

 • Selçuk Karadal
  26 Ağustos 2015 - Cevapla

  Karaburun’a ne zamandır gitmek istiyorum. Araştırmada sizin yazınızı buldum fotoğraflarla birlikte çok güzel. Bu hafta sonu gidebilirim. Ödemiş’te Birgi, Gölcük ve Bozdağ var bekleriz. Emeğinize sağlık…

  • Orçun
   14 Eylül 2015 - Cevapla

   Selamlar. Teşekkür ederim. Benim de aklımda var özellikle Birgi’ye gitmek. En kısa zamanda inşallah…

 • Mordogan ile tanismam; lise arkadasimin anne tarafinin Mordoganli olmasina dayaniyor. Birkere gelince birdaha kopamazsin dediginde gulmustum. Simdi gecmisi yad edip yine guluyorum ama bu sefer ozne degisik kendime. Esraf Cesme’de, hayat Cesme’de derdim yas 35 oldu
  Cesme’ye 7 senedir gitmiyorum, Mordogan’dan kopamiyorum.
  Catalkaya Hacilar’dan lebi derye buyuk bir yer almam ile sonuclandi.
  Mordogan; Mevla’ya ask, sevgiliye asktan sonra 3. Sirada diyebilirim.

  Yaziyi yazan arkadasada yurekten tesekkurler. Yurdunu bilmeyip,gezmeyip, yurtdisini tanitanlara inat guzel bir anlatim yapmis.

  Yeni yolumuz Mordogan’a kadar devreye alindi KAraburun kismi yapiliyor.

  Kazdaglari’ndan sonra en temiz havalardan birine sahip Mordogan’a gelin, sonra nasilsa birdaha geleceksiniz ve birdaha seklinde devam edecek.

  • Orçun
   5 Şubat 2016 - Cevapla

   Teşekkürler güzel yorumlarınız için…

 • zuhal
  29 Mart 2016 - Cevapla

  Harika anlatmışsın, yıllarca Mordoğan a gittik, annem oralı ama köylere çıkmadık. İnşallah bu sene gideceğiz. Keçileri Kaçırdık diye belgesel var oraları anlatan, belki izlersiniz. Teşekkürler :)

  • Orçun
   12 Mayıs 2016 - Cevapla

   Teşekkür ederim :) Bahsettiğiniz belgeseli duymamıştım. Araştıracağım.

 • Ferhan
  27 Nisan 2016 - Cevapla

  Merhaba bu positif tanitmaniz icin cok. Tesekkurler bana hayli isik tutatcak gibi zira yenifoca da olan yazligimi surekli artan hava kirliliginde dolayi karaburun yada mordogana tasimak niyetindeyim. Yazdiklarinizin esliginde bu yaz iyi bir etud yapabilirim sanirim
  Size guzel geziler ve yazilarinizin devamini dilerim

  • Orçun
   12 Mayıs 2016 - Cevapla

   Teşekkür ederim.

 • Leyla Badem
  27 Nisan 2016 - Cevapla

  Keyifle okudum, teleşekkürler

  • Orçun
   12 Mayıs 2016 - Cevapla

   Ben teşekkür ederim.

 • ARZU YONCA SARI
  24 Mart 2017 - Cevapla

  Orçun Bey elinize, gözünüze sağlık. Sıcak ve samimi anlatımınızla çok güzel anlatmışsınız Karaburun’u. Ailecek çok sık gittiğimiz bir yerdir yaz olsun, kış olsun. Eşimde bayılır virajlı yollarına ve aynı sizin gibi giderken bolca fotoğraf çeker. Bilmediğim şeyleri sayenizde öğrendim ve okurken çok zevk alıp arkadaşıma tavsiye ettim.

  • Orçun
   28 Nisan 2017 - Cevapla

   Teşekkür ederim.

Leave a reply